O prorodinnej politike KDH

Hnutie bojovalo za zmluvu o výhrade vo svedomí. No súhlasilo s obmedzením práva rodičov vychovávať deti.

„Budeme chrániť (...) právo rodičov na výchovu detí.“ To je veta z volebného programu KDH.
„Zavedieme povinný posledný ročník materskej školy alebo nultý ročník a zlepšíme predškolskú diagnostiku.“ To je zas veta z programových téz, na ktorých sa dohodli koaličné strany.

Ak sa táto časť pretaví do zmeny v zákone, rodičia budú musieť odovzdať svoje dieťa pod štátny dozor o rok skôr, ako je tomu teraz. Súhlas s takouto úpravou sa podľa mňa nezlučuje s princípmi konzervatívnej, pravicovej a kresťanskej strany. Je vyjadrením pomýleného názoru, že štát sa o deti postará lepšie ako rodičia.
S výnimkou Nemecka (kde je to dedičstvo ešte po Hitlerovi) je v EÚ práve Slovensko krajinou, kde je azda najprísnejšie zregulované právo rodičov vzdelávať svoje deti v domácom prostredí. Po Froncovom ničnerobení pohol s týmto stavom len na oko Mikolaj. „Homeschooling“ je ale naďalej viac menej len teoretickou možnosťou. Tá hŕstka rodičov, ktorí svoje deti vzdelávajú doma, tak zväčša robí obchádzaním zákona (učiteľa s pedagogickou kvalifikáciou si najmú len na papieri, poprípade dieťa formálne prihlásia do školy v inom, slobodnejšom štáte).

K téme:
Amerika prichýlila nemeckých záškolákov Zdieľať

KDH podľa všetkého minulo veľa energie na neúspešné presadzovanie zmluvy o výhrade vo svedomí. Hoci jej praktický dosah by bol plus mínus nulový (Viac v novom Trende). Som si istý, že homeschooling by sa presadzoval omnoho ľahšie. Nie je dôvod, aby s takýmto opatrením nesúhlasili aj liberálne strany. Pamätám si, ako raz v uzatvorenej spoločnosti vyjadroval takémuto návrhu sympatie Richard Sulík. Pochopenie pre to som počul aj z úst Ivety Radičovej. Pritom ide o opatrenie, ktoré by naozaj posilnilo práva všetkých rodičov. A vytvorilo by alternatívu štátnemu školstvu, náchylnému na manipuláciu (posledné štyri roky najmä na tú prízemne hejslovácku).

To, že sa KDH nepodarilo dať do téz, aby rodičia mohli vzdelávať svoje deti doma – teda aby sa rozšírili súčasné práva rodičov, je jedna vec. Ale fakt, že súhlasili s ďalším oklieštením práva vychovávať deti smeruje k tomu, že označenie KDH ako „prorodinnej“ strany nemusí byť adekvátne. Trúfam si povedať, že z hľadiska ochrany rodiny je toto vážnejším zásahom ako prípadné zmeny v občianskom zákonníku, ktoré by pomohli ujasniť právne vzťahy homosexuálnych partnerov.

Keď som sa o tejto téme rozprával s priateľmi a blízkymi, vypočul som si historky, ako sa rodičia hádali s učiteľmi za komunizmu, keď odmietali dať deti do škôlky. Teraz sa budú o tom istom hádať za vlády KDH.

Pavol Kubík
Autor je reportérom týždenníka Trend.
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo