Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. august 2016

Trilógiu Zahradnictví bude Jan Hřebejk nakrúcať aj na Slovensku

Príbeh sa začína v roku 1939 na území Protektorátu. Vykreslí životy ľudí, ktorí museli v priebehu búrlivých dejín nasledujúcich 20 rokov prežiť to najlepšie zo svojich životov.

Po úspechu snímky Učiteľka sa Jan Hřebejk vrátil za kameru. Filmovú trilógiu s názvom Zahradnictví na základe scenára Petra Jarchovského bude nakrúcať aj na Slovensku. Nakrúcanie prebieha od polovice júna. Postupne vznikajú tri samostatné filmy - Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník.

Petr Jarchovský pri tvorbe scenára opäť čerpal z histórie vlastnej rodiny: "Vychádzal som zo spomienok mojich rodičov na mojich prarodičov, ich rozprávanie som si zapisoval a nahrával. Smrť môjho otca bola pre mňa impulzom začať rodinné pamäte pretvárať do scenára tejto trilógie. Je to asi najosobnejšia vec, na ktorej som kedy pracoval."

Na pozadí najdramatickejších udalostí 20. storočia sa odohrávajú osudy troch rodín - rodiny leteckého rádiotelegrafistu Jindřicha, známeho z filmu Pelíšky, rodiny majiteľa kaderníckeho salónu a rodiny majiteľa záhradníctva. Príbeh sa začína v roku 1939 na území Protektorátu. Na ploche 20 rokov vykresľuje životy ľudí, ktorí museli uprostred búrlivých dejín prežiť to najlepšie zo svojich životov.

Jiřího Kodeta v postave legendárneho Jindřicha z kultovej snímky Pelíšky nahradil Martin Finger, ktorého diváci v slovenských kinách mali možnosť vidieť vo filme Červený kapitán. Postavu Emílie Vášaryovej si zahrá Aňa Geislerová. Okrem množstva známych českých hercov sa v pripravovanej trilógii objavia aj Slováci - Zuzana Mauréry, Zuzana Konečná či Richard Stanke.

Podľa slov producentov ide v českej a slovenskej kinematografii o fenomén, keď po prvý raz je filmové rozprávanie rozčlenené do troch samostatne stojacich filmov, ktoré zároveň tvoria celok.

Vizuálne príťažlivé obdobie premietnuté do náročnej výpravy sľubuje zážitok pre oči. "Dekorácie sú neskutočné, nič také pekné som dlho nevidela, každý detail je tu premyslený, aj do našich filmových bytov by sme sa všetci hneď presťahovali," komentovala výpravu Aňa Geislerová. Predstaviteľku jednej z hlavných úloh uchvátili aj dobové kostýmy a účesy: "Myslím, že vtedajšia móda pristala každému. Mám tú dobu veľmi rada."

V októbri by sa Zahradnictví malo nakrúcať aj v Žiline. Filmy vstúpia do kín už budúci rok. Za trilógiou, ktorá je česko-slovensko-poľskou koprodukciou, stoja spoločnosti Fog'n'Desire Films, Sokol Kollar a MD4. Vzniká v koprodukcii s RTVS a na jej realizácii sa podieľa Audiovizuálny fond.

Inzercia

Odporúčame