Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. august 2016

Nesrovnal: V príprave nariadenia za obmedzenie hazardu v Bratislave pokračujeme

Hlavné mesto pokračuje v príprave všeobecne záväzného nariadenia za obmedzenie hazardu v Bratislave a nezastaví ho ani zmiznutie časti petičných hárkov z petície proti hazardu.

Vedenie Generálnej prokuratúry (GP) SR o tom informoval bratislavský primátor Ivo Nesrovnal, ktorý v piatok (19.8.) podal pre zmiznuté hárky na GP trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

"V utorok (23.8) som hovoril s generálnym prokurátorom Jaromírom  Čižnárom a dnes aj s jeho námestníkmi - Petrom Šufliarskym a Reném  Vanekom," priblížil Nesrovnal. Stretnutie s vedením GP považuje za jeden zo série krokov, ktoré podnikol s cieľom prešetriť, čo sa s chýbajúcimi petičnými hárkami stalo. Vedenie prokuratúry magistrátu potvrdilo, že trestné oznámenie primátora eviduje a zaoberá sa ním. 

Na bratislavskom magistráte pokračuje interná kontrola nakladania s podpisovými hárkami s cieľom skontrolovať celý proces manipulovania, a to od doručenia hárkov do podateľne až do času ich fyzickej kontroly na oddelení petícií a sťažností. To isté má teraz zdokumentovať aj petičný výbor, ktorému predsedá samotný primátor.

"Keďže ide o špecifickú petíciu, ktorá si vyžaduje inú kontrolu ako štandardné petície, obrátilo sa hlavné mesto na orgány štátnej správy o usmernenie pri vybavovaní tejto petície," priblížila Skokanová. Podľa inštrukcií má teraz hlavné mesto zabezpečiť spracovanie údajov z petičných hárkov do komplexného zoznamu, ktorý bude podkladom na skontrolovanie náležitostí petície. 

"Skontroluje sa trvalý pobyt a vek podpísaných, pretože podľa zákonných podmienok petíciu proti hazardu musí podpísať 30 percent obyvateľov obce nad 18 rokov," podotkla hovorkyňa. Po tejto kontrole bude výsledok petície predložený na rokovanie komisiám mestského zastupiteľstva, mestskej rade a mestskému zastupiteľstvu. "Následne bude možné prijať VZN za obmedzenie hazardu v Bratislave," tvrdí Skokanová. 

Bratislavskému magistrátu chýba 3039 z 8018 hárkov z petície za zákaz hazardu v hlavnom meste, ktorá bola odovzdaná v podateľni magistrátu koncom júna. Vo štvrtok (18.8.) to potvrdil primátor Nesrovnal, no zmiznutie hárkov z magistrátu vysvetliť nevedel. Petíciu svojím podpisom pritom podporilo celkovo 136.139 Bratislavčanov. Pomoc Bratislave ponúkol minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Jeho rezort skúma možnosti legislatívnych krokov, ktoré by vyriešili následky vzniknuté zmiznutím petičných hárkov.

Na otázky TASR o tom, či dôjde na magistráte pre zmiznuté petičné hárky k personálnym zmenám, posilní sa kamerový a bezpečnostný systém, alebo sa nariadi lepší dohľad nad odovzdanými petíciami, hlavné mesto neodpovedalo.

Petícia za zákaz hazardu v Bratislave bola spustená minulý rok v máji primátorom Bratislavy a starostami jej mestských častí. Iniciatívu zdôvodnili tým, že výskyt hazardu i počet kasín a herní v hlavnom meste presiahol únosnú mieru.

Inzercia

Odporúčame