Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
21. jún 2010

REPORTÁŽ: Slováci dostali Rubika

Krátko pred jednou poobede sa areálom trnavského amfiteátra začína ozývať ladenie nástrojov a čudné poľské slová. Na ohlásenú tlačovku prichádza namiesto blondiaka s vyžehlenými vlasmi v smokingu, známeho z oratória Tu es Petrus, dirigent s chlapčenskými hnedými kučerami v potrhaných rifliach. Piotr...

Krátko pred jednou poobede sa areálom trnavského amfiteátra začína ozývať ladenie nástrojov a čudné poľské slová. Na ohlásenú tlačovku prichádza namiesto blondiaka s vyžehlenými vlasmi v smokingu, známeho z oratória Tu es Petrus, dirigent s chlapčenskými hnedými kučerami v potrhaných rifliach. Piotr Rubik odpovedá na otázky, veľa sa smeje a cítiť z neho, že na večerný koncert sa skutočne teší.

„Málokto vie, že takéto dobré počasie sa dá zaplatiť vo Vatikáne,“ smeje sa organizátor koncertu Martin Ližičiar. Keďže koncert sa koná pod holým nebom, a to slovenské už dlhšiu dobu pripomína nebo nad Londýnom, dôvod na radosť v sobotu skutočne bol. Pred siedmou sa amfiteáter zapĺňa húfmi ľudí, zdá sa, že obecenstvo bude dnešný večer skutočne rozmanité. Hlúčiky smejúcich sa mladých, rodičia s bábätkami, za nami sediace skalné fanúšičky v strednom veku. Dva a pol tisícový dav zdobia skupiny rehoľných sestier v „konkurenčných“ dresoch.

Rubikova palička

Na pódiu panuje rovnaká rôznorodosť. Medzi 60 členmi orchestra a 45 spevákmi zboru sú mladé dievčatá, no aj šediví páni. Ich vstup na scénu vyvoláva búrlivú reakciu publika, keďže mnohí tušia, čo ich čaká. Poľské koncerty Piotra Rubika sú totiž pre mnohých Slovákov väčším lákadlom ako krovky či lacná hydina. „Medzi mojimi fanúšikmi na Facebooku je viac Slovákov ako Poliakov,“ pochválil sa na tlačovke Piotr Rubik. Tí vraj na jeho koncertoch svojimi ováciami doslova vyčnievali z radu a domácich vo fandení prevalcovali. Očakávania od prevažne slovenského publika sú teda naozaj vysoké. Už privítanie dirigenta a šiestich sólistov je dobrým znamením, že sa dnes v Trnave naozaj naplnia.

Zostava sólistov známych z Tu es Petrus sa v roku 2007 kompletne vymenila. S Piotrom nová zostava nahrala už dve cédečka: Habitat a Santo subito. Napriek špecifickému zafarbeniu každého hlasu šestica nových spevákov vyznieva úplne zohrato. Dokonalý výber sólistov pre jednotlivé piesne im vtláča ducha a správnu atmosféru.

Pápežova šou

Aj keď je hrdina večera zdanlivo už na pódiu, ten skutočný sa ukazuje len v obrazoch Rubikových piesní. Cantobiografia Santo subito je vyspievaním života Jána Pavla II. a zachytáva najvýznamnejšie udalosti ako pápežovo narodenie, povolanie do kňazstva, vojnu, výlety s mladými či atentát. Hlboké texty a emotívna hudba vyvolávajú v mysli diváka priam dramatické scény. „V Poľsku nemáme veľa významných osobností, akou bol Ján Pavol II. a väčšinou takéto osobnosti oslavujeme až po smrti,“ povedal novinárom pred koncertom Rubik. Tu es Petrus písal ako narodeninový darček pre Jána Pavla, ten však počas prípravy oratória zomrel, a tak sa z darčeka stal epitaf. „Santo subito sme chceli urobiť formou vytýčenia najvýznamnejších momentov pápežovho života, aby to bolo zapamätateľné a ľudia na Jána Pavla nezabudli,“ vysvetľuje svoj zámer skladateľ.

Najdôležitejším posolstvom cantobiografie je, že človek žije skrz lásku. Podľa autora hudby má Santa subito ľuďom priniesť dobrú energiu a radosť. „Je to šou, moderná hudba hraná na klasických nástrojoch,“ dodáva Rubik, ktorý neuznáva „škatuľkovanie“ hudby na vážnu a modernú. Podľa neho môže byť len dobrá a zlá. „Hudobníci, ktorí sa v Poľsku zaoberajú vážnou hudbou, sa na mňa hnevajú, že sa moja hudba nazýva vážnou. Tí, ktorí robia modernú hudbu, sa hnevajú, že to nie je pop. Preto to nazývam skrátka hudba Piotra Rubika,“ hovorí s úsmevom dirigent.

Santo subito je oproti Tu es Petrus skutočne ľahším žánrom. Niektoré piesne pripomínajú dokonca pop, no žáner každej do veľkej miery korešponduje s jej obsahom. Cantobiografia je kompozične vynikajúco rozložená. Vážne skladby striedajú odľahčené, pri ktorých speváci a zboristi tancujú a dirigent takmer lieta.

Inzercia

Slováci nesklamali

Aj keď je dirigent otočený k publiku chrbtom, akoby svojou paličkou neriadil len orchester, ale aj reakcie fanúšikov. Ich nadšenie sa stupňuje každou piesňou, už po prvých „kúskoch“ potleskom prinútia každého sólistu vrátiť sa ešte raz na scénu. Po hodine a pol pódium zaliate slnkom vymenia farebné svetlá. Mesiac nad hlavami tlieskajúceho davu umocňuje stále silnejšiu atmosféru a vzdialenosť medzi účinkujúcimi a ľuďmi akoby sa stále zmenšovala.

Po odohraní poslednej piesne koncertu Piotr Rubik prvýkrát prehovorí. Ďakuje organizátorom i publiku, že mohol prísť na Slovensko. Bez zbytočných slov pridáva prvý bonus a diváci prvé standing ovations večera. V okamihu nasleduje druhé, po ňom tretie a vyzerá to tak, že mu rozvášnený dav nedovolí odísť. Piotr opäť ďakuje, od moderátoriek dostáva na pamiatku tričko so slovenským znakom, rovnaké pre manželku i ročnú dcérku Helenku, ktorá bola na otcovom koncerte po prvýkrát.

Medzi prídavkami odznieva aj prekvapenie - jeden z najväčších Rubikových hitov Psalm dla ciebie v slovenčine. Skutočným vyvrcholením večera je okamih, keď si Piotr po stále hlučnejších ováciách pod sako oblieka tričko so slovenským znakom. Napokon viac ako polhodinu trvajúce bonusové skladby končí gestom, po ktorom orchester skladá svoje nástroje. Ináč by im zrejme fanúšikovia ani nedovolili odísť.

O tom, že nadšenie bolo obojstranné, svedčí Piotrov status na jeho facebookovskej stránke: „Bolo to pre nás fantastické!... Úžasné publikum! Vďaka!“, napísal Piotr a dodal, že už teraz sa teší na novembrový Tu es Petrus v košickej Steel aréne. Pred odletom domov Martinovi Ližičiarovi prezradil, že to preňho bolo najlepšie Santo subito, aké kedy odohral. Aj pre nás!

Mária Škvarlová,Lukáš Melicher
Foto: Michal Hudec / www.ciernobielysvet.sk

• Hlasujte za článok na vybrali.sme.sk


Odporúčame

VOĽBY 2010: HZDS a jeho PPP - posledný politický počin?

VOĽBY 2010: HZDS a jeho PPP - posledný politický počin?

Práca, pravda, poriadok alebo prázdny volebný program, povestná minulosť, privatizovanie práva? Podobných „péčiek“ by sme mohli v súvislosti so stranou ĽS-HZDS menovať viac. Aj keď sa silou-mocou tlačí do staronového koaličného košiara, je celkom možné, že kvôli demografickému poklesu svojich voličo...

RECENZIA: Vymeňte si dušu

RECENZIA: Vymeňte si dušu

Duša Paula Giamattiho (Cold Souls) je na dnešné pomery dosť odvážny filmový projekt, pochádzajúci z dielne úplne neznámej režisérky francúzskeho pôvodu Sophie Barthes. Asi preto ho do svojho programu zaradila Asociácia slovenských filmových klubov a nie nejaká iná distribučná spoločnosť, u ktorej by...