Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. august 2016

Dojčenie v našich nemocniciach nefunguje

Rozhovor s Vierou Červenou o tom, akým problémom čelia dojčiace matky, aj o tom, prečo naše nemocnice čerstvým matkám príliš nepomáhajú.
Dojčenie v našich nemocniciach nefunguje

Informácie o tom, koľko žien dojčí či nedojčí, koľko detí je plne dojčených a koľko len čiastočne či vôbec, sa rôznia. O tom, s akými problémami musia zápasiť čerstvé mamičky, čo by pomohlo zvýšiť povedomie o prínosoch dojčenia, sme sa rozprávali s predsedníčkou občianskeho združenia MAMILA Vierou Červenou.

V mamičkovských časopisoch sa možno dočítať, že dnešné ženy sú na materstvo a dojčenie oveľa pripravenejšie, ako boli ich mamy. Ako je to naozaj?

Podpora rodiny a okolia matky je dôležitá. Mimoriadnu úlohu hrá otec dieťaťa a jeho postoj k dojčeniu. No generácia babičiek, ako aj dnešných matiek a ich partnerov prevažne nebola dojčená a babičky často nemajú osobnú skúsenosť s dojčením.

Preto majú síce túžbu mamičke novorodenca všemožne pomôcť, ale často nevedia ako, prípadne vidia jej trápenie s dojčením a úprimne jej na základe vlastnej skúsenosti radia, aby radšej dala fľašku s umelým mliekom. Kedysi mali matky väčšiu oporu v babičkách a sestrách, ktoré samy dojčili. A vedeli im aj poradiť a preniesť ich cez ťažké chvíle.

V súčasnosti túto rolu suplujú laktačné poradkyne, ktoré mamičkám prinášajú odborné poznatky o dojčení a riešení problémov s dojčením. Medzi laktačnými poradkyňami sú i lekárky, zdravotné sestry či farmaceutky, a tak dokážu pokryť širokú škálu otázok matiek o dojčení.

Niektoré naše nemocnice sa pýšia označením Baby Friendly, čo to znamená?

Ak je nemocnica Baby Friendly, tak tento titul znamená, že podniká stanovených desať krokov na to, aby vytvárala tie najlepšie možné podmienky, aby matky mohli dojčiť.

Personál v takejto nemocnici trávi čas tým, že hľadá spôsoby, akými sa dá dojčenie umožniť. Začína sa to už predpôrodnou prípravou, ktorú nemocnica poskytuje, aby matky mali informácie o dojčení ešte pred pôrodom. Potom po pôrode vkladá nemocnica úsilie do toho, aby matky boli aj po vaginálnom pôrode, aj po cisárskom reze minimálne dve hodiny v priamom kontakte koža na kožu so svojím bábätkom.

Personál v  nemocnici Baby Friendly tiež dokáže vysvetliť matke, ako sa dá poznať, že bábätko pije dostatok mlieka z prsníka, a vie ju povzbudiť, ak sa vyskytnú problémy s dojčením, dokáže riešiť bolestivé bradavky, nedostatok mlieka, naliate prsia a podobne. V takýchto nemocniciach sa nepoužívajú fľašky, cumlíky ani klobúčiky, bábätká nie sú balené do periniek, ale spia s matkami v posteli.

Nie je to však utópia? Čo hovoríte na sťažnosti vzdelaných mamičiek týkajúce sa nemocničného personálu, ktorý školí matky zastaraným a nesprávnym spôsobom?

Urobili sme prieskum nemocníc na Slovensku, ktorý je možné nájsť na našej webovej stránke, a je možné vidieť, ako matky hodnotili podporu dojčenia v jednotlivých nemocniciach a jednotlivých parametroch.

Asi najzávažnejšie zistenie z tohto prieskumu je, že žiadna zo slovenských nemocníc nespĺňa kritériá Baby Friendly nemocníc, že kontakt koža na kožu po pôrode je len výnimočný a nie je štandardom a že ako riešenie problémov s dojčením v pôrodniciach sa používa fľaška či umelé mlieko namiesto zlepšenia dojčenia.

V nemocniciach detské sestry často dokrmujú bábätká s použitím fľašky s cumľom a neraz to robia dokonca bez vedomia matiek. Ako sa dá tento problém riešiť? Je dokrmovanie striekačkou lepšou voľbou?

Problémy s dojčením je potrebné riešiť odstránením problémov s dojčením – teda použitím takých postupov, ktorých výsledkom je, že matka dojčí. Fľaška vedie ku kŕmeniu fľaškou. Matky sa učia dojčiť dojčením.

Bábätká sa učia dojčiť dojčením. Striekačka je len iný druh „fľaše“, hoci je mimoriadne obľúbená, pretože sa javí ako medicínske riešenie. Ale striekačka učí dieťa piť zo striekačky, nie z prsníka. Takže pri riešení problémov s dojčením je potrebné pozrieť sa na ich príčinu, odstrániť ju a poskytnúť reálne riešenie problému tak, aby dojčenie dokázalo dlhodobo fungovať.

Sú ženy dnes ochotné dojčiť? Majú snahu naučiť sa to alebo sa vzdávajú po prvých neúspechoch?

99 percent matiek pred pôrodom uvádza, že chce dojčiť. V súčasnosti teda existuje veľký záujem o dojčenie. No 92 percent matiek po pôrode zažije problémy s dojčením a namiesto pomoci dostáva rozporuplné, nejednotné informácie, ktoré tieto problémy len prehlbujú.

Inzercia

Preto tieto mamičky zažívajú veľký pocit zlyhania a dezilúzie, často i mnoho bolesti a sĺz z toho, že skúšajú jednu radu za druhou a nevedia nájsť odpovede. Problém s dojčením je veľmi akútny a matky majú silnú potrebu nakŕmiť dieťatko, aby bolo spokojné.

Ak nedostanú pomoc, aby sa dojčenie zlepšilo, tak realizujú potrebu nakŕmiť dieťatko inak, hoci to sprevádzajú pocity zúfalstva a smútku. A práve preto potrebujú skutočnú pomoc a podporu.

Sú u nás spoľahlivé štatistiky o (ne)dojčení?

Štatistiku o dojčení vedie len štatistický úrad. Ale zbierajú sa len údaje do 6 mesiacov veku, napriek tomu, že WHO požaduje, aby sa zbierali údaje o dojčení aspoň do 2 rokov veku dieťaťa.

Najviac o stave dojčenia však reálne vypovedá to, koľko umelej výživy sa predá, a to sú vysoké čísla, ktoré znamenajú, že dané dieťa namiesto toho, aby bolo dojčené, dostáva umelú výživu.

V praxi často dokonca začínajú umelé mlieko dávať aj matky, ktoré úspešne dojčia napríklad 6-mesačné či ročné dieťa, pretože reklama na umelé mlieko ich presviedča, že z dojčenia sa prechádza na umelú výživu a že tá poskytuje dieťaťu železo či vitamíny, hoci to nie je pravda.

Teda chýba väčšia osveta?

O dojčení sa hovorí veľa a všade. Samotné dojčenie si osvetu nevyžaduje. To, čo nie je dostatočné, sú informácie o tom, akú pomoc poskytnúť, keď matku bolia bradavky tak, že vidí „hviezdičky“.

Alebo chýbajú informácie o tom, čo robiť, keď je bábätko hladné, keď nepriberá, keď plače, keď ho bolí bruško, keď nevie zaspať. Rovnako ako ľudia nevedia, čo robiť, keď bábätko nechce prsník, keď sa neprisáva na prsník. Navyše veľká časť matiek prestane dojčiť, lebo dostane nesprávnu informáciu, že ak užíva lieky, tak nesmie dojčiť. Na všetky tieto problémy matky dostávajú väčšinou neúčinné riešenia, ktoré vedú k ešte väčšej nedôvere v dojčenie.

Ľudia si často myslia, že problémy s dojčením sa dajú prekonať tým, že matka sa bude snažiť a bude chcieť, a preto sú problémy podceňované. Okrem toho ťažkosti s dojčením sú také vysiľujúce, že matky veľmi často počúvajú rady typu „dôležitejšie je spokojné dieťa a spokojná matka, netráp sa s dojčením“ a pri veľkých problémoch sa potom umelá výživa vo fľaške začne javiť ako vykúpenie.

Chýbajú tiež informácie o prevencii problémov s dojčením – málokto vie, ako veľmi vplýva na dojčenie priebeh pôrodu, ako veľmi veľa znamenajú pre dojčenie prvé hodiny a dni po pôrode.

Je dnes u nás normou dojčenie alebo používanie umelej výživy?

Na dojčenie sa dnes väčšinou ľudia pozerajú ako na niečo, čo je dobré, ak všetko pri dojčení funguje. Ak dojčenie ide bez námahy, bez problémov, tak sa vychvaľuje do nebies. Ale hneď ako si vyžaduje viac než len slovnú podporu typu „dojčite, je to dobré, tak len dojčite, snažte sa“, tak zrazu sa to celé zmení a umelá výživa je riešením.

Kedykoľvek sa niečo s dojčením deje, tak umelá výživa je automaticky videná ako „bezpečné“ riešenie. V skutočnosti sa umelá výživa vníma ako to, čo je neustále v pozadí celej snahy o dojčenie, „keby dačo“.

Príkladom toho sú situácie, v ktorých matky potrebovali užívať lieky. Alebo bábätká, ktoré nepriberajú. Alebo bábätká, ktoré grckajú. Alebo sa niečo deje s ich stolicou. Alebo sa narodia predčasne. Úspech v dojčení sa v podstate vníma ako otázka „náhody“, v zmysle, že daná mamička mala „šťastie“, že „mohla dojčiť“. A to preto, že keď pri dojčení dôjde na lámanie chleba, tak často víťazí umelá výživa.

Nehovoriac o tom, že po určitom veku sa dojčenie staršieho dieťaťa začína pokladať za takmer nemorálne a nevhodné, hoci umelá výživa býva úplne zbytočne odporúčaná do troch rokov.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Kto vyhral nemecký spor o Hitlera

Kto vyhral nemecký spor o Hitlera

Pred pár dňami zomrel vo veku 93 rokov Ernst Nolte. Veľký nemecký historik, ktorý zmenil pohľad na fašizmus aj komunizmus, no v posledných desaťročiach čelil najskôr opovrhnutiu, potom izolácii a napokon ignorácii.