Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. jún 2010

AD: Figeľov Mefisto

Jana Tutková reaguje na kritiku mailu CBR. Európska komisia môže naznačovať formujúcej sa koalícii, že očakáva pôžičku Grécku, je to pochopiteľné. Keď mladí liberáli pochodujú za legalizáciu marihuány s nádejou, že nová liberálna vláda bude tomu otvorená, nikto to nekritizuje.. Ale keď prolife orga...

Jana Tutková reaguje na kritiku mailu CBR.

Európska komisia môže naznačovať formujúcej sa koalícii, že očakáva pôžičku Grécku, je to pochopiteľné. Keď mladí liberáli pochodujú za legalizáciu marihuány s nádejou, že nová liberálna vláda bude tomu otvorená, nikto to nekritizuje.. Ale keď prolife organizácia vyzve svojich sympatizantov, aby povzbudili jedinú prolife politickú stranu, aby dala na prioritné miesto v rokovaniach zákaz potratov, spustí sa kritika v konzervatívnych kruhoch – kňazi blogujú o prolife fanatizme, Týždeň to nazýva redukciou politiky na potraty, Fórum kresťanských inštitúcií to odsúdi ako úzkomyseľnosť a odklonenie sa od pravdy...

Dnešná spoločnosť sa nebojí redukovať vládu 1. slovenského štátu na deportácie Židov, hoci ekonomická situácia sa zlepšila, Slovensko získalo samostatnosť a ďalšie výhody. Kresťania dnes vyčítajú aktivistom, ktorí bojujú za zastavenie potratovej genocídy, že politiku redukujú na tému zabíjania 40 detí denne v tejto spoločnosti (žena je pritom druhá obeť potratu). Čo je nekonzistentné na tom, že sa CBR obrátilo na KDH, ktoré sa historicky stalo jazýčkom na váhach, aby tento cieľ urobilo prioritou rokovaní o novej vláde? Kvôli zrušeniu otrokárstva sa v Amerike viedla vojna, no na Slovensku je neprístojné o tom ani len diskutovať v súvislosti s voľbami a zostavovaním vlády!?

Pred rokom niektorí kresťania tvrdili, že pri prezidentskej voľbe sa voľba katolíkov tiež nemá zužovať na potraty. „Verejným vyjadrením podpory ochrane ľudského života od počatia po prirodzenú smrť a tradičnej rodine v sobotu širšie vedenie KDH podmienilo podporu hnutia prípadnej prezidentskej kandidatúre Radičovej.” citujem Pravdu z 2.3. 2008. Radičová neskôr odcitovala z ústavy, že aj nenarodený život je hodný ochrany (po tom, čo ÚS SR to interpretoval ako legitímne zabíjať v prvom trimestri, dokonca i neskôr, podľa toho, ako sa parlament dohodne). KDH však uspokojene podporovalo Radičovú, lebo ako to zdôvodnil Daniel Lipšic, dali sľub. Sľub bez podmienok, resp. s podmienkou, ktorú ani sami nebrali vážne. Lipšic v tom čase paralelne pripravil iniciatívu „Slovensko, ty na to máš“, ktorá mu mala pripraviť cestu k lídrovstvu opozície, či k predsedníctvu v KDH podľa Rybníčkových slov. Súčasťou plánu, zdá sa, bolo odsunúť Radičovú do prezidentskej kancelárie. Táto stratégia mu nevyšla, lebo do verejnej sféry vstúpili „fanatici“ z radov kňazov a pro-life, ktorí odporúčali voliť kandidáta s postojom proti legálnym potratom a homopartnerstvám.

Pani Radičová nedodržala podmienku, ale KDH chcelo ostať principiálne a držať sa jej aj, keď ju táto prochoice ideologička porušila. Nemala dokonca problém uraziť katolíkov a najmä KDH, keď sa v poslednej predvolebnej diskusii na STV s prezidentom Gašparovičom odvolala na Jána Pavla II., ktorý podľa nej bol za legálne potraty a homosexuálne partnerstvá, dokonca manželstvá. Radičová sa nikdy neospravedlnila, ale KDH ju hneď štedro pretláča na post premiérky. Že Fico nedrží dohody..., zatiaľ si však nekopol takto do pápeža, a keď mu biskupi dohovorili, aj poslúchol. A čo dohody v rámci KDH? Samotné sa nedrží vlastných dohôd – ideových priorít, či rozhodnutí svojich štruktúr. Podpredsedníčka Sabolová zahlási, že na Vatikánskej zmluve až tak nezáleží, čím podryje vyjednávačskú pozíciu Figeľa. KDH chce byť rešpektované, keď si nestojí za slovom?

Tento rok si pred voľbami už KDH nedáva žiadne podmienky pri sľubovaní koalície s liberálmi. Poslušne robí za celú opozíciu negatívnu kampaň, beží na prokuratúru s Ficovým škandálom, odhaleným SDKÚ, vyhýba sa hodnotovým témam, kde sa dá, len bije do diktátora Fica ako taký prívesok SDKÚ. KDH stráca svoju sebavedomie a identitu. Presvedčilo svojich voličov, že viac ako za kultúru života sú proti zlodejovi Ficovi.

Ani opozícia v tom však nie je svätá. Smer kradol azda viac, lebo mal viac percent a jeho koaliční partneri nemali žiaden záujem ho v tom obmedzovať, naopak chceli sa tiež nabaliť. Je jasné, že moc prináša pokušenia a ministri sa navzájom musia kontrolovať. Pochopiteľne KDH by malo mať citlivejšie svedomie v tejto oblasti, akoby sa to očakávalo napr. od socialistov. Kým kradnutie, či cudzoložstvo majú cestu späť – človek sa môže obrátiť a veci napraviť. Pri zabití (a potrate) sa to však nedá vrátiť.

Až tak veľmi chce Smer vládnuť, že ukazuje dobrú vôľu sprísniť potraty. Možno som naivná, ale ak by sa KDH držalo kresťanských pravidiel, dožadovalo by sa nápravy škody, ktorú Smer urobil. Napr. by musel pred podpisom vládneho programu splatiť väčšiu sumu peňazí na nejaké charitatívne ciele ako reparáciu alebo priamo do štátnej pokladne minimálne za predražené emisie. KDH si mohlo klásť podmienky, dať jasný signál Slovensku i svetu, o čom je kresťanská politika, a vykašľať sa na Smer, ak by to neprijal. Taký prístup by akceptovali aj liberálne strany, lebo je jasne kresťanský - neodsúdi hriešnika, ale chce, aby žil a obrátil sa. Kristus hovorí, posielam vás ako ovce medzi vlkov.

Inzercia

Oveľa nebezpečnejšie je myslieť si, že KDH ide do vlády so slušnými ovečkami, ktoré sú však len prezlečenými vlkami. Všimnite si hlasovanie SDKÚ o návrhu Petra Gaburu z KDH zakotviť ústavnú ochranu života od počatia vo februári 2010. Kým takmer polovica SDKÚ poslancov je za zrušenie potratového zákona (viď hlasovenie v septembri 2008), pri hlasovaní pod taktovkou novej líderky sa zdržali, lebo... Zdá sa, že nemali možnosť si uplatniť slobodu svedomia, o ktorej toľko hovorí pani Radičová a garantuje, že na Vatikánskej zmluve o výhrade svedomia nebude mať problém sa dohodnúť... KDHáci sa nádejajú spoluprácou s „konzervatívnym“ krídlom SaS, ktoré rmateriálne podporilo demonštrantov za marihuánu po tom, čo prehlásilo, že jej dekriminalizáciu nepodporí. Mieša prochoice a prolife terminológiu a mätie ľudí, dokonca prolife lídrov.

Pozíciu autonómie si KDH potrebuje budovať dlhodobo, lebo každé voľby môžu byť prekvapením. Jasne si to uvedomoval aj Ján Figeľ, keď pred nejakým časom nevylúčil povolebnú spoluprácu s Ficom. No na nátlak Daniela Lipšica sa KDH upísalo liberálom sľubom za nič, ktorý teraz treba dodržať. Porušovať dohody je neetické – odkázal CBR Štefan Hríb. SDKÚ a svojej prezidentskej kandidátke to však zabudol v minulosti pripomenúť. Ľahkovážne sľuby, aké dalo KDH, v prvom rade netreba dávať. Príkladom, keď sa sľuby nemajú plniť je Herodes, ktorý aby si zachoval tvár, dodržal sľub svojej dcére - hlavu Jána Krstiteľa.

Môj apel na KDH bol, aby bolo využilo príležitosť a bolo otvorené jednať s oboma stranami. Teda aj s Ficom, ak ukazuje vôľu výjsť v ústrety KDH. Rozumne núka to, čo by KDH malo chcieť najviac (ak tiež ešte nepodľahlo sloganu „zákaz nič nerieši“). Moje informácie z prolife zdroja v Smere hovorili len o ponuke 5 ministerských kresiel, podpise Vatikánskej zmluvy a podpore protiinterupčnej agendy v zmysle zákazu potratov zo sociálnych dôvodov. Kto neverí, že Smer by to vedel odkomunikovať verejnosti, neverí v argumenty za zákaz potratov. Je to jasne zištnosť, nie Ficovo presvedčenie, ale vie, že tým nemá čo riskovať. Taký risk sa oplatil prezidentovi Gašparovičovi pred voľbami, keď sa ešte konzervatívnejšie vyjadril o potratoch ako kedy Lipšic veril, či vyslovil, a nestratil, ba bol znovuzvolený za prezidenta.

Je neslýchané, aby také niečo ponúkali socialisti. Už len rokovať o tom by vyslalo signál eurosocialistom, že potrat nie je téma pravice alebo ľavice. Bez liberálov alebo socialistov, ktorí vládnu v Európe, potraty nezakážeme. A prečo nie takýmto zištným trikom? Wilberforcovi sa v Británii podarilo zištne zrušiť otrokárstvo za pomoci nacionalistov a protifrancúzskej rétoriky.

Je čas zrušiť potraty a toto bola možno historická príležitosť, na ktorú by však muselo mať KDH vnútornú silu a najprv asi aj pravdou vyliečené zranené emócie. Predseda Hrušovský 11 dní váhal s hlasovaním v predsedníctve, či ísť so Smerom do vlády pred 4 rokmi. Keď mu to odhlasovali, Smer si medzitým našiel partnerov, KDH nepotreboval. Zjavne emócie KDHákov boli pomýlené a ostali ďalšie roky, na čo ich budúce KDS jasne upozorňovalo. Dnes ma znova prekvapuje tá silná emocionálnosť, s akou sa hádžu na krk liberálom. Obrali sa o manévrovací priestor, aby mohli z bioetickej agendy presadiť čo najviac. Preto aj môj apel bol už asi nerealistický, aby vyjednávali s oboma stranami naraz a zvýšili si cenu, resp. cenu prolife agendy. Dokonca média (ktoré podrývajú hodnoty KDH) chcú KDH v liberálnej vláde! Aká príležitosť hovoriť o potratoch, keď každý chce počuť, čo si myslí Ján Figeľ!

Uhrať Smer v rokovaniach by nebolo ľahké, ale Figeľ je skúsený vyjednávač. Smer potrebuje jasné mantinely a KDH rešpekt. Že to nebude ľahké ani s liberálmi, je jasné z prvých rokovaní. Hoc sa Ján Čarnogurský tešil z víťazstva nad Mečiarom, videl nebezpečenstvo pre KDH, že SDK ho bude chcieť pohltiť. Dnes pri víťazstve nad Ficom by mali byť KDHáci opatrní, aby ich liberáli nepohltili, resp. neutíšili hodnotovo. Transformácia kresťanských a konzervatívnych strán v Európe a Amerike smeruje k tomu. Prípadne veľa pre to, čo hlásajú, neurobia – viď prolife republikáni v USA za Busha. Potratová genocída sa závratne šíri globálne a kresťania bojujú o to, aby mohli byť pri moci. Keď sa k nej dostanú, chcú sa len udržať.

KDH bolo vo vláde pred štyrmi rokmi a čo urobilo pre zastavenie potratovej genocídy? Keď som v roku 2003 chcela robiť bilboardovú kampaň, bolo mi povedané, aby sme radšej čakali, ako rozhodne súd o Lipšicovom spásonosnom podaní. To dopadlo fiaskom – máme rozhodnutie, odobrujúce potrat. Keď prišlo na plnenie vládneho programu o výhrade svedomia, SDKÚ odmietlo plniť dohodu! Môže KDH znova dôverovať týmto ľuďom, ktorí si hovoria kresťania? Americké príslovie hovorí „With friends like these, who needs enemies?“ (S takýmito priateľmi – kto potrebuje nepriateľov?)

Ing. Jana Tutková, MA,
riaditeľka Centra pre bioetickú reformu www.pravonazivot.sk
Foto: kdh.sk

Odporúčame

Váš pohľad: Prolife relativizmus, KDH a Smer

Váš pohľad: Prolife relativizmus, KDH a Smer

Cenu má iba cesta, iba ona trvá (Exupéry) KDH dodrží slovo a nepôjde do vlády so SMERom, inak v najbližších voľbách končí. A spolu s hnutím aj kresťanská demokracia na Slovensku. V každom prípade, KDH môže využiť (prípadne ešte chvíľu cielene živiť) Ficove nádeje, no iba za účelom lepšej vyje...

Fórum kresťanských inštitúcií podporilo pravicovú  vládu

Fórum kresťanských inštitúcií podporilo pravicovú vládu

Fórum kresťanských inštitúcií (FKI) združujúce vyše 20 kresťanských hnutí v dnešnom vyhlásení podporilo vznik pravicovej vlády. „Koalícia štyroch stredo-pravicových strán je v súčasnosti najlepšou alternatívou,“ píše sa vo vyhlásení podpísanom predsedníčkou FKI Katarínou Hulmanovou. Fór...

ANALÝZA: Figeľov Mefisto

ANALÝZA: Figeľov Mefisto

Je liberálna SaS pre KDH nebezpečnejšia ako Ficov SMER? V nedeľných povolebných diskusiách politických lídrov opakovali predstavitelia SMERu a SNS unisono: „Nevieme si predstaviť spoluprácu liberálov z SaS presadzujúcich registrované partnerstvá a dekriminalizáciu marihuany s kresťanskými...