Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. august 2016

Ako sa zmenila Trumpova vízová politika pre moslimov?

Trump už od svojho zákazu vstupu pre všetkých moslimov ustúpil. Je schopný učiť sa, ale pomaly a nespoľahlivo.
Ako sa zmenila Trumpova vízová politika pre moslimov?

Donald Trump so svojím kandidátom na viceprezidenta Mikom Pencom. Foto: TASR/AP

Diskusia sa začala v decembri minulého roku, keď Donald Trump vyzval na „kompletné a úplné zastavenie vstupu do USA pre moslimov, až kým predstavitelia našej krajiny neprídu na to, čo sa deje“. Vyhlásenie vyvolalo takú veľkú opozíciu, že Trump svoju pozíciu zmenil – v skutočnosti niekoľkokrát. Kde táto vrcholne sporná otázka stojí dnes a čo môžeme od Trumpa očakávať, ak by bol zvolený za prezidenta?

Trumpov postoj sa začal vyvíjať 14. júla, keď vyzval na „extrémne preverovanie“ imigrantov: „Ak človek nevie preukázať, že pochádza z nejakej oblasti, a ak nevie preukázať, čo by mal byť schopný preukázať, do tejto krajiny nevstúpi.“ Nie je tu nič o moslimoch, iba o presnej identifikácii.

V spoločnom interview s kandidátom na viceprezidenta Mikom Pencom zo 17. júla bol Pence požiadaný, aby vysvetlil rozpor medzi svojím skorším odsúdením Trumpovho zákazu pre moslimov a novšou podporou preň. Skôr než Pence stihol odpovedať, skočil do toho Trump: „Takže to nazývate územia. OK, budeme robiť územia. Nedovolíme vstupovať ľuďom prichádzajúcich zo Sýrie, o ktorých nikto nevie, kto sú.“ Rozhovoril sa o zákaze vstupu do USA pre občanov pochádzajúcich z – podľa jeho slov – „teroristických štátov a teroristických národov“.

Trump evidentne nie je žiadny politický profík, ale amatér precvičujúci si svoje nápady pod drobnohľadom celého sveta. Zdieľať

Keď Trump 21. júla prijal nomináciu Republikánskej strany, ponúkol zrozumiteľnejšie a smerodajnejšie stanovisko k svojej novej pozícii: „Musíme okamžite zastaviť migráciu z každého národa, ktorý je ohrozený terorizmom, až kým sa nezavedú osvedčené preverovacie mechanizmy. V našej krajine ich nechceme.“

Následne 24. júla Trump špecifikoval dva z týchto „teroristických národov“: „Nehovorím o moslimoch, ale o území. (...) Máme národy a o niekoľko týždňov prídeme s výpočtom miest. Je to veľmi zložité. Máme problémy v Nemecku a vo Francúzsku. Nie sú to teda iba krajiny s...“ (Zdá sa, že sa chystal povedať „moslimskou väčšinou“, ale bol prerušený a vetu nedokončil.)

Do 15. augusta viac miest neposkytol. Naopak, vyzval na „nové skríningové testy“ na vylúčenie všetkých „s nepriateľskými postojmi voči našej krajine alebo našim princípom – alebo tých, ktorí veria, že americké zákony by mali byť nahradené zákonmi šaría. Tí, ktorí neveria v našu ústavu alebo podporujú fanatizmus či nenávisť, nebudú do tejto krajiny prijatí ako imigranti. Len tí, od ktorých očakávame, že našu krajinu obohatia – a prijmú tolerantnú americkú spoločnosť – len tí by mali dostať víza.“ Opätovne vyzval na dočasné pozastavenie migrácie, ale tentoraz „z najnebezpečnejších a najviac výbušných regiónov sveta, ktoré v minulosti vyvážali terorizmus“.

Táto zmes nezrovnalostí a rozporov poskytuje niekoľko vysvetlení.

Inzercia

Trump evidentne nie je žiadny politický profík, ale amatér precvičujúci si svoje nápady pod drobnohľadom celého sveta. Inak povedané, reaguje na nepretržitú kritiku aj tak, že zásadne zmení jednu zo svojich nosných politík. V skutočnosti vie ísť ešte ďalej. V máji naznačil úplnú flexibilitu: „Pozrite sa, čokoľvek, čo teraz hovorím – nie som prezidentom – všetko je návrh.“ Američanov tým upozorňuje, že si vyhradzuje právo zmeniť názor na akúkoľvek tému v hociktorý čas.

Po druhé: Zmena jeho názoru od zákazu pre moslimov k občanom z krajín „ohrozených terorizmom“ ho posúva z koherentnej, aj keď hnusnej politiky k takej, ktorá je evidentne neuskutočniteľná. Ak sú Nemci a Francúzi nežiaduci pre svojich džihádistov, kto do USA vstúpiť môže? Hranice sa zabuchnú pre všetkých s výnimkou občanov z takých šťastných krajín, ako sú Island či Kostarika. Izrael, „náš najväčší spojenec“, by musel byť navrchu Trumpovho zoznamu so zákazom vstupu.

Posledné zmeny dávajú zmysel a sú chvályhodné. Veľmi uspokojivo sledujú moju radu spred ôsmich mesiacov, keď som Trumpovi navrhoval „zakázať islamistov, nie moslimov“. Už viac neodmieta všetkých moslimov, ale rozlišuje priateľa od nepriateľa. Je to zásadný rozdiel, ktorý sa skutočne môže dosiahnuť pomocou dostatočných zdrojov, času a činnosti tajných služieb.

Táto postupnosť poukazuje na to, že Trump je schopný poučiť sa zo svojich chýb (ale aby bolo jasné – pomaly a nespoľahlivo). Tiež to naznačuje, že ak by bol zvolený za prezidenta, mal by mandát prijať prakticky akúkoľvek politiku, ktorú chce, keďže „všetko je návrh“.

Pôvodný text: What's Trump's Policy on Visas for Muslims? Uverejnené so súhlasom autora, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.