Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. august 2016

Okres Sabinov dostane 82 miliónov eur na rozvoj regiónu

Práca, vzdelanie a disciplína je pravdepodobne jediný dobrý recept, ktorý môžeme v tomto okamihu regiónu ponúknuť, povedal premiér Robert Fico po dnešnom výjazdovom rokovaní vlády v Sabinove.

Ministri tu schvaľovali Akčný plán rozvoja okresu. Jeho hlavným cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 1115 pracovných miest do roku 2020.

Spôsob, ako regiónu pomôcť dosiahnuť jeho reštart, schválila dnes na výjazdovom rokovaní vláda SR. V okrese je dlhodobo evidovaná miera nezamestnanosti okolo 18 percent. Zo schválenej celkovej finančnej investície na obdobie rokov 2016 – 2020 vo výške zhruba 82 miliónov eur sa predpokladá krytie z verejných zdrojov vo výške 60 miliónov eur a 22 miliónov eur z ostatných zdrojov. Celková výška regionálneho príspevku bude 3,84 milióna eur.

„Chceme skonštatovať, že je to okres, ktorý je trápený dlhodobou mierou nezamestnanosti a z hľadiska kraja Prešov patrí k trom okresom s najväčšou mierou nezamestnanosti. Štruktúra je už pomerne typická pre okresy s vysokou mierou nezamestnanosti, predovšetkým dlhodobo nezamestnaní, ďalej sú tu nezamestnaní, ktorí majú veľmi nízku kvalifikáciu, ktorí nemajú dokončené ani základné vzdelanie. Nachádzame v štruktúre nezamestnaných aj ľudí, ktorí nechcú pracovať, pretože sú v exekučnom konaní,“ uviedol predseda vlády. 

Premiér konštatoval, že región má skvelé podmienky na rozvoj pôdohospodárstva, no v tomto rezorte pracuje menej ľudí, ako je slovenský priemer. Práve tu by sa mohli uplatniť ľudia s nižším vzdelaním. V regióne má históriu ovocinárstvo, strojárenská výroba, nábytkárstvo, farmaceutický priemysel, ale mnohým podnikateľom a nádejným investorom chýbajú vzdelaní ľudia. Preto dnešné rokovanie vlády by malo byť aj výzvou pre duálne vzdelávanie. Ministri hovorili aj o rómskej téme.

Podľa slov predsedu vlády pôvodne rátali s vytvorením 1500 nových pracovných miest, ale korigovali svoje predstavy práve pre veľké množstvo dlhodobo nezamestnaných, ktorí nemajú žiadne pracovné návyky. 

Inzercia

Premiér konkretizoval, že podpora pôjde do viacerých oblastí, ktoré boli identifikované ako najperspektívnejšie z pohľadu vytvárania pracovných miezd. Členovia kabinetu dnes predpoludním navštívili okolité firmy, aby mali kvalitnejší pohľad na problémy regiónu. 

Robert Fico vyzdvihol potrebu zakladania klastrov s rovnakým zameraním, s ktorými sa lepšie komunikuje, vznik sociálnych podnikov a podporu cestovného ruchu. Menoval projekty na podporu voľnočasových a oddychových zón, ako je v Lipanoch výstavba autokempingu, rekonštrukcia vyhliadkovej veže na Hanigovskom hrade, rekonštrukcia a modernizácia múzea Jána Lazoríka v Krivanoch, rekonštrukcia hradieb v Sabinove, ďalej na podporu ovocinárstva, v obci Červenica výstavbu skleníkov na pestovanie zeleniny aj revitalizáciu sadov. Zelenú dostáva spolupráca so základnými školami, strednou odbornou školou v Lipanoch a Sabinove. Financie pôjdu aj na zvyšovanie kapacít sociálnych zariadení v Sabinove, Pečovskej Novej Vsi, niekoľkých denných stacionárov a na podporu neziskovej organizácie, ktorá sa venuje ľuďom so sklerózou multiplex.

Z regionálnych financií pôjde najviac - zhruba 1,2 milióna eur - na zvýšenie investícií do rozvoja dopravy, technickej a sociálnej infraštruktúry a zvýšenia kvality služieb. Suma 1,16 milióna eur je určená na regionálny príspevok na podporu ekonomiky s dôrazom na priemysel, poľnohospodárstvo a lesníctvo.

Na rokovaní sa zúčastnili okrem členov vlády SR aj expertný tím pre podporu najmenej rozvinutých okresov, zástupcovia územnej samosprávy – primátori Sabinova, Lipian, niektorí starostovia obcí okresu a poslanci NR SR zo šarišského regiónu aj významní zamestnávatelia v regióne a zástupcovia občianskych združení. Zasadnutie sa konalo na pôde mestského úradu v Sabinove. 
 

Odporúčame

Jordánsko poskytne vzdelanie všetkým sýrskym deťom

Jordánsko poskytne vzdelanie všetkým sýrskym deťom

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch pochválila jordánske ministerstvo školstva za to, že nariadilo verejným školám, aby prijali deti sýrskych utečencov na jeseň do školy aj v prípade, ak nemajú v poriadku doklady.