Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. august 2016

Praha dnes spomínala na august 1968

Pred budovou Českého rozhlasu (ČRo) v Prahe na Vinohradoch si dnes ľudia pripomenuli 48. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Práve pri rozhlase sa ľudia s vojakmi, ktorí ho chceli obsadiť, vtedy stretli a niekoľko ich na mieste aj zomrelo, píše spravodajský server Novinky.cz.

Na pietnom akte pred budovou ČRo sa dnes zúčastnili okrem iných minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier, minister kultúry Daniel Herman, podpredsedníčka Senátu Miluše Horská a za Snemovňu poslanec Karel Schwarzenberg.
      T

en zožal už v priebehu svojho prejavu potlesk niekoľkých desiatok prítomných okolostojacich, keď uviedol, že nestačí si len pripomínať padlých hrdinov, ale že za slobodu slova treba bojovať v každej dobe. Veľké peniaze a stranícke knižky sú podľa Schwarzenberga pre slobodu slova rovnako nebezpečné ako kanóny tankov.
      

Vojská piatich krajín Varšavskej zmluvy prekročili československé štátne hranice v noci z 20. na 21. augusta 1968. Násilne sa tým skončil pokus o reformu vtedajšieho socialistického Československa. Do konca toho istého roka si invázia vyžiadala 108 mŕtvych, asi 500 ťažko a ďalšie stovky ľahko zranených ľudí, sumarizujú Novinky.cz, on-line magazín denníka Právo.
      

Platforma BEZ komunistů.cz si dnes pripomenula vpád vojsk z roku 1968 pri pomníku svätého Václava predčítaním 113 mien ľudí, ktorí zomreli pri okupácii a pri jej prvom výročí v roku 1969. Na pamiatku týchto obetí sa v nasledujúcich dňoch uskutoční reťazová hladovka. 
      

Pietne stretnutie usporiadala na Václavskom námestí aj strana TOP 09, zhrnuli Novinky.cz.

Inzercia

Odporúčame

Očkovanie detí odmietajú na Slovensku stovky rodičov

Očkovanie detí odmietajú na Slovensku stovky rodičov

Očkovanie detí odmietajú na Slovensku stovky rodičov. Vedci z Ústavu experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied zmapovali, čo všetko ovplyvňuje rodičov pri rozhodovaní o tejto otázke. Sledovali viacero cieľových skupín od študentiek budúcich matiek, rodičov a verejné diskusné portály až po individuálne skupinové rozhovory s ľuďmi, ktorí očkovanie odmietajú.