Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. jún 2010

ANALÝZA: Figeľov Mefisto

Je liberálna SaS pre KDH nebezpečnejšia ako Ficov SMER? V nedeľných povolebných diskusiách politických lídrov opakovali predstavitelia SMERu a SNS unisono: „Nevieme si predstaviť spoluprácu liberálov z SaS presadzujúcich registrované partnerstvá a dekriminalizáciu marihuany s kresťanskými...

Je liberálna SaS pre KDH nebezpečnejšia ako Ficov SMER?

V nedeľných povolebných diskusiách politických lídrov opakovali predstavitelia SMERu a SNS unisono: „Nevieme si predstaviť spoluprácu liberálov z SaS presadzujúcich registrované partnerstvá a dekriminalizáciu marihuany s kresťanskými demokratmi. Kde ostali ich kresťanské princípy, keď idú do vlády s takýmito?“ Zhoda medzi Ficom, Kaliňákom, Slotom, Belousovovou či Púčikom nebola náhodná. Išlo o premyslenú taktiku lákania KDH do koalície.

Neodolateľné menu

V SMERe aj SNS vedia, že aj keď predsedníctvo KDH jednoznačne povedalo SMERu nie, minimálne časť členskej základne nie je týmto rozhodnutím nadšená. Mnohí rádoví kádeháci považujú za väčšie zlo liberálov z SaS a SDKÚ ako socialistov zo SMERu. Na túto strunu udiera aj Fico, Slota a spol. v nádeji, že členská základňa pritlačí na vedenie KDH, aby prehodnotilo svoje odmietavé stanovisko. SMER stupňuje ponuku pre KDH do závratných výšok: post premiéra, polovica ministerstiev, zákaz potratov či prijatie zvyšných dvoch parciálnych zmlúv medzi SR a Svätou stolicou. No, odmietnite to.

Táto ponuka presvedčila aj členov Centra pre bioetickú reformu. Jeho riaditeľka Jana Tutková už rozposlala maily, v ktorých ľudí vyzýva písať, telefonovať a esemeskovať Jánovi Figeľovi, aby „okamžite predložil svojim liberálnym partnerom podmienku zakázať potraty a ak ju nepríjmu, aby šiel rokovať s Ficom“.

K ideovému „pokušeniu“ Mefista zo SMERu sa pripája aj jedno pragmatické: lepšie sa miesta na ministerstvách a štátnych úradoch delia dvomi ako štyrmi.

Predseda KDH sa tak ocitol v nezávideniahodnej pozícii. Ak odskočí od pravicových partnerov, bude vyzerať – použijúc termín Pavla Hrušovského na adresu Mikuláša Dzurindu - ako „vierolomný“ klamár. Na druhej strane, ak neprijme Ficovu ponuku, bude odstreľovaný obvineniami typu „zodpovednosť za životy a duše desiatok tisícov sú na pleciach Jána Figeľa“ (Tutková). Existuje však minimálne niekoľko dôvodov domnievať sa, že SMER je prinajmenšom rovnakým zlom ako SaS.

Vtáka nepoznáš po perí

V prvom rade, zákaz potratov a uzavretie „vatikánskych zmlúv“ Fico navrhol len neoficiálne. Ak vôbec. Je otázne, či by sa tieto body ocitli aj v koaličnej zmluve, resp. v programovom vyhlásení vlády a ešte otáznejšie, či by ich poslanci SMERu aj skutočne podporili. Minimálne časť z nich by s tým mala veľký problém.

Inzercia

Každopádne, SaS má vo svojom programe pre KDH neprijateľné body. Na druhej strane, SMER nie je pre KDH prijateľnejším partnerom. Aj keď sa zdá, že uplynulé štyri roky boli v prístupe SMERu ku kultúrno-etickým bezproblémové, nie je to tak. Stačí si spomenúť na pnutia ohľadom výučby sexuálnej výchovy, nerovnoprávneho financovania cirkevných škôl či zákona o sociálnych službách. Minister zahraničných vecí Ján Kubiš navyše v roku 2008 podporil v Rade Európy návrh Dohovoru o adopcii dieťaťa, ktorý na medzinárodnej úrovni umožňuje homosexuálom adoptovať si deti. Štvorročná skúsenosť so SMERom hovorí, že vtáka nie vždy poznáš po perí. SMER sa tváril v kultúrno-etických otázkach ústretovo, ale konal opačne.

Řekni ďáblovi ne

Navyše, pravdepodobná pravicová vláda bude musieť v prvom rade riešiť ekonomické a sociálne otázky. V prípade, že by sa strana Richarda Sulíka, naozaj pokúsila otvoriť napr. otázku registrovaných partnerstiev, KDH môže pohroziť nevstúpením, resp. vystúpením z vlády. Napokon, raz to už urobilo.

Na druhej strane, rokovania o finančnej odluke cirkvi od štátu, ktorú má SaS v programe, by mohlo privítať KDH aj samotná cirkev. Zástupcovia KBS počas predvolebných stretnutí s lídrami politických strán predstavili návrh vytvorenia spoločnej komisie zaoberajúcej sa riešením tejto otázky. Nemecký model financovania cirkví, o ktorom uvažuje SaS, však bude pre cirkev len ťažko prijateľný.

Mefisto láka. Sváťa Karásek však radí: „Řekni ďáblovi ne, ďábel je podvodník a nikoho nevede správně...“

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com

Odporúčame

PÝTAME SA: Kedy odísť zo Slovenska?

PÝTAME SA: Kedy odísť zo Slovenska?

Čo by sa muselo stať, aby ste uvažovali o odchode z tejto krajiny? Vyjadrite aj svoj názor. Michal Hrabovec, prezident, Anasoft: Iba ak by skončilo celé pod vodou, ja mám túto krajinu rád, mám tu rodinu a veľa priateľov, som tu proste doma. Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Frau...

Práca rehoľných rúk je na predaj

Práca rehoľných rúk je na predaj

Amerika je zemou nekonečných možností, zvykne sa hovoriť. Podobný atribút však na seba prebral aj internet. Čo môže vzniknúť, ak spojíme dobrú myšlienku, šikovné ruky rehoľníkov a internet a celú situáciu zasadíme do Spojených štátov? Projekt Monastery Greetings teda Pozdravy z kláštora, ktorý predá...