PÝTAME SA: Kedy odísť zo Slovenska?

Čo by sa muselo stať, aby ste uvažovali o odchode z tejto krajiny? Vyjadrite aj svoj názor.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft: Iba ak by skončilo celé pod vodou, ja mám túto krajinu rád, mám tu rodinu a veľa priateľov, som tu proste doma.

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Ja som uvažoval o odchode z tejto krajiny a moje plány prerušila „nežná revolúcia“. Odišiel by som z tejto krajiny, keby tu znovu vládli komunisti, extrémisti alebo mafie a nevidel by som šancu na zmenu.

Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života: O odchode z tejto krajiny sme intenzívne s manželom uvažovali pred novembrom 1989. Pred problémami s ŠTB nás zachránila nežná revolúcia.

Teraz si neviem predstaviť, žeby som zo Slovenska odišla. Slovensko milujem a pracujem, ako najlepšie viem, aby som ja, ani moje deti nemuseli odísť zo Slovenska. Len kooperácia medzi nami, rovnako zmýšľajúcimi, nejako viazne. Vybíjame sa navzájom medzi sebou, kto je „pravejší“ a nevidíme Slovensko ako krajinu, z ktorej nechce nikto odísť. Nevidíme Slovensko, kde ľudia sú zdraví a šťastní, deti radostné, lebo majú mamu a otca pri sebe a kde platí staré príslovie: „Hosť do domu, Boh do domu“.

K téme:
Pozrite si ostatné otázky v ankete pre vybrané osobnosti. Zdieľať

Mons. Andrej Imrich, spišský pomocný biskup: Raj na zemi nikde nebude. Celá zem je „slzavým údolím“. Ale naša pravá vlasť je v nebesiach. Preto nech by bolo u nás akokoľvek dobre, v mojom veku si musím uvedomovať, že to čochvíľa opustím. Na druhej strane nech by sa čokoľvek stalo, musím uvažovať o tom, že má čaká odchod z tohto sveta a nezapodievať sa zbytočne odchodom z tejto krajiny. Na odchod do večnosti sa mi treba pokáním pripravovať, lebo tam je môj cieľ.

Jozef Kováčik, hovorca KBS: Mal som možnosť prežiť v zahraničí 6 rokov. Som typ človeka, ktorý je presvedčený, že jeho miesto je na Slovensku. Ibažeby Niekto konkrétny rozhodol inak. Ale podotýkam, že toho Niekoho, myslím jedine s veľkým N.

Peter Badík, partner, MyEnergy: Odchod z krajiny by pre mňa znamenal spretrhanie rodinných väzieb, ktoré sú na mojom hodnotovom rebríčku veľmi vysoko. Ak by ma teda malo niečo donútiť natrvalo opustiť Slovensko, bolo by to len v prípade, ak by som musel svojich blízkych chrániť pred fyzickým nebezpečenstvom. Všetky ostatné nepriazne osudu je možné prekonať, alebo sa o to aspoň neustále a zo všetkých síl pokúšať.

Postoy.sk vám bude každý týždeň ponúkať názory vybraných osobností na konkrétne otázky.
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo