VOĽBY 2010: Víťazi a porazení

Pozrite si, kto podľa nášho portálu stojí po sobotňajšej volebnej noci na strane víťazov a kto medzi porazenými. Obom päťmiestnym rebríčkom dominuje Pyrrhovo víťazstvo SMERu.

Víťazi

1. SMER. Skončiť po štyroch rokoch vlády so ziskom okolo 200 000 nových voličov označil Robert Fico za bezprecedentné víťazstvo. V tomto s ním nemožno nesúhlasiť. Ohromujúce víťazstvo. Ale za akú cenu?

2. SaS a Most-Híd. Z nuly na výslnie. Prekvapivé volebné zisky nečakali ani lídri Richard Sulík (budúci minister financií?) a Béla Bugár. Nečudo, že povolebná žúrka bola najbujarejšia práve v centrálach týchto strán. Aj vďaka nim sa na Slovensku opakuje český príbeh. Čo sa skutočne skrýva za usmiatymi tvárami z bilboardov a odvodovým kolieskom ukážu už najbližšie týždne.
3. Iveta Radičová. Z neúspešnej prezidentskej kandidátky úspešná premiérka? Zo strany, ktorá ešte ani raz nevyhrala parlamentné voľby, po tretíkrát nosný subjekt vlády? Volebný príbeh SDKÚ je zrkadlovým odrazom príbehu SMERu. Jedni vyhrali, ale vládu nezostavia, druhí prehrali, ale vládu zostavovať budú.
4. Partia z OKS. Po dvoch volebných obdobiach sa do parlamentu vracajú bývalí predstavitelia Demokratickej strany Peter Zajac, František Šebej a Peter Osuský posilnení o občianskeho aktivistu Ondreja Dostála. V parlamente sa stretnú aj s Ľudovítom Kaníkom, ktorý po porážke F. Šebeja v boji o predsednícku stoličku doviedol DS do lona SDKÚ. V týchto voľbách sa mu podarilo prekrúžkovať z 30. až na 6. miesto.
5. Slovenská ekonomika. Život v blahobyte počas finančnej krízy končí. Nie je to žiadna výhra, ale nevyhnutnosť.

Porazení

1. SMER. 34,8%. Zisk, ktorý okúsilo len HZDS v rokoch 1992 (37,26%) a 1994 (34,96%). Čo sa za týmto číslom skrýva? Vytunelovanie a (takmer) pochovanie koaličných partnerov SNS a HZDS. Vďaka, Fico. Smola, Fico. Mŕtvy partner, nie je partner. A bez partnera nie je vláda.
2. Vladimír Mečiar. Legendárne „S Pánom Bohom, idem od vás...“ znie tentokrát, našťastie, naposledy. Jedno z najpríjemnejších prekvapení týchto volieb.
3. SNS a SMK. Slováci prekvapili samých seba. A veľmi príjemne. Rázne odmietli obe strany, ktoré si z národnostnej neznášanlivosti urobili dojnú kravu. Škoda tých sedem stotín.
4. Ján Figeľ. Očakávania spojené s novým lídrom, podporené predvolebnými prieskumami, ostali nenaplnené. KDH si síce polepšilo o niekoľko desatín, za ktorými sa skrýva asi 25 000 nových voličov, ale na dvojnásobné číslo to nestačilo. Sklamanie neskrýval nielen Ján Figeľ, ale ani bývalý predseda hnutia Ján Čarnogurský.
5. Ivan Gašparovič. Ostane „akoby člen SMERu“ sám ako kôl v plote? Ochranná ruka Roberta Fica v opozícii nebude až tak pevná. V ústavnom trojlístku neostane osamotený len v prípade, že črtajúca sa pravicová vláda ponúkne víťazovi volieb post predsedu parlamentu. Neustále spomínanej politickej kultúre by to len pomohlo. Rovnako aj pokore pravicovej vlády.

- ig -

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo