Ben-Hur sa vracia po 57 rokoch do filmu. Pomstí sa divákovi?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ben-Hur sa vracia po 57 rokoch do filmu. Pomstí sa divákovi?

Nové spracovanie príbehu o židovskom kniežati Ben-Hurovi, ktorý sa dostane nespravodlivo na galeje a vracia sa za pomstou, bude o týždeň v našich kinách. (Foto: indiewire.com)

Vždy keď Hollywood ohlási remake veľkého príbehu, je dôvod na obavy. Pri filme s prvkami náboženstva možno dvojnásobne. Čo vieme o novom Ben-Hurovi?

V prvom rade, filmári sa snažia film (premiéra v USA dnes, u nás o týždeň) prezentovať ako moderné spracovanie slávneho románu Lewa Wallaceho z roku 1880, a nie ako remake filmu z roku 1959, ktorý získal 11 oskarov. Ale či chcú, alebo nie, porovnávaniu s kultovým filmom sa nevyhnú.

Lákadlom nového filmového eposu má byť herecké obsadenie Morgana Freemana, ktorý hrá arabského trénera Ben-Hura. Freemanovmu hlasu bude tiež patriť prvé aj posledné slovo vo filme.

Ani efekty zrejme nesklamú. Na filme pracoval oskarový tvorca špeciálnych efektov v Pánovi prsteňov Jim Rygiel. Filmári sa rozplývajú v propagačných článkoch o záverečnej scéne v cirkuse, nad výpravou a vlastne všetkým.

Väčšina filmu sa nakrúcala v rímskych štúdiách Cinecittá, kde vznikol aj slávny originál z roku 1959. Zaujímavou pikoškou je tiež fakt, že filmári spolupracovali s cvičiteľom koní, ktorého otec sa podieľal na pôvodnej snímke.

Anjel z produkcie

Jedna z kľúčových postáv v pozadí nového Ben-Hura je herečka a producentka Roma Downey. 

V USA sa preslávila v seriáli stanice CBS Touched By An Angel, kde stvárnila postavu anjela Moniky, ktorý v ľudskej podobe žije s ľuďmi a zvestuje im Božie posolstvo. Seriál bežal deväť sezón a bol veľmi populárny.

Podľa Downey mal na ľudí značný vplyv. Downey v jednom rozhovore spomína na istú fanúšičku, ktorá za ňou prišla s jazvami na zápästiach. Žena jej porozprávala, ako chcela spáchať pre silné depresie a samotu vo vani samovraždu, pričom v druhej izbe nechala pustený televízor. Práve išiel seriál o anjeloch a časť epizódy, kde Monika prezradila svoju identitu so slovami: „Nikdy nie si sama. Boh ťa miluje.“ Dotyčná žena to začula, spamätala sa a vyhľadala ambulanciu.

„Toto bol iste extrémny prípad, ale viem o veľa ľuďoch, ktorí potrebovali povzbudenie, že sú vzácni a milovaní. Mnohé diely seriálu sa ich dotkli a pomohlo im, keď počuli posolstvo v pravú chvíľu. Pre mňa bolo veľkou poctou, že môžem sprostredkovať Božiu lásku miliónom ľudí každý týždeň,“ spomína Downey na seriál z rokov 1994 až 2003.Roma Downey na oceňovaní v Los Angeles v roku 2015. (Foto: Flickr.com/Salvation Army USA West)

Skúsenosť s takouto formou evanjelizácie viedla Rome k tomu, že si s manželom založili produkčnú spoločnosť Lightworkers. „Keď sa seriál skončil, začalo mi chýbať, že nie som súčasťou niečoho, čo nás presahuje. Pritom dopyt po inšpiratívnych príbehoch tu bol,“ vysvetľuje Downey dôvody založenia firmy.

Od roku 2009 má spoločnosť Lightworkers na konte viacero filmových a seriálových diel s náboženskou tematikou. Vysoké hondnotenie si vyslúžil seriál The Bible s tromi nomináciami na ocenenie Emmy, ako aj jeho pokračovanie A. D. The Bible Continues. Film Son of God už patril medzi priemernejšie produkty.

Najnovší počin Lightworkers je práve remake Ben-Hura. (V spolupráci so štúdiom Metro-Goldwyn-Mayer a Paramount Pictures.) Producentka Downey je presvedčená, že nastal čas, aby sa na filmové plátno vrátil príbeh o židovskom šľachticovi z čias Ježiša Krista. 

„Keď sme sa s manželom vrátili domov so stretnutia s pánom Gary Barberom z MGM, boli sme nadšení z možnosti zapojiť sa do tvorby Ben-Hura, no naše deti na náš rozhovor reagovali otázkou: Ben-koho?“ rozpráva Downey. Podľa nej už vyrástla celá generácia, ktorá by mala spoznať príbeh plný dobrodružstva a akcie, ktorý však ukrýva v sebe aj hlboké posolstvo o viere, nádeji, odpustení a zmierení.

Takých už bolo

Ako však upozorňuje The Hollywood Reporter, nový Ben-Hur to nebude mať také ľahké. Prvým varovaním sú slabé recenzie. (Príliš zdigitalizované a preeditované preteky vozov, gýčové piesne...)

A tiež skeptické odhady odborníkov. Tvorcovia však veria, že do kín sa na premiéru nahrnú najmä nábožensky založení diváci, ktorí prinesú do kasy v prvé dni aspoň 20 miliónov dolárov. (Rozpočet filmu bol na úrovni sto miliónov.)

Štúdio Paramount mieri s propagáciou Ben-Hura najmä na kresťanské masy. A robí to s ešte väčšou intenzitou než pri filme Noe z roku 2014. Ten síce priniesol komerčný úspech, no nás veru nezaujal. Podobne ani minuloročný Exodus o Mojžišovi s Christianom Baleom, ktorý sa síce držal biblickej predlohy, ale inak neponúkol hodnotu navyše.

Riziko, že Ben-Hur verzia 2016 sa zaradí k spomínaným nevydareným filmom, je vysoké. Ak sa tak naozaj stane, fanúšikom náboženských filmov nezostane nič iné, lež čakať na prísľub Mela Gibsona.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo