VOĽBY 2010: Pokušenie v strede raja má tvar ruže

Martin Šimečka pre český Respekt raz zaujímavo vysvetlil, čo musí náš politik spĺňať, aby sa tešil veľkej popularite. Ide o tri požiadavky: nacionalizmus, socializmus a katolicizmus. Ako ich zvládol najpopulárnejší domáci politik?

Nacionalizmus

Správny slovenský politik musí mať plné ústa národa a jeho nepriateľov, čiže zlých Maďarov. Musí páliť vatry zvrchovanosti, odhaľovať obrazy, busty a sochy starých a ešte straších Slovákov, vykladať dejiny a podobne. Niet pochýb, že Robert Fico tieto náročné požiadavky dokázal splniť. Pri misii s krycím názvom "Národno-štátne záujmy" to dokázal, čím si zaobstaral popularitu najmä u starších ľudí, odchovaných na nacionálnych kúskoch Otca vlasti Mečiara.

Pozrite si ostatné profily:
Most-Híd: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente
Keď Sulík vyrastie...
Kam vedie cesta KDH?
Slotovo aby...
Nepotopená loď SDKŮ
Orbán na kandidátke SMK chýba. V kampani bojoval
HZDS a jeho PPP - posledný politický počin?
Zdieľať

Socializmus

Slováci majú zrejme radi, keď niekto silný chráni ich práva, trestá utláčateľov a rozdá poklad chudobným. Áno, postava Jánošíka je celkom bez irónie vhodnou alegóriou na sociálne cítenie strany Smer-SD. Niečo rozdáme, zvyšok si necháme. Ak je pravda, že ľudia pod Tatrami sú skôr ľavicovejší, potom je ich nešťastím práve chýbajúca schopnosť rozlíšiť dávky od nadávok, silný štát od silných rečí a pomoc od prilepšenia.

Katolicizmus

Aspoň zatiaľ u nás platí, že politik s túžbou udržať moc, musí hrať na náboženskú strunu. Verejne sa stretávať s biskupmi, ukázať sa sem-tam v kostole (napríklad na púti v Šaštíne, ktorú vysiela v priamom prenose STV). S tým súvisí aj opatrnosť v kultúrno-etických otázkach a nedráždenie novými témami ako registrované partnerstvá. Aj táto oblasť Ficovi vyšla. Hneď po voľbách sa hovorilo o údajnej tajnej dohode medzi cirkevnou hierarchiou a vládou. Či už išlo naozaj o výmenu (nebudú sa otvárať pre vás citlivé témy a vy budete ticho a nežiadať výhradu vo svedomí) alebo nie, pravdou je, že Fico prešiel cez náboženské prostredie bez väčších otrasov.

Aj Šimečkova trojčlenka popularity slovenského politika nám môže pomôcť pri reflektovaní Smeru a konzervatívnych hodnôt. Pretože predpokladáme, že kresťania môžu voliť aj ľavicovo, konzervatívny pohľad musíme očistiť od liberálnych názorov na ekonomiku. Zostane nám teda vzťah k vlasti a viere. Vzťah k národu ako ho predstavuje Smer nemá veľa spoločné s kresťanskou optikou.
Tá totiž predpokladá, že ani maštaľ Svätoplukových koňov, ani ospevovanie SNP či vlajky v triedach nedokážu byť záplatou na klientelizmus, slabnúcu vymáhateľnosť práva, rozkrádanie, ubližovanie prírode a pod. Prejavy vlastenectva sú tak len trápnym pokusom oklamať základný pocit z toho, ako sa tu žije.

Smerom k cirkvi a citlivým otázkam sa Smer zachoval rozumne, lepšie povedané pragmaticky. Keďže počas uplynulých štyroch rokov vo výraznej miere preberal voličov SNS a HZDS, nemohol si dovoliť príliš experimentovať s registrovanými partnerstvami či odlukou od štátu. Ak k tomu pripočítame stále nespravodlivé financovanie cirkevných školských jedální a internátov a tiež osvojenie si propotratovej argumentácie, vyzerý to na kombináciu vypočítateľnosti a zákernosti. A v tomto smere sa Ficova strana zrejme nezmení ani v najbližšom období. Preto možno jeho zbožným slovám z ankety Katolíckych novín skutočne veriť.

Zdá sa, že konzervativizmus Smeru dokáže kresťana presvedčiť, najmä v jeho voličškých radoch. Na omyl by však malo poukázať porušnie minimálne polovice desatora členmi vlády a jej koaličnými kumpánmi. A práve vzťah k cirkvi a kresťansky prezentovaná duša Roberta Fica, dávky a pseudoľaviocvá politika môžu byť pokušením, ktorému časť kresťanských voličov zajtra neodolá.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com, wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo