Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. 08. 2016, 16:09

V Brandenbursku zatkli muža podozrivého z prípravy teroristického útoku

Príslušníci špeciálnych policajných jednotiek v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko zadržali dnes 27-ročného muža, ktorý mal plánovať bombový útok na festival v meste Eisenhüttenstadt ležiacom pri hraniciach s Poľskom. Potvrdil to brandenburský premiér Dietmar Woidke.

Zadržaný muž je podľa informácií denníka Tagesspiegel občan Nemecka, ktorý konvertoval na islam. Pri útoku na hojne navštevované podujatie, ktoré sa uskutoční v dňoch 26.-28. augusta, chcel použiť vlastnoručne vyrobenú nálož naplnenú klincami.
      

Bezpečnostné zložky charakterizovali podozrivého ako salafistu, prívrženca ultrakonzervatívneho prúdu islamu. Už dlhší čas ho sledovali. Počas prehliadky jeho bytu boli nasadené aj psy na vyhľadávanie výbušnín.
      

Rozhlasová stanica RBB uviedla, že počas prehliadky sa našiel propagandistický materiál teroristickej organizácie Islamský štát (IS), okrem iného jeho zástava. 
      

Nemecké tajné služby odhadujú, že salafistické skupiny pôsobiace v krajine majú momentálne okolo 8650 prívržencov. Pre svoje ideály sa snažia získať najmä mladých mužov vrátane utečencov. 
      

K islamistickej scéne sa v Nemecku hlási celkom viac ako 43.000 ľudí. Podľa Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) k 20. júlu odišlo z Nemecka do Sýrie a Iraku 840 islamistov, ktorí sa tam chceli pripojiť k IS. Tretina z nich sa medzičasom vrátila, ďalších 140 padlo v bojoch.

Odporúčame

Pätica odídencov zo #Siete vstúpi do poslaneckého klubu Mosta-Híd

Pätica odídencov zo #Siete vstúpi do poslaneckého klubu Mosta-Híd

Pätica odídencov zo strany #Sieť Andrej Hrnčiar, Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová, Igor Janckulík a Eduard Adamčík vstúpia do poslaneckého klubu Mosta-Híd. Dohodli sa na tom dnes s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom. O vstupe definitívne rozhodne predsedníctvo a poslanecký klub Mosta-Híd vo štvrtok 18. augusta. Bugár nevylúčil, že Most-Híd bude chcieť ministerstvo dopravy.

Čižnár zrušil obvinenie prokurátora Špirka

Čižnár zrušil obvinenie prokurátora Špirka

Generálna prokuratúra zrušila uznesenie v časti o vznesení obvinenia voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľovi Špirkovi, ktorý bol obvinený z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.