Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. jún 2010

VOĽBY 2010: Orbán na kandidátke SMK chýba. V kampani bojoval

Keďže v redakcii je autor týchto riadkov azda najväčším Maďarom (študoval v Lučenci) pripadlo mu stratiť pár slov na adresu SMK. Hneď v úvode však treba priznať, že momentálnej politike SMK rozumie asi tak, ako keď v Lučenci občas náhodou zablúdi na maďarskú omšu: vie, že ide o veľa, ale máločomu, č...

Keďže v redakcii je autor týchto riadkov azda najväčším Maďarom (študoval v Lučenci) pripadlo mu stratiť pár slov na adresu SMK. Hneď v úvode však treba priznať, že momentálnej politike SMK rozumie asi tak, ako keď v Lučenci občas náhodou zablúdi na maďarskú omšu: vie, že ide o veľa, ale máločomu, čo sa okolo neho deje, skutočne rozumie.

Slovenský Fidesz?

Vrcholiaca kampaň pred sobotnými parlamentnými voľbami síce za veľa nestála, no vyplavila niekoľko zaujímavostí. Jednou z nich bola i taktika použitia maďarskej karty, keďže najväčší stimul posunúť ju tentokrát do hry nevzišiel z prostredia SNS, ale z Budapešti. Maďarský premiér Orbán tak podľa očakávaní zasiahol do predvolebnej kampane na Slovensku a umožnil Smeru i SNS polepšiť si významnou dávkou nacionalizmu, ktorý u nás tak zaberá.

Táto téma však bola zaujímavá aj pre SMK, keďže jej voliči od nástupu súčasnej vládnej koalície po voľbách v roku 2006 nemajú žiadny dôvod sympatizovať s Ficovou vládou a vybrať si z dvojice Bratislava - Budapešť severnejšie položené mesto na Dunaji. A zdá sa, že Csákymu s Orbánom ide práva o to, aby vyburcovali voličov.

Pozrite si ostatné profily:
Most-Híd: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente
Keď Sulík vyrastie...
Kam vedie cesta KDH?
Slotovo aby...
Nepotopená loď SDKŮ
Zdieľať

Keďže na lojálnosť maďarských občanov sa SMK doteraz mohla viac-menej spoľahnúť, jediným problémom a skutočným rivalom ostáva Bugár a jeho nová a umiernenejšia strana Most-Híd. To, že Bugára a jeho stranu Orbán nepodporil, Csáky v kampani využíva vo svoj prospech, čím sa snaží udržať konzervatívnych ale i radikálnejších voličov. „Oni nie sú maďarská strana. My sme súčasťou EPP, keďže sme partnermi Fideszu už 16-17 rokov a zástupcovia Fideszu, aj samotný pán Viktor Orbán dnes vyjadril SMK jednoznačnú politickú podporu,“ pochválil sa Pál Csáky.

A keď podpora, tak poriadna. Zatiaľ čo sa veľvyslanci niektorých západných krajín pridali k dúhovému prideu Bratislavou a zapojili sa do boja za práva gejov a lesieb, ten maďarský preferuje politické aktivity. A preto bojoval v Dunajskej Strede spolu s SMK za jej dobrý výsledok.

Inzercia

S podporou Budapešti, ale v oslabení

To, že nástup Pála Csákyho za predsedu strany môže znamenať oslabenie koaličného potenciálu strany, Csáky ešte ako kandidát na predsedu odmietol a označil za „formy manipulácie“. Politika SMK sa však od jeho zvolenia za predsedu strany vybrala práve touto cestou. Istú dobu sa predstavitelia opozície stretávali bez SMK a po tom, čo poslanci za SMK avizovali záujem o dvojaké občianstvo, Iveta Radičová pre SME povedala, že by to mohla byť diskvalifikácia strany z možného vládnutia. No keďže mnohí dúfajú, že zajtrajším dňom sa vládnutie Roberta Fica na Slovensku končí, SMK môže počítať s tým, že sa s ňou bude rátať. Csákyho strana sa aj z toho dôvodu momentálne snaží hlavne o jediné - poraziť Bugára a dosiahnuť čo najviac percent. Pre túto chvíľu možno dobrá taktika, ale až príliš vedľajších účinkov. Radikálnejšia SMK spájaná s maďarskou vládou, dvojaké občianstvo či chybné rozhodnutia pomáhajú extrémistom z opačného tábora, ale aj utvrdzujú nevraživosť obyčajných ľudí na Slovensku voči Maďarom. A potom sa netreba čudovať, že stačí štúdium v Lučenci a mnohí sa na vás začnú pozerať ako na Maďara či nepriateľa, čo naozaj nezvykne byť dobrý pocit.

Vinníkov treba zajtra hľadať minimálne na dvoch kandidátkach - s číslom sedem a desať.

Lukáš Melicher
Foto: smk.sk, Flickr.com

Odporúčame

RECENZIA: Zmyslom života je život sám

RECENZIA: Zmyslom života je život sám

„Určite nie je náhoda, že najčastejšie sa vyskytujúce slovo v slovníku Ježiša, ktorého Buber nazýva „hlavným Židom“, je „konať“, zatiaľ čo najčastejšie sa vyskytujúce podstatné meno je „nebeské kráľovstvo“. Súvislosť je úplne jasná: druhé slovo je cieľ, prvé je cesta, prostriedok ako podporovať, nap...

VOĽBY 2010: Nepotopená loď SDKÚ

VOĽBY 2010: Nepotopená loď SDKÚ

Každý má svoje horúčkovito prežívané politické obdobie. Najosobnejšie som bol vtiahnutý do politiky v roku 1998. Vtedy prichádzala "šanca na zmenu" v podobe SDK. Doma som disponoval ich všetkými propagačnými materiálmi, pár kilometrov som prešiel s "Mikim" Dzurindom na bicykli, svojpomocne som lepil...

Biskupi hovoria o voľbách nielen cez list (aktualizované)

Biskupi hovoria o voľbách nielen cez list (aktualizované)

Kým trnavský arcibiskup Róbert Bezák v nedeľu nečítal pastiersky list, ktorý k voľbám vydali slovenskí biskupi, spišský pomocný biskup Andrej Imrich rozposlal diecéznym kňazom svoj pohľad na voľby. Nepriamo ním podporil výzvu spišských dekanov voliť KDH. Uplynulú nedeľu sa v slovenských katolíckych ...