Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. jún 2010

VOĽBY 2010: Nepotopená loď SDKÚ

Každý má svoje horúčkovito prežívané politické obdobie. Najosobnejšie som bol vtiahnutý do politiky v roku 1998. Vtedy prichádzala "šanca na zmenu" v podobe SDK. Doma som disponoval ich všetkými propagačnými materiálmi, pár kilometrov som prešiel s "Mikim" Dzurindom na bicykli, svojpomocne som lepil...

Každý má svoje horúčkovito prežívané politické obdobie. Najosobnejšie som bol vtiahnutý do politiky v roku 1998. Vtedy prichádzala "šanca na zmenu" v podobe SDK. Doma som disponoval ich všetkými propagačnými materiálmi, pár kilometrov som prešiel s "Mikim" Dzurindom na bicykli, svojpomocne som lepil plagáty, nosil koaličné tričko a cítil som, že niečo veľké sa jednoducho musí stať. A ja musím byť pritom. Niečo obdobné teraz prežíva môj mladší brat: je v tom istom veku ako ja, keď som robil u nás doma propagandu SDK. Vymýšľa básne proti Ficovi a Slotovi, sleduje správy a pár dní pred voľbami si stihol ešte objednať nálepky "Červenú Ficovi",, za ktorou stojí mládežnícke združenie SDKÚ-DS.

SDKÚ-DS sa najmä cez osobu Mikuláša Dzurindu stala symbolom spoločensko-politických zmien, ktoré sa na Slovensku pred pár rokmi uskutočnili. Preto sa nemýli volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová, keď tvrdí, že "príbeh SDKÚ je príbehom Slovenska" (Slovenský rozhlas, 5. júna). Príbeh SDKÚ je príbeh strany, ktorá cez silnú volebnú kampaň a jasné vymedzenie sa voči mečiarizmu získava ešte ako SDK vedúce pozície v štáte, realizuje neľahké a nepopulárne zmeny, konfrontuje sa so silným protivníkom (Fico 2002), ktorý sa neskoršie stáva jej hlavným oponentom a novým premiérom (Fico 2006). Štyri roky s ním bezzubo bojuje, až napokon si chce s ním - vyzbrojená ženskými zbraňami - znova zmerať sily (Fico 2010).

Samozrejme, na SDKÚ sa ukazuje aj širší príbeh Slovenska. Krajiny, ktorá po páde komunizmu umožnila mečiarovcom pretvoriť ju na ich obraz; potom dala šancu Dzurindovi, ktorý robil, čo mohol, aby zo Slovenska bola vyspelá európska krajina (hoci napokon tohtoročný predpokladaný nízky volebný výsledok HZDS a tým aj odchod Mečiara do politického dôchodku nebude dôkazom sily jeho protivníkov, ale straty sily samotného Mečiara). A je to tiež príbeh krajiny, ktorá zatiaľ nevie či nechce prekonať svoj tieň a stále ostáva utopená v Dzurindovi a Ficovi.

Pozrite si ostatné profily:
Most-Híd: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente
Keď Sulík vyrastie...
Kam vedie cesta KDH?
Slotovo aby...
Zdieľať

Šanca na zmenu

Tak, ako v roku 1998 ponúkala SDK šancu na zmenu, teraz to robí opäť SDKÚ-DS. Vo vízii pre Slovensko SDKÚ na svojom webe píše: "V rokoch 1998 - 2006 sa Slovensko zmenilo k lepšiemu nielen vďaka integrácii a reformám. Posilnili sa demokratické a občianske princípy a hodnoty, znižovala sa miera intolerancie a korupcie, zvyšovala sa dôvera medzi ľuďmi, transparentnosť a verejná kontrola, posilňovali sa nezávislé inštitúcie, znižovalo sa nesystémové zasahovanie štátu v ekonomike, ale aj v iných oblastiach. Inými slovami, postupne sa darilo prekonávať deformácie formálnych aj neformálnych pravidiel, dedičstvo hlboko zakorenené nielen desaťročiami komunizmu, ale pripomenuté aj obdobím mečiarizmu."

Aj komentár k súčasnej situácii je trefný: "Vládna koalícia oživuje nebezpečné mýty, viac alebo menej otvorene hrá maďarskou kartou, politicky ovplyvňuje súdy vrátane ústavného, podmaňuje si verejnoprávne médiá, obmedzuje aj nezávislosť ostatných médií, nesystémovo zasahuje do ekonomiky a podnikateľského prostredia, podriadila si predtým nezávislé regulačné orgány, kriminalizuje opozíciu." Z toho vychádza, že SDKÚ v roku 2010 velí návrat smerom k „dobrému Dzurindovi“: Dzurindovi lídrovi, Dzurindovi reformujúcemu, Dzurindovi reformovateľnému. Dzurindovi, ktorý de iure pri moci už nie je.

Bezfarebná?

V súčasnosti je SDKÚ pomerne ťažko čitateľná. Aj jej názov už len veľmi málo napovedá o jej politických hodnotách. Oscilujú okolo osi slovenské-kresťanské-demokratické, ale chýbajú im jasnejšie farby. Alebo prinajmenšom silnejšia modrá - aspoň taká silná, ako je na bilbordoch. Zdá sa, že celou politikou strany je negatívne vymedzenie sa voči Ficovi. Chýbajú vlastné témy: niečo, čo by sa dalo položiť na stôl a ohúriť tým voličov. Sulík aspoň priniesol odvodový bonus. Bugár povedal nie Csákymu. SNS ochraňuje hranice. Fico buduje socializmus. „Červenú Ficovi“ SDKÚ môže dať, ale chýba popritom vlastná téma – niečo pozitívne, vlastné, nápadité. Kto chce uspieť, nemôže len opakovať Dzurindu. Volebný program je podľa novinára Rada Baťa, ktorý ide voliť SDKÚ, ukážkou biedy slovenskej pravice. „Ťažko teraz povedať, kam až chce SDKÚ pochod do politického stredu dotiahnuť. Lebo raz príde na stôl otázka, či je možné sľubovaný štandard verejných služieb financovať slovenskými daňami,“ napísal v denníku SME.

Veľké maličkosti

Volebnou líderkou je Iveta Radičová, ktorej v médiách sekundujú iní významnejší straníci (Mikloš, Žitňanská, Jurzyca, Janiš). Radičová pôsobí kultivovane, rozhľadene, hoci sa niekdy zdá, že berie niektoré maličkosti príliš vážne. Je nutné komentovať každý lístok, ktorý padne zo stromu? Napríklad nedávno Radičová reagovala vlastným stanoviskom o podpore KDH zo strany spišských dekanov,, ktorí sa otvorene vyjadrili v prospech kresťanských demokratov. (Nehovoriac o tom, že KDH bude zrejme najbližším partnerom SDKÚ po voľbách.) Bola by určite radšej, keby Spišiaci podporili SDKÚ. Ale keď sa už tak nestalo, načo sa vzrušovať? Smerom na Spiš posiela kléru takýto úder: „Je mi však ľúto, že autori tejto výzvy v uplynulom období nedokázali nahlas odsúdiť rozdúchavanie nenávisti a neznášanlivosti, šírenie napätia, vulgarizovanie politiky, zosmiešňovanie svätého Štefana, či nárast sociálnych rizík, korupcie a klientelizmu.“ A napokon zdôrazňuje: „SDKÚ-DS dlhodobo ponúka riešenia pre rodinnú politiku, pre strednú vrstvu a rodiny s deťmi, riešenia, ktoré vychádzajú z kresťanských hodnôt.“ Takže už vieme, ktorá kresťanská strana je tá pravoverná...

Inzercia

Ženský rozmer

Médiá, marketingové agentúry aj hypermarkety vedia, že svoje marketingové postupy musia orientovať na ženy - napríklad ony rozhodujú o nákupoch pre rodinu, a preto sa marketéri usilujú nalákať ich na svoje produkty. Podobnú asociáciu vyvoláva aj Radičovej úporná snaha zdôrazňovať ženský aspekt jej líderstva (ledabolo jej konkuruje už len Zuzana Martináková). "Žena v politike ju robí pestrejšou, farebnejšou a galantnejšou!" hovorí Radičová. Má to byť argument, prečo voliť SKDÚ/podporovať Radičovú? "Veď poznáte úslovie, že až prítomnosť ženy dáva zmysel a iskru akémukoľvek zoskupeniu mužov." Nebyť Radičovej, o takomto "úsloví" by som nikdy nepočul. "Žena má možnosť vniesť do verejného či politického života iný spôsob správania sa, inú politickú kultúru." To je, samozrejme, pravda, ale vidíme, ako túto možnosť využila taká Belousovová.

Stiahnutý Dzurinda

Zrejme najvýznamnejšou zmenou v samotnej SDKÚ je tohtoročné stiahnutie sa Dzurindu z verejného a politického života, hoci ešte ostáva predsedom SDKÚ. Po tom, ako prepukol škandál s financovaním SDKÚ, mu aj bývalý novinár Karol Lovaš odporúčal odstúpiť: "Máte jedinečnú príležitosť byť prvý. Byť príkladom pre tých ostatných. Máte možnosť zachrániť potápajúcu sa loď menom SDKÚ a dokázať nám všetkým, že ste "iný" ako všetci tí, na ktorých s obľubou ukazujete prstom. Že všetky tie vaše reči o politickej zodpovednosti a morálke v politike neboli len prázdnymi slovami. Pozeráme sa na vás, pán Dzurinda. Pozeráme sa, či vyrastiete a dorastiete v politika, akých Slovensko veľmi potrebuje. Autentickými nás nerobia naše slová, ale činy."
Dzurinda to dokázal. A Karol Lovaš zaplesal : „Mikuláš Dzurinda ma svojim rozhodnutím nekandidovať v nastávajúcich parlamentných voľbách úprimne prekvapil. Nečakal som to. Neveril som, že máme na Slovensku politikov schopných sebareflexie. Som rád, že som sa mohol príjemne prekvapiť.“

Lovaš nazval SDKÚ potápajúcou sa loďou. Je to loď, ktorá si často vlastným pričinením zavinila diery do svojho trupu. Nevyjasnené financovanie, strata smerovania, personálne rošády a útoky od súčasnej koalície ju začali ťahať ku dnu. Predvolebné prieskumy jej nepredpovedajú skorý koniec, ale zrejme ju v nadchádzajúcom volebnom období čaká ďalší ozdravný proces, ak sa chce ešte ďalej plaviť po rozbúrenom politickom mori. SDKÚ zatiaľ však pripomína nie „potápajúcu sa loď, ale „potácajúcu sa“ zboka nabok. Kormidlo SDKÚ berie do rúk Radičová. Kde táto loď zakotví?

Matúš Demko
Foto: Flickr.com/sdku, archív Postoy.sk

Postoy.sk vám prinesie postupne do volieb profily najväčších politických strán.

Odporúčame

CIRKEV: V Turecku zavraždili biskupa (aktualizované)

CIRKEV: V Turecku zavraždili biskupa (aktualizované)

Katolícka cirkev v Turecku dnes zažila veľkú tragédiu. Poobede približne o jednej hodine bol zavraždený predseda Konferencie biskupov v Turecku biskup Luigi Padovese. Našli ho vážne zraneného v bazéne a po prevoze do nemocnice podľahol zraneniam. Informovala o tom agentúra Asia News. Vrahom biskupa ...

Biskupi hovoria o voľbách nielen cez list (aktualizované)

Biskupi hovoria o voľbách nielen cez list (aktualizované)

Kým trnavský arcibiskup Róbert Bezák v nedeľu nečítal pastiersky list, ktorý k voľbám vydali slovenskí biskupi, spišský pomocný biskup Andrej Imrich rozposlal diecéznym kňazom svoj pohľad na voľby. Nepriamo ním podporil výzvu spišských dekanov voliť KDH. Uplynulú nedeľu sa v slovenských katolíckych ...

VOĽBY 2010: Slotovo aby...

VOĽBY 2010: Slotovo aby...

Slovenská národná strana je verná svojim vlasteneckým heslám. V aktuálnom predvolebnom období zaplavila krajinu provokujúcimi radikálnymi bilbordmi. Do boja o parlamentné kreslá sa strana pustila útokom na tie správne slovenské citlivé partie. Po heslách z minulých kampaní ako „Svoje si nedáme – cud...