Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. august 2016

Olympiáda pomôže Brazílii menej než majstrovstvá sveta vo futbale, tvrdia analytici

Letné olympijské hry prispejú do rozpočtu Brazílie takmer 75 miliardami brazílskych realov.

Výsledný efekt však bude na ekonomike menej citeľný, ako bol svetový šampionát vo futbale v roku 2014. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti Coface.

Tá poukázala na to, že hoci letné olympijské hry zvyšujú usporiadateľskej krajine prestíž, ich celkový ekonomický prínos býva obvykle nižší, než predpokladá. Platí to podľa nej aj v prípade Brazílie, dokonca napriek tomu, že ide po prvý raz v histórii o latinskoamerickú krajinu, kde sa olympiáda uskutočňuje.

"Olympijské hry budú mať pravdepodobne menší vplyv na rast brazílskej ekonomiky, ako mal svetový šampionát vo futbale v roku 2014," konštatovala ekonómka spoločnosti Adriana Meyer.

Za dôvod slabšieho príspevku do ekonomiky označila fakt, že olympiáda je limitovaná geograficky len na štát Rio de Janeiro. Druhým dôvodom je aj to, že olympijské hry trvajú dva týždne, kým svetový šampionát štyri. "Na pripomenutie, rast brazílskej ekonomiky bol v roku 2014 len 0,1 %," upozornila Meyer.

Dodala, že celkové náklady na olympiádu sa odhadujú na takmer 40 miliárd brazílskych realov, čo je takmer 11 miliárd eur. Pokiaľ ide o zisky, podľa štúdie E&Y a brazílskej banky Bradesco by brazílska ekonomika mala vygenerovať z olympiády za roky 2010 až 2016 takmer 75 miliárd realov. "To by sa rovnalo čistému prínosu 35 miliárd realov k prognóze rastu HDP, čo je 0,6 % HDP," vyčíslila ekonómka Coface.

Inzercia

Odporúčame