Vláda má na programe rad zákonov. Rokovanie o vyšších koncesiách je otázne

Marek Maďarič (Smer-SD) navrhuje okrem iného zvýšiť tzv. koncesionárske poplatky zo 4,64 eura na sedem eur. SNS to odmieta. Maďarič pohrozil v prípade neschválenia demisiou.

Vláda dnes po šesťtýždňovej letnej prestávke posúdi celý rad legislatívnych zmien. Na program 17. schôdze je aj novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska z dielne ministerstva kultúry. Šéf rezortu Marek Maďarič (Smer-SD) navrhuje okrem iného zvýšiť tzv. koncesionárske poplatky zo 4,64 eura na sedem eur. SNS to odmieta. Maďarič pohrozil v prípade neschválenia demisiou. Rokovanie o návrhu je otázne, keďže podľa Mosta-Híd sa dostal na program vlády bez dohody koalície.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) prichádza zase s prvou časťou svojej justičnej reformy. Predkladá nový protischránkový zákon. Má zvýšiť transparentnosť pri nakladaní s verejnými zdrojmi. Obchodovať so štátom budú už len partneri verejného sektora, ktorí sa budú musieť vlastnícky odkryť až na úroveň konečného užívateľa výhod. V pripomienkovom konaní sa legislatívny návrh nepáčil Slovenskej advokátskej komore ani Republikovej únii zamestnávateľov. Rozpor s nimi sa nepodarilo odstrániť.

Žitňanská predložila i nový zákon o upomínacom konaní, ktorý zavádza elektronický platobný rozkaz. Má zvýšiť kvalitu podnikateľského prostredia poznačeného druhotnou platobnou neschopnosťou. Do programu vlády sa dostala aj novela trestných kódexov, ktorá mení paragrafy týkajúce sa extrémizmu a rasovo motivovaných trestných činov. Po novom má túto trestnú činnosť prejednávať výlučne Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Kabinet by mal tiež odvolať štátneho tajomníka ministerstva školstva Erika Tomáša (Smer-SD). Ten už v pondelok (15.8.) prostredníctvom sociálnej siete Facebook avizoval, že vo funkcii končí a vracia sa k premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). Bude mu robiť poradcu pre médiá. 

Vláda sa bude zaoberať aj problematikou reexportu liekov zo Slovenska. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) chce presadiť, aby s nimi distribučné firmy nemohli viac obchodovať. Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky za asi 280 miliónov eur. Po novom preto budú môcť tie hradené z verejného zdravotného poistenia vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácii, nie distribučné firmy. Odhaduje sa, že asi 130 z nich lieky do lekární nedodávalo.

Témou zasadnutie bude i výmena viacerých členov Rady vlády SR pre protidrogovú politiku, ktorá reaguje na povolebné zmeny zloženia vládneho kabinetu. Dovtedajších ministrov v nej tak majú nahradiť Tomáš Drucker, ktorý bude jej predsedom. Ako podpredsedovia mu majú sekundovať Lucia Žitňanská a minister školstva Peter Plavčan (SNS). Šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) sa má stať členom rady.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo