Biden vyjadril sústrasť pozostalým obetí bombardovania NATO v Srbsku

Biden počas včerajšej návštevy Belehradu pripustil, že regionálne napätie v tejto oblasti doposiaľ pretrváva.

Americký viceprezident Joe Biden včera počas návštevy Belehradu vyjadril sústrasť rodinným príslušníkom obetí vojnových konfliktov na Balkáne vrátane tých, ktorí prišli o život počas náletov NATO na Srbsko v roku 1999. Informovala o tom agentúra AP. 

"Chcel by som pripojiť svoje vyjadrenie sústrasti rodinám tých, ktoré prišli o život počas vojen v 90. rokoch vrátane tých, ktorí zahynuli v dôsledku kampane NATO," povedal Biden po rokovaní so srbským premiérom Aleksandarom Vučičom. 

V čase balkánskych vojen bol Biden ako americký senátor rozhodným zástancom vzdušnej intervencie NATO vo vtedajšej Zväzovej republike Juhoslávia, ktorá mala za cieľ zastavenie násilia zameraného proti kosovským Albáncom. 

Biden počas včerajšej návštevy Belehradu pripustil, že regionálne napätie v tejto oblasti doposiaľ pretrváva.

"Spojené štáty a Srbsko sa prirodzene nezhodnú na každej otázke, a po 90. rokoch ostalo stále mnoho jaziev a rán," povedal Biden, ktorý sa počas svojho pobytu v Srbsku stretol aj s prezidentom Tomislavom Nikoličom.

Americký viceprezident v Belehrade podporil európske ambície Srbska a zdôraznil, že posun tejto balkánskej krajiny smerom k členstvu v EÚ je aj "v záujme USA". 

Ešte vo večerných hodinách potom odcestoval na návštevu Kosova, kde bude v stredu rokovať s tamojšími predstaviteľmi. Očakáva sa, že počas pobytu v Prištine bude Biden vyzývať na zintenzívnenie boja proti rozšírenej korupcii a za implementáciu dohôd, ktorých cieľom je obnovenie diplomatických vzťahov medzi Kosovom a Srbskom.

Jednu z ulíc v kosovskej metropole Priština pomenujú v stredu po Bidenovom zosnulom synovi ako prejav uznania za viceprezidentovu podporu kosovského boja za nezávislosť od Srbska. Srbsko doposiaľ neuznalo samostatnosť Kosova, jednostranne vyhlásenú v roku 2008.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo