Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. august 2016

Trumpovi chýbajú skúsenosti, ale jeho kritikom zdravý rozum

Minulý rok som prišiel trochu predčasne na obedné stretnutie s Michaelom Haydenom, ktorý vo vládach Georga W. Busha viedol NSA a neskôr CIA.
Trumpovi chýbajú skúsenosti, ale jeho kritikom zdravý rozum

Donald Trump. Foto: Gage Skidmore, flickr.com

Hayden tam už bol a spokojne rozprával. Rozhovor sa obrátil na Egypt a spýtal som sa ho, prečo bol republikánsky mainstream viac naklonený Moslimskému bratstvu ako vojenskej vláde prezidenta el-Sisiho, Američanmi trénovaného vojaka, ktorý podporil reformu islamu na potlačenie terorizmu. Hayden odpovedal: „Keď bol Mursí [vodca Moslimského bratstva] zvrhnutý, mrzelo nás to. Chceli sme vidieť, čo by sa stalo, ak by bolo Moslimské bratstvo nútené prevziať zodpovednosť za ten bordel.“

„Generál,“ protestoval som, „v čase, keď zvrhli Mursího, mal Egypt zásoby pšenice na tri týždne. Krajina bola na pokraji hladomoru!“

„Myslím, že pre obyčajných Egypťanov by to bol tvrdý experiment,“ bez náznaku irónie odpovedal Hayden. Ako v Mužoch v čiernom povedal Tommy Lee Jones, generál Hayden nemá zmysel pre humor, o ktorom by vedel. To isté doslovne zopakoval v prejave o pár minút neskôr: Bola škoda, že egyptská vláda Moslimského bratstva bola zvrhnutá. Stalo sa to za aplauzu väčšiny dospelého egyptského obyvateľstva, ktorá vyšla do ulíc, keď sa krajina rútila do skazy. Hayden, podobne ako senátor John McCain, Weekly Standard a väčšina republikánskeho zahraničnopolitického establišmentu, verí, že Amerika by sa mala snažiť podporovať demokratickú verziu politického islamu. Obdivovali Moslimské bratstvo vo Washingtone, živili tureckého diktátora Recepa Tayyipa Erdogana a vyzbrojovali „umiernených islamistov“ v Sýrii ako domnelú demokratickú alternatívu voči Asadovmu režimu. Hayden sa špecializoval na chránené utajované zdroje a podľa všetkého v tom bol dobrý. V zahraničnej politike je bezradný.

Establišment bol presvedčený, že v Iraku sa môže presadiť stabilná proamerická vláda. Namiesto toho dostali sektársky šíitsky režim napojený na Irán a sunitské povstanie, ktoré riadia ISIS a Al-Káida. Zdieľať

Generál Hayden bol asi najprominentnejším signatárom listu 55 bývalých predstaviteľov národnej bezpečnosti slúžiacich počas republikánskych vlád, ktorí vyhlásili, že Donaldovi Trumpovi „chýba charakter, hodnoty a skúsenosti“, ktoré sa vyžadujú pre úrad prezidenta, a ak by bol zvolený, „národnú bezpečnosť a prosperitu našej krajiny by uvrhol do nebezpečenstva“.

Trump odpovedal: „Mená na tomto zozname sú práve tie, ktoré by americký ľud mal hľadať, ak by sa pýtal, prečo je svet v neporiadku. Ďakujeme im, že na seba upozornili, takže každý v krajine vie, kto je vinný za to, že zo sveta urobili také nebezpečné miesto.“ Je to úplne presné. Mohol tiež doplniť, že nie sú schopní poučiť sa zo svojich chýb, a ak by dostali príležitosť, sú odsúdení ich zopakovať.

Republikánsky establišment nadšene veril v Arabskú jar. Zakladateľ magazínu Weekly Standard Bill Kristol zašiel tak ďaleko, že neúspešných rebelov prirovnal k americkým zakladateľom. Establišment podporil zvrhnutie Muamara Kaddáfiho a atentát na neho, čo nepríjemnú, ale stabilnú krajinu zmenilo na Petriho misku pre teroristov. Bol presvedčený, že vláda irackej väčšiny môže viesť k stabilnej proamerickej administratíve v tejto krajine, ktorá na spôsob Frankensteinovho monštra vznikla z častí tiel odobratých z mŕtvoly Osmanskej ríše. Namiesto toho dostali sektársky šíitsky režim napojený na Irán a sunitské povstanie tiahnuce sa od Mezopotámie po Libanon, ktoré riadia ISIS a Al-Káida.

Trump úboho rozpráva, je vulgárny a neinformovaný. Nemá žiadne skúsenosti zo zahraničnej politiky a je znepokojujúce, že inklinuje k stávke na Vladimíra Putina, čo sa nevyplatí. Má však jednu vec, ktorá 50 bývalým úradníkom chýba, a to je zdravý sedliacky rozum. Vďaka nemu získal republikánsku nomináciu. Americký ľud zistil, že „experiment“, o ktorom tak obdivne hovoril generál Hayden, bol tvrdý nielen voči obyčajným Egypťanom, ale takisto aj voči obyčajným Američanom. Američania sú ochotní bojovať a umierať za svoju krajinu, ale vzbúria sa proti obetovaniu v mene spoločenských experimentov pripravených samozvanou elitou. To je dôvod, prečo dvaja najsilnejší kandidáti v republikánskych primárkach zavrhli zahraničnú politiku Bushovej administratívy.

Inzercia

Samozrejme, zdravý rozum nestačí. Trump sa nemôže objímať s Vladimírom Putinom a nechať čarodejnícky kotol Blízkeho východu, nech sa sám uvarí, bez toho, aby to malo hrozné následky. Ako 8. augusta vo Wall Street Journal napísal Bret Stephens, niektorí z najhlasnejších Trumpových zástancov preukazujú nesúrodú schopnosť svojho ignorantstva. „Boli časy, keď konzervatívne hnutie viedli ľudia ako Bill Buckley, Irving Kristol a Bob Bartley, muži ideí, ktorí Republikánsku stranu odeli do intelektuálnej serióznosti,“ napísal Stephens. Poznal som neskorého Irvinga Kristola, ktorý vycvičil a podporoval väčšinu z kádrov, ktorí stáli za prvou Reaganovou vládou, aj Roberta Bartleyho, neskorého editora Wall Street Journal – brilantného muža, od ktorého som sa veľa naučil (a niečo z toho som sa neskôr musel odnaučiť).

Amerika sa zahraničnej politike bude musieť učiť od nuly. Pokiaľ ide o mňa, radšej si vyberiem drsného outsidera ako zlyhávajúcich recidivistov. Zdieľať

Dnešný republikánsky establišment však nevedú ľudia ako Irving Kristol, ale jeho napodobňovatelia. Jeho syn Bill Kristol nikdy nenapísal jedinú esej intelektuálneho významu, a to isté platí aj o editorovi magazínu Commentary Johnovi Podhoretzovi, synovi rešpektovaného Normana Podhoretza. Byť „neokonzervatívcom“ v 1970. rokoch po vzore Irvinga Kristola a bývalého editora Commentary Normana Podhoretza znamenalo odvrhnúť ľavičiarske názory z mladosti a prebehnúť do Reaganovho tábora. Pôvodní neokonzervatívci vedeli, ako sa vo svojej mladosti mýlili, a po štyridsiatke sa učili politike nanovo. Na rozdiel od svojich predchodcov dnešní neokoni sebakritický moment nikdy nezažili. 

Bohužiaľ, voľba leží medzi nevyučeným votrelcom so zdravým rozumom a establišmentom. Sú to priemerní ideológovia neschopní poučiť sa z minulých chýb. Držia sa svojich kariér, lebo poctivou prácou by sa nevedeli uživiť. Trump možno nevie veľa, ale je schopný učiť sa. To sa o jeho kritikoch nedá povedať.

„Nielenže cisár nemá žiadne šaty,“ napísal som v recenzii brilantnej knihy Angela Codevillu Tvoriť a udržiavať mier z roku 2014. „Ríša nemá ani krajčíra.“ Tri vlády Busha otca a syna vyprodukovali monotónny establišment blbcov zahraničnej politiky. Nie je možné nájsť veľa prominentných predstaviteľov národnej bezpečnosti, ktorí by sa postavili proti signatárom protitrumpovského listu, lebo celú generáciu úradníkov chovali v rovnakej stajni. Amerika sa zahraničnej politike bude musieť učiť od nuly. Pokiaľ ide o mňa, radšej si vyberiem drsného outsidera ako zlyhávajúcich recidivistov.

Pôvodný text: Trump lacks experience but his detractors lack common sense. Uverejnené so súhlasom Asia Times, preložil L. Obšitník.

Odporúčame