Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. august 2016

OH: Nagy v oceáne na desať kilometrov 21., zlato Holanďanovi Weertmanovi

Slovenský plavec Richard Nagy obsadil v utorok na OH v Rio de Janeiro v maratóne na 10 km v otvorenom mori 21. miesto.

Zlatú olympijskú medailu si v oceáne pri slávnej pláži Copacabana vybojoval po dramatickom záverečnom finiši Holanďan Ferry Weertman, o ktorého triumfe pred druhým Grékom Spirosom Gianniotisom musela rozhodnúť až cieľová fotografia.

Pre slovenského debutanta na OH to bol tretí súťažný štart v Riu. V bazénovom plávaní najprv 6. augusta skončil v národnom rekorde na výbornom 9. mieste na 400 m polohové preteky, keď mu finále ušlo len o pár desatín sekundy.

Potom na 1500 m voľným spôsobom zaostal za očakávaním i jeho vlastným národným rekordom. Chystal sa vylepšiť dojem vo vlnách Atlantiku a podarilo sa mu to, pričom to bolo pre neho len tretíkrát, čo štartoval v tejto supernáročnej disciplíne.

So štartovým číslom jeden začal od začiatku napĺňať predsavzatie byť vpredu, aby sa vyhol zbytočným a nepríjemným stretom s rivalmi. na prvom z troch medzičasov bol ôsmy a na lídra Jarroda Poorta strácal čosi vyše minúty. Na druhom medzičase bol 16. so stratou 1:25,7 minúty, ale potom sa vyviezol spolu s mimoriadne skúseným ruským favoritom Jevgenijom Dračevom a na treťom medzičase bol desiaty so stratou 44,7 sekundy na lídra. Počínal si teda statočne a bol stále v hre o výborné umiestnenie.

Rozhodovalo sa až na poslednom 2,5 km úseku. Poort nevydržal a odpadol, do popredia sa dostal Holanďan Ferry Weertman. Nagy sa tiež nevzdával, ale napokon dvojnásobnému najúspešnejšiemu športovcovi Slovenskej plaveckej federácie (2014 a 2015) došli sily a finišoval so stratou 35,6 sekundy na 21. pozícii.

Dvadsaťtriročný plavec J&T Sport team Bratislava ale potvrdil v Riu pozíciu najlepšieho slovenského plavca. Zverenec trénera Gabriela Barana a vicemajster Európy z Londýna na 400 m pol.pr. si olympijskú miestenku do Brazílie senzačne vybojoval na júnovej kvalifikácii v portugalskom Setúbale šiestym miestom.

Pred štyrmi rokmi na OH v Londýne zlatú medailu získal Oussama Mellouli z Tuniska pred strieborným Nemcom Thomasom Lurzom a bronzovým Kanaďanom Richardom Weinbergerom.
 

Inzercia

Odporúčame