Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. august 2016

More, slnko, samopaly. Európske pláže strážia vojaci (foto, video)

Militarizácia verejného priestoru je v poslednom období pojem, ktorého konkrétnu podobu majú obyvatelia, ale aj turisti vo Francúzsku možnosť sledovať na miestach, kde by to donedávna nečakali.
More, slnko, samopaly. Európske pláže strážia vojaci (foto, video)

Vojaci hliadkujú pri pláži neďaleko mesta Biarritz v juhozápadnom Francúzsku 30. júla 2016. (Foto: TASR/AP)

To, čo je bežné napríklad na pobreží Izrela, sa stáva realitou aj v Stredomorí. Vlaňajšie parížske útoky, júlový masaker v Nice a vražda kňaza v Normandii zmenili francúzske pobrežie na vojenskú zónu. Niektoré pláže v prímorských strediskách sú toto leto pod prísnou kontrolou ozbrojených zložiek.

Ako píše Týdeník Echo, ešte na začiatku letnej sezóny ministerstvo vnútra informovalo, že tri stovky policajtov, ktorí dovtedy hliadkovali na plážach francúzskeho stredomorského pobrežia len v plavkách s teleskopickými obuškami a želiezkami, dostanú služobnú zbraň. „Bude ukrytá v puzdre, rekreanti neuvidia žiadnych ozbrojencov,“ uisťovali úradníci.

Po 14. júli, keď si to atentátnik namieril nákladiakom medzi dav ľudí oslavujúci sviatok dobytia Bastily, sa opatrenia ešte viac pritvrdili. Pri oddychu na pláži môžu dnes dovolenkári stretnúť vojakov v uniformách s puškami. Podľa vlády pribudlo v dovolenkových destináciách po celej krajine počas leta až 23-tisíc policajtov a vojakov. Práve oblasť mesta Nice a Azúrového pobrežia je baštou radikálnych moslimov, ktorí sem začali v minulosti prúdiť najmä z Alžírska.

Ďalšie prímorské mesto Cannes vydalo uplynulý mesiac zákaz nosenia veľkých tašiek na tamojšiu pláž, v ktorých by mohla byť ukrytá potenciálna bomba či iné zbrane.

Takto kontrolujú policajti ľuďom plážové tažky v Cannes.

Fakt, že teroristické útoky majú dosah na cestovný ruch v krajine, dokazujú aj čísla. V samotnom Nice klesol podľa portálu Mirror.com počet dovolenkových rezervácií o 57 percent. Podľa štatistík sa znížil počet turistov v celom Francúzsku za posledný rok o osem percent. Rušia sa mnohé verejné podujatia a predstavitelia krajiny varujú pred miestami s vysokou koncentráciou ľudí.

Okrem Francúzska sa dohľad ozbrojených zložiek na plážach objavil aj v niektorých španielskych letoviskách či brazílskom Riu. 

I keď pohľad na hliadkujúcich vojakov môže rekreantom poskytnúť pocit bezpečia, paralelne so sebou prináša vedomie, aký zraniteľný je dnešný svet, kde človek nemá stopercentnú istotu už ani na pláži. 

Inzercia

Brazílski vojaci hliadkujú na plážiI panema v Riu de Janeiro 31. júla 2016. (FOTO TASR /AP) 

Francúzski vojaci hliadkujú pri pláži neďaleko mesta Biarritz. Výzva na chránenie verejných miest – kostolov, synagóg, turisticky obľúbených miest, pláží, letných festivalov, letísk a železničných staníc miest, na letiskách a staniciach patrí v súčasnosti k najťažším úlohám bezpečnostných síl nielen vo Francúzsku, ale aj v celej Európe. (Foto: TASR/AP)

Ďalšie fotogalérie z „ozbrojených letovísk“ nájdete aj TU alebo TU.

Odporúčame