Váš pohľad: Svätopluk, Clementis a Fico

„V ZSSR už dnes vo fabrikách, v mládeži, sú vybudované také mocné fundamenty nového kolektivistického pudu, že robia akúkoľvek teoretickú diskusiu zbytočnou.“

(Vladimír Clementis)

Aké úžasné! 1130. výročie vydania pápežskej buly Industriae tuae adresovanej Svätoplukovi vyšlo presne na 6. jún, poslednú nedeľu pred parlamentnými voľbami 2010.

Neveriaci Fico ako správny národnosocialistický vodca a budovateľ štátu nemá problém brať meno Božie do úst, pokiaľ si to vyžadujú okolnosti. A okolnosti si to zjavne vyžadujú: KDH s ním nechce ísť do vlády. Pragmatik Robert nemá problém citovať evanjelika Štúra a o riadok nižšie komunistu Clementisa, s ktorým sme my, katolíci, prostredníctvom profesora Ferka Skyčáka kedysi viedli verejnú polemiku na tému katolicizmus verzus komunizmus. Nuž čo, kedysi sa ešte diskutovalo o ideách. V každom prípade, Vladimír si nedal povedať, a komunisti ho popravili. Slovensko si nedalo povedať, čo uvrhlo niekoľko generácií do otroctva totality, ktorej koniec si Robert Fico ani nevšimol.

A dnes nemá problém objednať si v STV kampaň a spred bratislavského hradu v priamom prenose prehovoriť k voličom – mimochodom, za koncesie nás všetkých. Veď išlo o kultúrny program, v ktorom spieval aj Dušan Jarjabek (na kandidátke SMERu až na 37. mieste). Cieľový segment je zameraný, posolstvo je jasné: spolu s ďalšími ústavnými činiteľmi sme my, nositeľmi kultúry, vierozvestcami pokoja, dobra a zodpovedného štátnictva. To všetko podčiarknuté a spečatené listom kardinála Korca. Mimochodom, v tom liste mi akosi chýbala zmienka o nezlučiteľnosti pragmatizmu a katolicizmu, ako to zdôrazňuje encyklika Fides et Ratio. Či azda nepatrí k pragmatizmu aj zneužívanie symbolov, ba dokonca kresťanských symbolov, na politickú kampaň strany pragmatikov?

Bratislavský hrad sa podľa Fica už vyrovná Wavelu alebo Hradčanom.

Nevyrovná. Nová socha je mŕtvo narodeným symbolom. Nestane sa žiadnym „pútnickým miestom“, žiadne kvetiny tam rodiny s deťmi nosiť nebudú. Budú to robiť štátni úradníci a za úplatu, ak vôbec. A v tom je ten rozdiel. Občianske združenie Fico-Paška-Gašparovič je suma núl oproti tradíciou obnovenej a obnovovanej viere našich otcov, ktorá kultúru tvorila a tvorí. Združenie post-komunistov s kresťanskou tvárou si z tej kultúry iba čosi vyberá a používa na svoj účel.

Symbol sa nedá nadiktovať. Zrod symbolu nie je v réžii človeka. Človek ostáva skôr ohúreným svedkom. Tak ako pod krížom alebo pri prázdnom hrobe. Nadiktovať sa dá iba mauzóleum, v ktorom leží nabalzamovaná mŕtvola, s ktorou nikto nespája ani štipku nádeje. Nadiktovať sa dá ZSSR, do ktorého vkladal nádeje Clementis, politický vzor Roberta Fica.

Hneď po odhalení Svätopluka STV odvysielala film Tretie fatimské tajomstvo. Predvolebný koktail bol namiešaný ozaj dôkladne. Už tento víkend uvidíme, čo na to povie pacient. Azda je ešte pri zmysloch.

Marek Hrubčo
www.forumprekulturu.org

Foto: Flickr.com/cauda.equina

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo