Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2016

Turecko: Prokuratúra žiada päťročné väzenie pre lídra prokurdskej strany

Turecká prokuratúra žiada päťročný trest odňatia slobody pre predsedu a ďalšieho popredného člena prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP), ktorí sú obvinení zo šírenia "propagandy pre teroristickú organizáciu".

V dnes zverejnenej žalobe hlavná prokuratúra v Istanbule obvinila predsedu HDP Selahattina Demirtaša a poslanca tejto strany Sirriho Süreyyu Öndera za základe prejavov, s ktorými vystúpili v roku 2013. Údajne sa v nich vyjadrovali pochvalne o zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK) a jej uväznenom vodcovi Abdullahovi Öcalanovi. V tom čase prebiehal mierový proces medzi Ankarou a povstalcami z PKK, ktorý neskôr stroskotal.

Informovali o tom tlačové agentúry AP a Reuters s tým, že termín procesu zatiaľ nebol stanovený.

Stíhanie predstaviteľov HDP umožnilo hromadné zrušenie imunity mnohých poslancov tureckého parlamentu, o ktorom zákonodarný zbor rozhodol v máji. Opatrenie sa týka najmä poslancov HDP, no i ďalších parlamentných strán.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje HDP z toho, že je predĺženou rukou PKK v politike, a opakovane vyzýval na postavenie jej poslancov pred súd pre obvinenia súvisiace s terorizmom. HDP popiera priame kontakty s PKK, ktorú majú na zozname teroristických organizácií okrem Turecka aj EÚ a USA.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.