Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2016

MMF je pripravený poskytnúť Egyptu úver v hodnote 12 miliárd USD

Cieľom pôžičky je podporiť vládny program reforiem, znížiť rozpočtový deficit a štátny dlh, posilniť ekonomiku, a tým tvorbu pracovných miest.

Medzinárodný menový fond (MMF) a Egypt sa predbežne dohodli na 3-ročnom úvere v hodnote 12 miliárd USD (10,73 miliardy eur). Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Cieľom pôžičky je podporiť vládny program reforiem, znížiť rozpočtový deficit a štátny dlh, posilniť ekonomiku, a tým tvorbu pracovných miest. "Egypt je silná krajina s veľkým potenciálom, má však určité problémy, ktoré je potrebné urýchlene vyriešiť," uvádza sa vo vyhlásení fondu, ktorý zároveň uviedol, že súčasťou vládnych reforiem je aj zvýšenie daní a zníženie dotácií na elektrinu.

Egypt zápasí s ekonomickými problémami od roku 2011, keď v krajine vypuklo povstanie, ktoré umožnilo zosadenie dlhoročného autokratického prezidenta Husního Mubaraka. Nasledovali ale nepokoje a nestabilita, v dôsledku čoho sa prudko zvýšili spotrebiteľské ceny, prepadli sa investície a devízové rezervy. Tie v roku 2010 dosahovali okolo 36 miliárd USD, koncom júla tohto roka to už podľa informácií egyptskej centrálnej banky bolo len 15,5 miliardy USD.

Vývoj v Egypte mimoriadne negatívne zasiahol kľúčový cestovný ruch a situáciu ešte viac zhoršilo zrútenie ruského lietadla s vyše 220 ľuďmi na palube na Sinajskom polostrove v októbri 2015. Rusko následne zastavilo lety do Egypta.

V predchádzajúcich rokoch poskytli Káhire pomoc vo výške niekoľkých miliárd dolárov bohaté krajiny Perzského zálivu. Tieto peniaze ale Egypt už vyčerpal a obrátil sa na MMF. Predbežnú dohodu ešte musí schváliť Výkonná rada MMF, ktorá by o tom mala rozhodovať v nasledujúcich týždňoch.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.