CIRKEV: V Turecku zavraždili biskupa (aktualizované)

Katolícka cirkev v Turecku dnes zažila veľkú tragédiu. Poobede približne o jednej hodine bol zavraždený predseda Konferencie biskupov v Turecku biskup Luigi Padovese. Našli ho vážne zraneného v bazéne a po prevoze do nemocnice podľahol zraneniam. Informovala o tom agentúra Asia News.

Vrahom biskupa bol jeho osobný šofér a asistent, ktorý pre neho pracoval vyše štyri roky. Muža menom Murat zadržali úrady po tom, ako sa pri ňom našla bodná zbraň. Útočník má psychické problémy a podľa svedkov sa v posledných dňoch prejavoval ako depresívny a násilný.

Hlboký smútok z biskupovej nečakanej smrti prejavil aj turecký guvernér Mehmet Lekesiz: „Padovese nám bol veľmi blízky a jeho smrť je veľmi znepokojujúca. Vieme však, že útok nesúvisí s politikou, skôr incident vyzerá ako osobná záležitosť,“ povedal guvernér pre turecké médiá.

Biskup Luigi Padovese mal 63 rokov, bol apoštolským vikárom v Anatólii, členom rehole menších bratov kapucínov a predsedom Konferencie biskupov v Turecku. Bol zapojený do ekumenickej práce a do dialógu s islamom. Monsignor Padovese mal taktiež navštíviť Cyprus už zajtra a stretnúť sa s pápežom Benediktom XVI., ktorý prichádza na návštevu tejto krajiny.

Nie je to po prvýkrát, keď je Katolícka cirkev v Turecku pod hrozbou násilia a smrti. V roku 2006 bol zavraždený kňaz Andrea Santoro. Hovorca Svätej Stolice Federico Lombardi vyzval, aby veriaci nasledovali príklad biskupa Padoveseho a pokračovali vo vyznávaní viery v Turecku.

Matúš Demko, Miroslava Komorová
Foto: kirchensite.de

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo