VOĽBY 2010: Spišskí dekani: Voľte KDH

Dekani Spišskej diecézy dnes zverejnili výzvu, v ktorej vyzvali k volebnej podpore KDH. Ide o prvú iniciatívu kňazov takéhoto druhu pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. V nedeľu sa k voľbám formou pastierskeho listu vyjadria aj slovenskí biskupi.

Iniciátori kňazskej výzvy žiadajú pre KDH „čo najsilnejší možný mandát“. V úvode svojho vyhlásenia konštatujú, že príčinou ekonomickej krízy je najmä kríza morálna. „Preto sme presvedčení, že bez etickej zodpovednosti a mravných zásad nebude možné v dohľadnej dobe dospieť k prekonaniu krízy a obnoviť dôveru občanov v politické strany a ich politické aktivity. V tejto súvislosti vkladáme veľkú nádej do KDH ako politickej strany inšpirujúcej sa kresťanstvom a kresťanskou kultúrou,“ uvádzajú v texte, ktorý na svojom blogu zverejnil jeden zo signatárov, súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda. „Výzva sa rodila postupne a je výsledkom spontánnej diskusie v našich kňazských radoch, ktorá sa rozvírila ešte v čase, keď nebolo jasné, či biskupi k týmto voľbám zverejnia pastiersky list,“ uviedol Duda pre náš portál. Dodal, že svoj názor nechcú nikomu vnucovať, aj preto má formu prosby.

Chýba biskupov brat

Podpísaní kňazi sú presvedčení, že práve KDH je spôsobilé „vniesť do riadenia a správy našej vlasti etický rozmer, ale i odbornosť a kompetentnosť. Zároveň sme presvedčení, že KDH je na našej politickej scéne už jedinou kresťanskou stranou...“ Podľa ich slov sú kresťania prítomní aj v iných politických stranách, ale ich vplyv nie je výrazný.

Medzi podpísanými dekanmi chýba len dekan Trstenského dekanátu Michal Tondra, brat spišského biskupa Františka Tondru a liptovskomikulášsky dekan Vladislav Saniga. Súdny vikár Duda v minulosti viackrát otvorene podporil kandidátov KDS. V prezidentských voľbách podporoval Františka Mikloška, v eurovoľbách vyjadril podporu Vladimírovi Palkovi. Po rozhodnutí KDS nekandidovať dospel k názoru, že KDH je dnes jedinou nielen kresťanskou, ale aj „stabilnou, vyrovnanou a odbornou stranou“.

Biskupi: Rozmáha sa klientelizmus a korupcia

„Z povinnosti svedomia treba sa volieb zúčastniť. (...) Voliť treba po veľkom zvážení a po modlitbách k Duchu Svätému,“ vypočujú si počas najbližšej nedele účastníci katolíckych bohoslužieb, ktorým kňazi v rámci kázne prečítajú pastiersky list slovenských biskupov. V liste biskupi upozorňujú, že v dnešnej spoločnosti sú „rozvinuté politické a ekonomické žalosti a úzkosti“ ako klientelizmus, defraudácia spoločného majetku či korupcia. „Chceme vám povedať, že kresťanské hodnoty, to nie je len praktizovanie kultového života. To je vzťah k človeku v celej jeho dimenzii. To je vzťah k rodine, ako základnej zdravej bunky spoločnosti; to je vzťah k spravodlivosti v zamestnaní, v ekonomike, v zdravotníctve, v súdnictve; to je kultúra medziľudských vzťahov; to je úcta ku každému človeku v médiách; to je usporiadaná spoločnosť. Preto pri voľbách treba hodnotiť tieto vlastnosti strán a jednotlivých kandidátov,“ dodávajú v závere katolícki biskupi.

Zverejnenie pastierskeho listu, ktorými sa biskupi zvyknú veriacim prihovárať pred parlamentnými voľbami, je tohto roku prekvapením. Podľa medializovaných informácií tento rok biskupi o ňom neuvažovali. „Aj keď na poslednom plenárnom zasadaní KBS takýto návrh nebol predložený, prišiel neskôr. Na základe toho, že sa táto myšlienka stretla s podporou ostatných biskupov, daný list sa bude čítať 6. júna,“ uviedol pre Postoy.sk hovorca KBS Jozef Kováčik.

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo