PÝTAME SA: Kto nemá rád kresťanstvo?

Pýtame sa: Súhlasíte s názorom, že kresťanstvo je v Európe cielene potláčané elitami? Čo si myslíte vy?

Vincent Vattai, konateľ BMW Tempus Group: Nesúhlasím s tým, že je potláčané, možno niekedy to tak vyzerá, ale mnohokrát ide o len o mediálne interpretretácie, ktoré to skresľujú a médiá dokážu veľmi veľa. Osobne si myslím, že väčšina „elít“ v Európe nie sú vnútorne a hodnotovo vybavené na to, aby boli tie správne elity a vedia, že nekonajú mnohokrát správne a eticky, proti svedomiu, kompromisne... Práve preto kresťanstvo nepotláčajú, ako keby si takto očisťovali svedomie. Mnohokrát oni sami ani nie sú kresťania, len si v hĺbke srdca uvedomujú, že kresťanské zásady sú správne, aj keď sa mnohokrát nimi neriadia.

Mons. Andrej Imrich, spišský pomocný biskup: Kresťanstvo sa v Európe dostáva do zlého svetla. Do takého svetla ho nedostávajú len elity. Nedá sa s istotou povedať, že sa to robí cielene. Spôsobuje to častokrát ľudská ľahostajnosť a nezodpovednosť.

Kto pozná evanjeliové podobenstvo o desiatich pannách, vie, že päť z nich bralo svoje poslanie vážne a vzali si lampy aj olej, aby mohli svetlom poslúžiť ženíchovi až do rána. Ďalších päť si počínalo nezodpovedne a vzali si lampy bez oleja. Keď prišla hodina „H“, zrazu tie nezodpovedné žiadali od tých druhých: podeľte sa s nami, lebo olej nemáme. Tie druhé však myslia na záväznú povinnosť voči ženíchovi: posvietiť až do rána, nielen do tretej, či štvrtej nad ránom a nepodelia sa.

A tak sa stalo, že tie, čo brali zodpovedne svoju povinnosť, vyzerali ako sebecké a tie ľahostajné vyzerali ako núdzne. Sebeckosť je všeobecne odsúdeniahodná a núdza si zaslúži súcit. Kto vytvoril toto falošné svetlo? Nezodpovedné panny. Hoci vo falošnom svetle vyzerajú ako núdzne, Pán Ježiš o nich vraví, že sú hlúpe. A tie druhé, aj keď vyzerajú ako sebecké, Pán Ježiš ich nazýva múdre. Pán Ježiš je totiž tak zodpovedný, že falošnému svetlu nenaletí.

Kresťanstvo je v Európe skutočne potláčané, nie elitami, ale všetkými nezodpovednými ľuďmi spomedzi nás kresťanov i nekresťanov tým, že svojou nezodpovednosťou ho dávame do falošného svetla a falošnému svetlu ľahko naletíme. Týchto chýb voči kresťanstvu sa dopúšťame všetci.

Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života: Áno, súhlasím s názorom, že kresťanstvo v Európe je potláčané elitami. Kresťanstvo áno, ale mimo verejného života, mimo škôl. Neviem pomenovať toto spoločenské zriadenie, lebo z ekonomického hľadiska nie je to ani kapitalizmus, kde je súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov a hlavne súťaž súkromných podnikov na trhu, lebo súťažiť sa už nedá. Nie je to ani socializmus, kde je spoločné vlastníctvo výrobných prostriedkov, kontrola celej výroby, distribúcie a výmeny ako spravodlivý spôsob účasti na národnom bohatstve, hoci znaky centralizácie moci a rozdeľovania verejných financií to má. Je to doba, kedy elita sústreďuje svoju moc na čisto ekonomické záujmy (bohatsvo, moc, spoločenské postavenie) a non-elite to zrejme vyhovuje. Žije iba pre túto dobu a tento svet. Viera vo večnosť sa vytráca...

Ivan Rončák, politológ: Elity boli vždy liberálnejšie ako zvyšok spoločnosti. Preto aj nekonzervatívne myšlienky a nálady, medzi ktoré patrí aj istý dištanc od kresťanstva, sú silnejšie medzi elitami. Tým, že elity majú lepší prístup do médií, do zákonodarného procesu, liberálnejšie myšlienky sa ľahšie a rýchlejšie šíria a vytvárajú zdanie väčšej sily a rozšírenia, akú v skutočnosti majú.

K téme:
Pozrite si ostatné otázky v ankete pre vybrané osobnosti. Zdieľať

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Neviem presne, kto sú „elity“, ale ak sú za ne považované rôzne spolky „osvietencov“ a Európske inštitúcie, plné liberalov a socialistov, tak tento pocit môže vznikať. Nemám však rád lamentovanie o potláčaní kresťanstva a organizovanom boji proti nemu. Kresťanstvo bolo potláčané elitami už pri svojom vzniku a prežilo vyše 2000 rokov, kresťania boli prenasledovani komunistami a výsledkom bol obdivuhodný odpor, statočnosť kňazov a veriacich, ktorí vydržali tento útlak. Kresťanstvo má svoje vlastné zdroje sily, ktoré sú oveľa väčšie ako všetky „európske elity“ a nariekanie na tým, ako mu chce niekto uškodiť, považujem za zbytočné. Skôr sa treba pozrieť dovnútra, či dnes majú kresťania v sebe tú vieru a odhodlanie, aké mali v časoch svojho najhoršieho prenasledovania. Myslím si, že nie je dôležité, čo robia a hovoria druhí ľudia voči nám, kresťanom, ale čo konáme a akí sme my samotní.

Jozef Kováčik, hovorca KBS: Nie, nesúhlasím. Bolo by zlé, ak by tomu tak bolo. Medzi ľuďmi, ktorí sú označovaní ako "elity", sú aj mnohí veriaci ľudia, ktorí prinášajú do jednotlivých spoločností pozitívny príklad a konanie. Je to aj ovocie II. Vatikánskeho koncilu.

Ján Duda, profesor kánonického práva: Otázka si vynucuje nejaké konšpiračné teórie, aspoň ja to tak vnímam. Každý rozumný človek si sám dokáže odpovedať, či kresťanstvo je alebo nie je v Európe potláčané a rovnako si sám dokáže dať odpoveď, ak dospeje k presvedčeniu, že potláčané je, kto a ako ho potláča. Ja ako veriaci človek vnímam veci inak. Pre mňa nie je natoľko podstatné to, či kresťanstvo je v Európe potláčané a priznám sa, že v odpovedi prečo nebudem pôvodný, ale budem sa opierať o učenie Cirkvi. Ak je totiž kresťanstvo potláčané, potom platí známe Tertuliánovo, že "krv mučeníkov (teda potláčaných) je semenom nových kresťanov" či ono biblické, že "kde sa rozmnožil hriech, rozhojnila sa aj Božia milosť". Dovolím si pripomenúť poznámku, ktorú napísal vatikanista talianskeho Espressa Sandro Magister, že "pre súčasného pápeža je všetko milosťou, aj útoky na Cirkev". Pre mňa je dôležité, aby Cirkev bola "soľou a svetlom sveta" a ohlasovala evanjelium spásy pre človeka za každých okolností, v dobrých i ťažkých časoch. Nie je mi cudzí ani výrok sv. Augustína: "Nespokojné je moje srdce kým nespočinie v Tebe, Bože". Preto si príliš nezaťažujem myseľ tým, či sú útoky proti kresťanstvu alebo nie, lebo som zástancom toho, že princípy kresťanstva (rozumej Božie princípy) sú vpísané do tela i duše každého človeka a sú v ňom, či to on chce alebo nechce. Pred nimi nikto neujde, ani ak ich navonok odmieta.

Postoy.sk vám bude každý týždeň ponúkať názory vybraných osobností na konkrétne otázky.
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo