Europoslanci ďakujú predstaviteľom Bratislavy za Gay Pride. Tí o to nestoja

Ešte pred konaním víkendového Gay Pride pochodu v Bratislave zaslala skupina europoslancov ďakovný list predstaviteľom mesta. Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský ani starosta Starého mesta Andrej Petrek k listu zaujali rezervovaný postoj.

„Úprimne vítame vaše rozhodnutie povoliť Gay Pride oslavy... Dúfame, že to bude plodná a úspešná udalosť s mnohými účastníkmi. Mestu Bratislava to dodá dôležitý LGBT a európsky imidž,“ napísali vo svojom liste (.pdf) šiesti europoslanci z neformálnej medziskupiny Európskeho parlamentu za LGBT práva. Autorkou listu bola napríklad aj rakúska lesbická europoslankyňa Ulrike Lunacek, ktorá sa sobotňajšieho stretnutia osobne zúčastnila. Poďakovanie bolo adresované primátorovi Bratislavy Andrejovi Ďurkovskému, starostovi Starého mesta Andrejovi Petrekovi a krajskému riaditeľovi Policajného zboru v Bratislave Pavlovi Brathovi.

Petrek: Nepotrebujem europoslancom nič vysvetľovať

O stanovisko k listu sme požiadali Andreja Ďurkovského, ktorý je aj členom Predsedníctva KDH. Jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová nám zaslala stanovisko, v ktorom primátor odmieta extrémne exhibície, ktoré by mohli poburovať alebo urážať obyvateľov hlavného mesta. „Odporúčam všetkým, aby pochod ignorovali, lebo si nezaslúži ich pozornosť,“ píše sa v stanovisku.

K téme:
Pochodom k (ne)tolerancii
Stovky homosexuálov zaplavia ulice Bratislavy
Zdieľať

Podobne reagovala aj hovorkyňa Starého mesta Alena Kopřivová. Podľa jej slov starosta Andrej Petrek, ktorý bol zvolený za koalíciu SDKÚ-DS, OKS, DSS, DÚ a SZ nereagoval. „Nepovažuje za potrebné vysvetľovať podpísaným europoslancom, z ktorých ani jeden nie je v európskom parlamente zástupcom Slovenskej republiky, a teda nepozná náš právny systém, že nemá možnosť povoliť alebo zakázať takýto pochod,“ uviedla pre Postoy. Podľa jej slov mestská časť nemá právo rozhodovať o povolení či nepovolení akcie, môže ju len zakázať, „ak je z ohláseného účelu zvolania zhromaždenia zrejmé, že dôjde k porušeniu zákonov, napr. hlásanie rasovej, náboženskej neznášanlivosti a podobne“. Mestská časť však povolila konanie následného Dúhového koncertu, za čo si zaslúžila uznanie aj od hovorkyne pochodu Romany Schlesinger. Podľa hovorkyne Kopřivovej mestská časť pri prenájme verejných priestranstiev pre kultúrne podujatia nehodnotí jeho obsah, štýl, ani zameranie. „Na to nemá kompetenciu ani právo,“ dodáva.

Podpora aj od veľvyslancov

Okrem europoslancov sobotňajšiu akciu podporila aj predsedníčka nemeckých zelených Claudie Roth, poslanec nemeckého parlamentu za túto stranu a gay Volker Beck, viacerí slovenskí herci, spisovatelia a hudobníci ako napr. Henrieta Mičkovicová, Zuzana Fialová, Elena Podzámska, Andy Hryc, Michal Hvorecký, skupina Para a ďalší či bratislavské LGBT-friendly podniky (ich zoznam tu). Denník SME publikoval aj podporné vyhlásenie zástupcov niekoľkých ambasád, napr. USA, Veľkej Británie, Nemecka, Fínska, Holandska a iných. Ako si však všimol Jaroslav Daniška z týždenníka .týždeň, viacerí veľvyslanci podporujú to, čo neuznávajú ani ich materské krajiny. Viacerí z nich sa zúčastnili aj samotného pochodu. Ako informoval portál aktualne.sk, organizátori už včera rozhodli, že pochod sa uskutoční aj na budúci rok.

Imrich Gazda

Foto: http://duhovypride.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo