Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. august 2016

Minimálna mzda by mohla v budúcom roku dosiahnuť 435 eur

Minimálna mzda by mohla v budúcom roku vzrásť o 30 eur na 435 eur.

Túto sumu navrhlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR po tom, čo sa na výške minimálneho zárobku nedohodli sociálni partneri. Návrh na jej zvýšenie rezort práce už predložil na rokovanie tripartity, ktoré by malo byť 15. augusta tohto roka.

Ministerstvo uviedlo, že návrh na zvýšenie minimálnej mzdy v budúcom roku predložilo po posúdení celkovej sociálnej situácie v Slovenskej republike za predchádzajúci kalendárny rok. Taktiež očakáva pozitívny vývoj ekonomiky v budúcom roku. "Zvýšenie sumy minimálnej mzdy v tzv. hrubom vyjadrení o 30 eur mesačne znamená medziročný nárast o 7,4 %," uviedol rezort práce.

Ten predložil svoj návrh po tom, čo sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálneho zárobku nedohodli do 15. júla tohto roka.

"Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky zhodne informovali, že sociálni partneri nedospeli k dohode, avšak prejavili záujem pokračovať v sociálnom dialógu aj po zákonom stanovenom termíne s cieľom nájsť kompromisné riešenie," uviedlo ministerstvo v materiáli predloženom na tripartitu.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR predložila ministerstvu návrh na úpravu sumy mesačnej minimálnej mzdy na 442 eur mesačne a sumy hodinovej minimálnej mzdy na 2,540 eura s cieľom zlepšiť postavenie nízkopríjmových zamestnancov.

Zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska nepredložili žiadny návrh.

Pre tento rok bola suma minimálnej mzdy stanovená na 405 eur. Stúpla o 25 eur z 380 eur.

Inzercia

Odporúčame