PÝTAME SA: Mali by naše médiá pred voľbami priznať farbu?

Privítali by ste, ak by slovenské médiá vyjadrili pred voľbami podporu konkrétnym politickým stranám? Napíšte do diskusie, čo si myslíte.

Peter Badík, partner, MyEnergy: Áno, bolo by to úprimné. Mnohé koniec koncov svoju podporu prejavujú pomerne otvorene. A naopak, niektoré a platí to hlavne o televíziách, postupujú viac nenápadne. Možno by boli diváci prekvapení (a poniektorí aj nemilo), ak by ich vedenie takto otvorene priznalo farbu.

Mons. Andrej Imrich, spišský pomocný biskup: Asi si nemôžeme namýšľať, že dokážeme byť neutrálni. Každý z nás niečomu alebo niekomu prejaví svoju náklonnosť. To platí aj o žurnalistoch a o médiách. Ak nám život ponúkne voľbu medzi dobrom a zlom, vtedy neutralita je zbabelou zradou dobra. Takouto neutralitou sa povýši zlo na úroveň dobra a už je to vlastne náklonnosť k zlému. Takúto neutralitu nemôžeme požadovať ani od médií. Mojím prianím je, aby sme všetci, aj žurnalisti za každých okolnosti mali odvahu podporiť dobro. Ak sa zriekneme zbabelej neutrality a prejavíme náklonnosť k dobru a pravým hodnotám, postupne aj keď veľmi pomaly vyčistíme politický priestor od strán, ktoré tam vnášajú mnohé neporiadky.

K téme:
Pozrite si ostatné otázky v ankete pre vybrané osobnosti. Zdieľať

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Mnohé slovenské médiá vyjadrujú podporu konkrétnym stranám a vôbec to nevítam. Najväčšiu servilnost voči štátostrane SMER prejavuje STV.

Anton Ziolkovský, výkonný sekretár KBS: Nevadilo by mi to. Je vždy lepšie povedať pravdu o sebe, ako vytvárať dojem nestrannosti, ktorá v skutočnosti nejestvuje. Avšak uvedomujem si, že pre médium to môže byť trochu riskantné, lebo si môže odohnať časť čitateľov.

Ján Duda, profesor kánonického práva: Média sa o politických stranách už - svojim spôsobom - vyjadrujú. Ale nemyslím si, že ich vyjadrenia, vrátane publikovania výsledkov volebných prieskumov, prispievajú k väčšej slobode voličov, skôr naopak. Ale to už nie je problém médií, ale problém voličov, ako si zachovať v tomto komplikovanom svete s obrovským množstvom často protichodných či pochybných informácií osobnú slobodu. Ak stále väčší počet ľudí rezignuje na svoje právo a nejde voliť, je to niečo znepokujujúce a pre spoločnosť nezdravé.

Postoy.sk vám bude každý týždeň ponúkať názory vybraných osobností na konkrétne otázky.
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo