Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2016

V Taliansku bolo uzavreté prvé registrované partnerstvo osôb rovnakého pohlavia

Severotalianske mesto Reggio Emilia bolo v pondelok dejiskom uzavretia prvého registrovaného partnerstva osôb rovnakého pohlavia v dejinách Talianska.

Ako informovali talianske médiá, prvým párom, ktorý uzavrel občiansky zväzok podľa na jar prijatého zákona, bola dvojica novinárov Piergiorgio Paterlini a Marco Sotgiu.

Zákon uznávajúci občianske zväzky homosexuálov bol talianskym parlamentom prijatý 11. mája a o deväť dní neskôr ho podpísal prezident krajiny Sergio Mattarella. Štátna rada, ktorá je poradným orgánom vlády a najvyšším justičným úradom v Taliansku, ho odobrila 22. júla.

Zákonom sa zavádza inštitút občianskych zväzkov, ktorý sa líši od tradičného manželstva, ale je súčasne jeho ekvivalentom. Partneri v zväzku osôb rovnakého pohlavia sa môžu rozhodnúť používať rovnaké priezvisko a majú rovnaké práva ako manžel a manželka v tradičnom zväzku. Registrované páry rovnakého pohlavia však nesmú adoptovať deti.

V prípade týchto zväzkov je "rozvod" jednoduchší  - stačí, aby jeden z partnerov svoje rozhodnutie oznámil príslušnému úradu.

Schválenie zákona o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia je považované za veľký úspech v tejto prevažne katolíckej krajine, kde má Vatikán rozhodujúci vplyv na politiku i spoločnosť.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.