Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2016

Na úteku je stále vyše 300 aktérov pokusu o štátny prevrat v Turecku

Po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v Turecku je stále na úteku viac ako 300 príslušníkov armády, ktorí sa doň údajne zapojili. Medzi podozrivými, po ktorých sa naďalej pátra, je aj deväť generálov. V rozhovore pre súkromnú televíznu stanicu CNN Türk o tom informoval turecký minister obrany Fikri Išik.

Minister sa vyjadril aj k zatvoreniu vojenských škôl, ktoré je jedným z dôsledkov pokusu časti armády o zosadenie súčasného tureckého vedenia. Uviedol, že toto rozhodnutie sa dotkne 3900 študentov vojenských škôl. Podľa Išika sa analýzami zistilo, že asi 95 percent súčasných študentov vojenských škôl bolo v spojení s tzv. Gülenistickou teroristickou organizáciou (FETÖ), ktorú turecké vedenie obviňuje zo zosnovania pokusu o prevrat z 15. júla.

Ako spresnil turecký denník Hürriyet, vojenské školy nahradí nová univerzita, ktorá bude pod dohľadom ministerstva obrany.

Výnosom z 1. augusta sa okrem zániku vojenských škôl mení aj spôsob velenia v tureckej armáde: pozemné, námorné a letecké sily podliehajú teraz ministerstvu obrany, kým pobrežná stráž a žandarméria ministerstvu vnútra.

V praxi to umožní, aby prezident alebo predseda vlády dostávali informácie priamo od veliteľov a sami im vydávali rozkazy, ktoré budú musieť byť okamžite splnené a nebudú si vyžadovať súhlas žiadneho vysokopostaveného armádneho dôstojníka.

Inzercia

Výnosom z pondelka sa vojenské nemocnice na celom území Turecka, ako aj Gülhanská vojenská zdravotná akadémia v Ankare dostali pod správu ministerstva zdravotníctva.

Pre podozrenie z prepojenia na FETÖ bolo po prevrate prepustených z armády 3073 jej príslušníkov - vrátane 158 generálov a admirálov, uviedol Hürriyet.

Turecké vedenie z pokusu o prevrat obvinilo duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile, a jeho stúpencov z FETÖ. Gülen, ktorý býval blízkym spojencom súčasného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, všetky tieto obvinenia odmieta.

Ako informoval Hürriyet, turecký minister obchodu Bülent Tüfenkci odhaduje, že pokus o vojenský prevrat stál tureckú ekonomiku 300 miliárd tureckých lír (v prepočte zhruba 90 miliárd eur). Ďalšie straty sa prejavia v strednodobom horizonte, a to najmä v turistickom ruchu. Uviedol však, že vláda v krátkom čase spustí v zahraničí reklamnú kampaň, aby do Turecka prilákala turistov i podnikateľov. Minister súčasne ocenil, že turecké banky, burzy i obchodné a nákupné centrá sa so zaťažkávacou skúškou v podobe pokusu o štátny prevrat vyrovnali veľmi dobre.

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.