Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2016

A. Kiska: Vo všetkých základných veciach zdieľame s Čile rovnaké hodnoty

Spolupráca s Čile môže byť podľa prezidenta prínosom, keďže ide v súčasnosti o ekonomicky najúspešnejšiu krajinu Južnej Ameriky.

Aj v krajinách, ktoré sú od nás veľmi vzdialené, môžeme nájsť veľa blízkeho. Takto zhodnotil svoje pondelkové (1.8.) stretnutie s čílskou prezidentkou Michelle Bacheletovou počas prvého dňa oficiálnej návštevy Čílskej republiky prezident SR Andrej Kiska. Metropola krajiny, v ktorej sa slovenská hlava štátu v súčasnosti nachádza, je od SR vzdialená 13.000 kilometrov.

„Bol som veľmi milo prekvapený, keď sme diskutovali napríklad o situácii na Ukrajine, o Gruzínsku, terorizme, migrácii. Pani prezidentka má detailnú znalosť situácie, toho, čo sa deje v Európe. Vo všetkých základných myšlienkach zdieľame absolútne rovnaké hodnoty,“ vyzdvihol Kiska.

Poukázal na skutočnosť, že dnes, v dobe internetu a technologických inovácií, nezohráva vzdialenosť žiadnu úlohu. Spolupráca s Čile môže byť prínosom, keďže ide v súčasnosti o ekonomicky najúspešnejšiu krajinu Južnej Ameriky. „Preto som veľmi rád, že so mnou prišli aj predstavitelia podnikateľskej sféry, ktorí si od tohto veľa sľubujú,“ konštatoval prezident.

Kiska zároveň pripomenul, že Slovensko má s Čile spoločné aj niektoré historické skutočnosti. Významný slovenský spisovateľ Martin Kukučín napríklad v tejto juhoamerickej krajine žil 20 rokov. V roku 1962 zase vtedajšie Československo práve na Majstrovstvách sveta vo futbale v Čile dosiahlo svoje historicky najlepšie umiestnenie, keď skončilo na druhom mieste. „Čo nás tiež spája je to, že demokratický proces v oboch krajinách začal v roku 1989,“ doplnil prezident SR.

Bachelletová ocenila zaujímavú diskusiu so slovenskou hlavou štátu. Pripomenula, že Čile aj Slovensko majú pred sebou podobné výzvy, a to v oblastiach ako modernizácia ekonomiky, výskum, vývoj či inovácie. Čílska prezidentka ocenila, že sa Kiska týmto oblastiam dlhodobo venuje.

Ešte pred stretnutím s čílskou prezidentkou Kiska v prvý deň návštevy tejto krajiny položil veniec k pomníku Osloboditeľa generála Bernarda O'Higginsa, prvej hlavy štátu nezávislého Čile. Po rokovaní s Bachelletovou sa ešte v čílskej metropole oboznámil s fungovaním úspešného centra rozvoja začínajúcich firiem Start-Up Chile.

Prezident SR je od 1. augusta na oficiálnej návšteve Čílskej republiky, na ktorú nadviaže pracovnou návštevou Argentínskej republiky. Hlavným cieľom oboch návštev je podpora ďalšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce, najmä v oblasti hospodárstva, vedy, výskumu a inovatívneho podnikania. Na oboch cestách Kisku sprevádzajú zástupcovia slovenských firiem zameraných na inovácie a nové technológie, ako aj predstavitelia akademického sektora.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.