Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. 08. 2016, 00:14

Ako na to idú Kažimír a Pellegrini, keď je v Smere nervozita

Kažimír a Pellegrini ponúkli minulý týždeň premiérovi seba i nový marketingový plán pre stranu.
Ako na to idú Kažimír a Pellegrini, keď je v Smere nervozita

Minister financií SR Peter Kažimír a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie k projektu Hodnota za peniaze, 25. júla 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Pretrvávajúci rozruch okolo škandálu Roberta Kaliňáka odomkol viacero zámkov. Je možné, že sa kauza v blízkom čase výraznejšie dotkne aj samotného premiéra, ktorého bonapartský byt sa tiež objavil v podozrivej finančnej schéme.

Ale teraz zamerajme pozornosť inam – na to, ako sa to začalo hmýriť v Smere. Hoci minulý týždeň sa najviac hovorilo o europoslancovi Borisovi Zalovi, ktorý otvorene kritizoval premiéra, dôležitejšie bolo niečo iné. Spoločná tlačovka ministra financií Petra Kažimíra s podpredsedom vlády Petrom Pellegrinim, ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom a ministrom dopravy Romanom Brecelym. 

O čo na nej išlo? Najprv malá, ale veľmi dôležitá odbočka.

Nechcené, no adoptované dieťa

Pred niekoľkými mesiacmi, krátko pred svojou tragickou smrťou, predstavil ekonóm ministerstva financií Martin Filko (spolu s ďalšími autormi) svoj koncept Hodnota za peniaze. Malo ísť o zmenu prístupu k verejným výdavkom – verejné investície sa mali detailnejšie posudzovať, mali sa podrobovať viacerým teoretickým scenárom, tak, aby verejné peniaze boli použité najefektívnejším spôsobom.

V praxi to malo fungovať tak, že sa zostaví tím analytikov, ktorý by sa podrobne pozrel na výdavky v oblasti zdravotníctva, dopravy a informatizácie. V každej z týchto oblastí sa podľa odhadov strácajú bez úžitku stovky miliónov eur ročne.

Pred voľbami nemali politici v Smere s týmto konceptom problém. Niežeby sa mu veľmi potešili, ale protestovať proti niečomu, čo sa volá Hodnota za peniaze, to sa pred voľbami nerobí.

Po voľbách to už išlo trochu ťažšie, no nakoniec minister financií prisľúbil, že tento typ kontroly efektivity verejných výdavkov uzrie svetlo sveta. Dohliadať na to celé mal práve Martin Filko. Ten však niekoľko dní po voľbách tragicky zahynul. Celý projekt sa tak ocitol v neistote.

Na smútočnom obrade (o dva týždne neskôr) však minister Kažimír v podstate sľúbil, že sa v tom bude pokračovať. Úlohou potom poveril Filkových blízkych kolegov (najmä Štefana Kišša), poskytol im relatívne dobré zázemie a politické krytie. To je kľúčové, keďže bez neho nie je možné dostať sa k relevantným údajom, ktoré si ministerstvá držia v zásuvkách.

Aby celý projekt nevychladol, poverení analytici a nimi oslovení externí spolupracovníci dali za niekoľko týždňov dokopy základné hodnotenie. Na tom sa má ďalej stavať. A práve tu vstupujú do hry ministri z tretej línie Smeru, ktorí našli o dôvod viac, prečo si nechcené dieťa osvojiť.

Nechcené, no využité dieťa

V čase, keď sa Robertovia zo Smeru vyhýbajú dennému svetlu, ich kolegovia sa snažia vytvoriť dojem novej politickej generácie. Takej, ktorá robí odbornú a modernú politiku, používa analýzy a technokratické postupy. Presne tak sa snažia vyznieť Peter Kažimír a Peter Pellegrini.

Kým premiér uteká po poli pred kamerami a Robert Kaliňák musí svoju kauzu vysvetľovať ešte aj v Európskom parlamente, Kažimír a Pellegrini sa pozicionujú ako chlapci, ktorým sa oplatí zveriť veci verejné. Zdieľať

Obaja majú vyššie ambície, ako sú ich terajšie posty. Pellegrini pokukuje po mieste následníka trónu, Kažimír sa zasa skôr obzerá po medzinárodných možnostiach (ale nik nevie, čo presne mu chodí hlavou).

Kým premiér uteká po poli pred kamerami a Robert Kaliňák musí svoju kauzu vysvetľovať ešte aj v Európskom parlamente, Kažimír a Pellegrini sa pozicionujú ako chlapci, ktorým sa oplatí zveriť veci verejné. Minulý týždeň tak spolu zorganizovali tlačovú besedu: témou boli prvé výsledky projektu Hodnota za peniaze, ktorý chce byť novou politickou kultúrou správy verejných vecí.

Ponuka pre premiéra

Druhú mocenskú líniu Smeru tvorili od počiatku jeho vládnutia Pavol Paška a Robert Kaliňák. No druhá línia je už dnes prakticky rozbitá. Na rade je teraz tretia línia. Tam stoja Kažimír a Pellegrini, ktorí sa už neboja robiť to, čo dlho robil Robert Kaliňák – koučovať ostatných členov vlády.

(Pri ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi, ktorý nemá silnejšie politické krytie, je to jednoduché. Pri ministrovi dopravy Romanovi Brecélym by to mohlo byť zložitejšie, keďže je zo Siete, a nie zo Smeru. No Sieť je v rozklade a Smer už dávnejšie celý bohatý rezort dopravy de facto prevzal cez svojho hry hrajúceho štátneho tajomníka Viktora Stromčeka.)

Kažimír a Pellegrini ponúkli minulý týždeň verejnosti seba a strane nový marketingový plán.

Odporúčame