Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. august 2016

Britský výrobný sektor klesol v júli viac, než sa čakalo

Nálada v britskej ekonomike sa po hlasovaní za vystúpenie krajiny z Európskej únie (EÚ) zhoršila ešte viac, než sa predpokladalo.

Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Index nákupných manažérov (PMI) pre britský výrobný sektor padol v júli o 4,2 bodu na 48,2 bodu z 52,4 bodu a je najnižšie od februára 2013, uviedla spoločnosť Markit Economics. To je horšie než prvý odhad, ktorý počítal s poklesom PMI len na 49,1 bodu.

Index sa dostal pod 50-bodovú hranicu, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie. To je len druhýkrát od začiatku roka 2013, čo index klesol pod 50-bodovú hranicu, uviedla spoločnosť Markit.

Brexit vyvolal neistotu, ktorá mala za následok zníženie produkcie rovnako ako objednávok. Produkcia klesla najprudšie od októbra 2012.

Domáci dopyt naďalej znižuje neistota po brexite. Oslabenie libry po hlasovaní za brexit malo síce pozitívny vplyv na export, nedokázalo však vykompenzovať negatívne vplyvy.

Zamestnanosť vo výrobnom sektore sa znížila siedmy mesiac po sebe a pokles počtu pracovných miest bol druhý najprudší za takmer 3,5 roka. Slabé nové objednávky rovnako ako pokles objemu nevybavených objednávok signalizujú, že zamestnanosť zrejme bude v najbližších mesiacoch pokračovať v poklese.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.