Sára Salkaházi: Našla odpoveď na kataklizmu vojny

"Okolo seba vidíme svet, ktorý je v troskách... nie bomby ničia, ale nenávisť..."

K 65. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny uverejňujeme životný príbeh blahoslavenej Sáry Salkaházi, košičanky, ktorá počas vojny obetovala svoj život za prenasledovaných.

Sára Salkaházi - mladá žena s učiteľským diplomom, literárne a politicky činná. Dcéra známeho košického hoteliéra. Novinárka, ktorá miluje samostatnosť a trochu bohémsky život.

„Samostatnosť, cigarety, kaviareň, túlanie sa po šírom svete s rukami vo vreckách, rýchla večera v malom hostinci, cigánska hudba...“ Zasnúbi sa, ale zakrátko zasnúbenie zruší. „A čo, ak si ma vyhliadol pre seba Pán Boh?... Prvé slovo už odznelo a ty si ho počula! A predsa si nerozhodná, nepokojná, hľadajúca, sužujúca sa, lebo je niečo, na čo si neodpovedala... možno je to zamestnanie, v ktorom nachádzaš toľko radosti... možno iba tie niekoľko halierové cigarety, ktorých dym ťa tak nepreniknuteľne zahaľuje." V roku 1929 vstupuje Sára do Spoločnosti sociálnych sestier v Košiciach a jej mottom je "Aleluja, hľa, tu som, pošli mňa!". Odnaučí sa fajčiť a zanechá bohémsky život. Ako rehoľníčka organizuje charitatívnu prácu, vyučuje náboženstvo, rediguje časopis, zakladá ženské hnutie na Slovensku, prednáša, zakladá spolky, organizuje kurzy pre ženy a dievčatá. Bojuje s malichernosťou. "Jediným šťastím je byť Božím dieťaťom, je to šťastie, kedy všetko ostatné sa stáva ničotným", píše svojej priateľke.

Neskôr pôsobí v Budapešti a plánuje misie v Brazílii. Keď vypukne Druhá svetová vojna, Sára so spolusestrami zachraňuje prenasledovaných Židov v domoch Spoločnosti. Je len otázkou času, kedy ich odhalia. "...je tu frontové pole, vnútorné, duchovné frontové pole, na ktorom nekompromisne, prudko prebieha boj za duše, za princípy, za spravodlivosť; našimi zbraňami sú viera a naše presvedčenie. (...) S nimi chceme zvíťaziť tu na vnútornom fronte, zvíťaziť takým spôsobom, aby sme vydobyli nielen víťazstvo, ale aj mier!"

Aby Postoy bolo počuť:
Čo ponúkame členom klubu Postoy Zdieľať

Posledné vojnové Vianoce. Fašistický Szálasiho režim “dokonáva”. Červená armáda obkľúči Budapešť a hermeticky uzavrie všetky prístupové cesty. Nemecké jednotky z vnútra mesta kladú Rusom zúrivý odpor a maďarské oddiely šípových krížov, "nílašov", masovo vraždia vlastné obyvateľstvo. Takto vyzerá peklo. Nílaši vtrhnú do robotníckeho domu pre ženy v peštianskej štvrti Ferencváros. Hľadajú Židov. Zaistia štyri podozrivé osoby a jednu katechétku. Sára prichádza na konci celej „akcie“. Z diaľky vidí, čo sa deje. Môže sa zachrániť, ale neurobí to. Je vedúcou domu a preberá plnú zodpovednosť za všetko, čo sa v ňom deje. Na základe udania ju zatýkajú. Je 27. decembra 1944, deň po Vianociach. Ešte v ten večer vyvlečú zadržaných k nábrežiu Dunaja. Krátko pred popravou Sára pokľaká a obrátená k svojim vrahom prežehná sa veľkým krížom. Výstrel. Sára vyzlečená donaha, pozväzovaná drôtmi, padá do vĺn ľadového decembrového Dunaja. Sedem kilometrov južne od miesta popravy sa do Budapešti práve prebíja Červená armáda...

"Od toho miesta, kde prežívame utrpenie, nie je ďaleko miesto nášho zmŕtvychvstania", odkazuje a svojím životom potvrdzuje sestra Sára. „Nenávisť vedie k smútku, bolesti - láska zotiera slzy, utešuje... my chceme lásku. A chceme ju budovať spravodlivosťou. Pozrime sa na vplyv nespravodlivosti vo svete: ničí..., plieni svoj ľud, stavia hranice... Spravodlivosť? Uznáva právo iných krajín na existenciu. Rúca prekážky, ktoré vzďaľujú... Nespravodlivosť v živote národa stavia proti sebe národnosti, spravodlivosť ich stavia vedľa seba... Nespravodlivosť otupuje toho, kto má moc, vedie k tyranii, ale spravodlivosť vedie k obrane práva, k ochrane slabých. Nespravodlivosť v sociálnom živote vzďaľuje spoločenské triedy, vytvára medzi nimi múry, ktoré rozdeľujú, stavia nadovšetko profit a z tohto falošného princípu vyplýva vykorisťovanie a okrádanie."

Sociálnym sestrám vďačí za záchranu života počas Druhej svetovej vojny približne tisíc osôb. Sto z nich zachránila Sára. Izraelská vláda udeľuje Sáre vyznamenanie "in memoriam" a v záhrade Yad Vashem vysadia na jej počesť strom úcty a vďaky. "Kto zachráni život jedneho človeka, akoby celý vesmír zachránil". Pápež Benedikt XVI. vyhlasuje 17. novembra 2006 Sáru Salkaházi za blahoslavenú.

Podľa použitých zdrojov spracovala Anna Peťová (Martin).

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo