Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. máj 2010

Ivan Štefanec z SDKÚ: Liberálnejšie názory nás obohacujú

Hoci SDKÚ-DS má v názve slovo kresťanská, viacerí jej vrcholní predstavitelia sa označujú za neveriacich. Podľa nedávnej analýzy Postoya v sebe táto strana skrýva výrazne vyšší odborný potenciál ako napríklad KDH. Strana sa však netají tým, že na viaceré témy, kľúčové pre presvedčených kresťanov, ne...

Hoci SDKÚ-DS má v názve slovo kresťanská, viacerí jej vrcholní predstavitelia sa označujú za neveriacich. Podľa nedávnej analýzy Postoya v sebe táto strana skrýva výrazne vyšší odborný potenciál ako napríklad KDH. Strana sa však netají tým, že na viaceré témy, kľúčové pre presvedčených kresťanov, nemá vyhranený názor. O tom ako aj o líderke či spornom financovaní je rozhovor s poslancom Ivanom Štefancom, členom protikrízového tímu strany.

Uverí kresťan strane na čele s liberálkou Ivetou Radičovou?
Naši členovia si ju zvolili.

Áno, ale vy bojujete o voliča, nie o vašich členov.
Je to dobrá otázka a dúfam, že áno. Nikdy sme neboli tvárou jedného muža, či jednej ženy, vždy sme boli o širokej ponuke tvári, ktoré sú schopní riadiť veci politického a spoločenského života. A v tomto spektre máme veľké množstvo ľudí, ktorí vyznávajú kresťanské hodnoty. Ale sme otvorení aj ľuďom, ktorí majú voľnejšie názory, ale len preto, aby sme boli obohatení o tieto názory. Nie preto, aby sme zmenili naše hodnoty.

Nie ste pre kresťana málo čitateľní?
Dúfam, že aj tento rozhovor pomôže k tomu, aby to bolo čitateľnejšie.

Jednou z tém, o ktorých verejnosť diskutuje, je finančná odluka Cirkvi od štátu. Nebola by Cirkev slobodnejšia, keby nebola financovaná štátom?

Áno, bola. Odluka Cirkvi od štátu by pomohla najmä Cirkvi. Bola by slobodnejšia vo vyjadreniach. Sme pripravení hovoriť na túto tému, tak aby sme pripravili ekonomický model, ktorý by vyhovoval štátu aj Cirkvi. Potrebujeme slobodnú Cirkev.

Bude to téma, ktorú chcete otvoriť aj počas kampane?
Bude to téma, ktorá bude na stole v priebehu volebného obdobia počas ďalších štyroch rokov.

Ste pripravení otvárať aj interrupčný zákon a to, aby sa zmenil súčasný stav?
Nie.

Je súčasný zákonný stav podľa vás dostatočný?
Zákony sú nástroje pre dosiahnutie nejakého cieľa, na to, aby im zlepšovali život a nestrpčovali im život. Keďže vidíme za súčasného stavu, že počet interupcií klesá, nevidím dôvod na zmenu legislatívy v tejto oblasti.

Voľby 2010 na Postoy.sk:
Čo má hovoriť cirkev pred voľbami?
Biskupi u politikov
Radšej ministrov z SDKÚ-DS ako z KDH
Zdieľať

To stačí?
Nemyslím si, že by sme urobili správne, keby sme urobili radikálne zmeny v tejto oblasti.

Čo teda ponúka vaša strana ako Slovenská demokratická a kresťanská únia voličom kresťanom?
Predovšetkým im ponúkame štýl politiky a ľudí, ktorí vyznávajú tieto hodnoty. Hovorili sme a budeme hovoriť vždy pravdu. Sme pripravení hovoriť aj o nepríjemných veciach. Pokiaľ ide o ekonomický program, hovoríme o potrebe tvorby pracovných miest, podpory najmä strednej vrstvy, živnostníkov.

Ale to všetko je všeobecné, volič kresťan očakáva aj otváranie hodnotových tém.
Vždy sme pripravení hovoriť aj na túto tému. Ale za hodnotové témy považujeme najmä stransparentnenie verejného života a uchránenie peňazí ľudí. To, že nebudeme kradnúť a klamať. To je spôsob politiky založenej na hodnotách.

Bude Radičová v prípade úspechu zostavovať vládu?
Áno, líder je človek, ktorý bude rokovať po voľbách.

Radičová nikdy nepovedala jednoznačné nie Smeru, narozdiel od Dzurindu. Šla by teda so Smerom?
Radičová nie je jediná členka strany, my ako strana to máme ako uznesenie prezídia, takže tu nezáleží na rozhodnutí jednotlivca. Máme na to uznesenie orgánu. Jasne sme povedali, že so Smerom nie. Nemyslíme si, že sa táto politika, ktorá devastuje Slovensko, dokáže len upraviť, ale musí sa radikálne zmeniť. A spolupráca so Smerom nedokáže priniesť takúto radikálnu zmenu.

Fico ale spoluprácu nevylučuje s nikým, ani s SDKÚ. Ak bude zostavovať vládu on, pozve SDKÚ na rokovania, SDKÚ odmietne?
Je to otázka na volebného lídra, nemôžem hovoriť za ňu v tomto prípade.

SDKÚ-DS povedie do volieb Iveta Radičová, ktorá nie je tak skúsenou političkou ako lídri ostatných politických strán. Čo od nej očakávate ako od líderky?
Očakávam od nej, že pritiahne voličov. Každá zmena ja nádejou, a tak vidím aj zmenu v prípade Ivety Radičovej. Je to nádej na oživenie a oslovenie väčšieho počtu voličov.

Hovoríte tak preto, že oslovila milión voličov v prezidentskej kampani?
Áno. Takmer milión. Prezidentské voľby ukázali, že dokáže zjednotiť ľudí a morálne neprehrala, lebo od revolúcie v ´89 sme videli po prvýkrát také zjednotenie pravice, kedy ľudia sa spojili za jedného kandidáta a doteraz taký výsledok nikto nezaznamenal. Verím, že aj pri júnových voľbách si ľudia spomenú na prezidentské voľby.

Inzercia

Je správne vylučovať pred voľbami povolebnú spoluprácu?
Je to správne, nemôžeme spolupracovať s ľuďmi, ktorí sú zodpovední za zhoršenie stavu v krajine. Chce to zásadnú zmenu. A práve preto môžeme byť dôveryhodný pre ľudí.

Váš najbližší partner KDH dodnes nevyhlásili, že so Smerom jednoznačne nie.
Berieme to na vedomie.

Necháva si KDH otvorené dvere do budúcej vlády?
Áno.

Neprekáža vám to, že váš najbližší partner – pravicová konzervatívna strana – nie je schopná povedať Robertovi Ficovi jednoznačné nie, ale kalkuluje s budúcnosťou?
Nechcem špekulovať, ani útočiť na KDH. V strane je zrejme nejaké pnutie, lebo viem, že vysokí predstavitelia sú za jednoznačné nie pre Smer. Pripomína mi to obdobie v roku 2006, kedy časť strany odmietala Smer, ale Pavol Hrušovský vyhlásil, že áno.

Je pre SDKÚ-DS prijateľnejšia Csákyho SMK, alebo Most-Híd Bélu Bugára? Alebo obe?
Nerozlišujem až tak veľmi medzi týmito stranami. Ja len verím, že keď bude aspoň nejaká možnosť vytvoriť pravicovú vládu, tak to podporia.

Aj s SaS, ktorá nemá problém s kritikou SDKÚ-DS a ktorá je vašou konkurenciou?
Každý má právo sa vyhraňovať, chápem to ako súčasť predvolebného zápasu. Je to potencionálny partner, s ktorým nemáme programovo až tak ďaleko a vždy majú bižšie k nám ako k Smeru.

Je pre vás SaS dôležitým partnerom?
Určite bude zohrávať dôležitú úlohu v prípade, ak sa dostane do parlamentu. Ale to isté patrí aj pre KDH, SMK, Most.

Je štandardné, ak politickú stranu na Slovensku financuje schránka z Londýna?
Nie je to nič nezákonné.

Ale je to normálne?
Priestor bol taký, že to nebolo protizákonné.

Nemalo by sa to zmeniť, aby sa nemohlo stávať, že stranu financuje nejaká schránka a verejnosť nevie, kto je za ňou?
Presne tak, veď zmeny na sprísnenie zákona o financovaní politických strán sme navrhovali my, bolo to po kauze HZDS o igelitkových darcoch. Ale ani takýto prípad nebol protizákonný.

Takže je zlý zákon?
Presne, preto hovorím, že je potrebné sprísniť zákon, ako sa tomu stalo po kauze HZDS. Ak sú ďalšie návrhy, treba to urobiť. Bolo by určite lepšie, keby sa strany financovali na Slovensku a cez štandardné subjekty.

Aby Postoy bolo počuť:
Čo ponúkame členom klubu Postoy Zdieľať

Neobávate sa, že sa táto kauza odrazí na preferenciách strany vo voľbách?
Bola vyvodená zodpovednosť a predseda sa rozhodol odstúpiť, aby nebola toto hlavná politická téma volieb, ale aby vytvoril tlak na vládu, ktorá by mala pred voľbami skladať odpočet. Uvidíme vo voľbách, aký to bude mať vplyv na našich voličov. Je prirodzené, že ak niekto obviňuje druhého, ľudia zapochybujú a začnú rozmýšľať, či je to pravda. Preto je potrebné o tom hovoriť. Nebolo úplne správne, že komunikácia na začiatku nebola otvorená a priznal to aj náš predseda. Ale táto chyba sa rýchlo napravila a SDKÚ-DS odpovedá na každú otázku, ktorú k tejto téme dostaneme.

Nebolo však odstúpenie Mikuláša Dzurindu z pozície lídra kandidátky priznaním?
Mikuláš Dzurinda formuloval tie dôvody a to, aby toto nebola hlavná téma predvolebnej kampane. Dá sa to chápať ako priznanie k spoluzodpovednosti. Bol predseda strany, takže politickú zodpovednosť, aj keď nemal priamo zodpovednosť, z neho nikto nezmyje. Ale ja to nechápem ako priznanie, ale ako skôr obetu preto, aby sa SDKÚ-DS nestalo terčom ohovárania.

Martina Ruttkayová
Foto: autorka

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Odporúčame

Čo má hovoriť cirkev pred voľbami?

Čo má hovoriť cirkev pred voľbami?

Respondenti odpovedajú na otázku: Mala by cirkev pred voľbami hovoriť viac o politike? V diskusii sa podeľte aj o váš názor. Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života: Kresťanstvo je aj o politike, preto by cirkev mala vyjadrovať svoje postoje k politike nielen pred voľbami. Podľa môjho názoru veľm...

VOĽBY 2010: Biskupi u politikov

VOĽBY 2010: Biskupi u politikov

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa pustila do rozhovorov s predstaviteľmi politických strán, ktoré majú podľa prieskumov šancu prebojovať sa v júnových voľbách do parlamentu. Politici iniciatívu vítajú. Hlavným cieľom stretnutí má byť nadviazanie komunikácie so stranami a poďakovanie politikom...

ROK KŇAZOV: Pápež je prvý medzi svojimi

ROK KŇAZOV: Pápež je prvý medzi svojimi

Dovolili sme si opäť položiť nepríjemné otázky: „Prečo je pápež považovaný za hlavu Cirkvi? Odkiaľ berie túto autoritu? Je Božia vôľa výsledkom demokratického hlasovania kardinálov na konkláve?" Odpoveď nám poskytol kňaz Ľubomír Majtán. Na dané otázky možno odpovedať z dvoch aspektov: po prvé, z poh...