Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2016

Eurobarometer: Imigrácia a terorizmus sú naďalej hlavnými obavami Európanov

Na Slovensku okrem toho naďalej pretrváva vysoká podpora voľného pohybu a spoločnej meny, ktoré sú významnými symbolmi členstva v únii.

Európania považujú imigráciu a terorizmus za najväčšie hrozby, ktorým v súčasnosti čelí Európska únia. Ekonomická situácia je s výrazným odstupom na treťom mieste, vyplýva z dnes zverejnených výsledkov najnovšieho jarného prieskumu Eurobarometer.

Imigrácia po prvý raz predstihla ekonomické otázky ako najväčšia obava Európanov v prieskume v máji 2015, píše agentúra DPA. O rok neskôr ju za hlavnú výzvu pre EÚ označilo 48 percent respondentov, čo je o desať percent menej než v prieskume spred šiestich mesiacov.

Druhou najčastejšou odpoveďou na otázku, akým ohrozeniam v súčasnosti EÚ čelí, bol terorizmus, ktorý uviedlo 39 percent opýtaných. Ide o pokles o 14 percent oproti poslednému Eurobarometru z jesene minulého roka. Medzi spomenutými výzvami nasledujú hospodársku situácia (19 percent), verejné financie (16 percent) a nezamestnanosť (15 percent).

Prieskum tiež ukázal, že 58 percent respondentov vníma negatívne imigráciu z krajín mimo EÚ. Migráciu medzi štátmi únie naopak podporil rovnaký podiel 58 percent opýtaných. V otázke celkovej budúcnosti EÚ sa 50 percent opýtaných vyjadrilo optimisticky, pesimisticky ju vníma 44 percent účastníkov.

Názory oslovených Slovákov ohľadom výziev sa podobajú tým celoeurópskym: najzávažnejšími výzvami pre EÚ sú podľa nich imigrácia (59 percent), terorizmus (46 percent) a hospodárska situácia v EÚ (14 percent).

Pri otázkach, akým výzvam čelí ich krajina, resp. čelia respondenti sami osobne, sa obavy spomínané najviac menia. Na národnej úrovni Slovákov najviac trápi zdravotné a sociálne zabezpečenie (36 percent), nezamestnanosť (33 percent) a stúpajúce ceny (23 percent). Pri otázke o osobných obavách sa zmenilo len poradie: po stúpajúcich cenách (33 percent) nasledovali zdravotné a sociálne zabezpečenie (23 percent) a finančná situácia vlastnej domácnosti (19 percent).

Inzercia

TASR o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Na Slovensku okrem toho naďalej pretrváva vysoká podpora voľného pohybu a spoločnej meny, ktoré sú významnými symbolmi členstva v únii. V prospech voľného pohybu osôb, tovarov a služieb sa vyjadrilo 87 percent slovenských respondentov, čo je nad priemerom EÚ. Podpora spoločnej meny euro je v SR aktuálne na úrovni 78 percent.

Občanmi EÚ sa cíti byť 75 percent opýtaných Slovákov, čo je o deväť percent viac ako európsky priemer na úrovni 66 percent. Ohľadom budúcnosti EÚ sú Slováci optimistickejší ako spomenutý priemer EÚ (54 k 50 percentám). Vo viacerých oblastiach tiež jasne podporujú spoločné európske riešenia: 76 percent sa ich vyslovilo za spoločnú obrannú a bezpečnostnú politiku a 68 percent za spoločnú energetickú politiku i spoločnú zahraničnú politiku EÚ.

Prieskum postojov Európanov k najaktuálnejším otázkam a výzvam EÚ sa koná dvakrát za rok. V najnovšom bolo koncom mája 2016 oslovených celkovo 31.946 respondentov v 34 krajinách - 28 členských štátoch EÚ i kandidátskych krajinách.

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.