Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2016

Parlamentné voľby by v júli vyhral Smer-SD, druhá by skončila SaS

Ak by sa parlamentné voľby konali na konci júla, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 29,9 percenta hlasov.

V Národnej rade SR by obsadil 50 kresiel. Druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 17,1 percenta hlasov a obsadila by tak v parlamente 28 kresiel. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila v dňoch 22.7 - 28.7. agentúra AKO. Prieskum realizovala formou telefonického dopytovania.

Do Národnej rady SR by sa podľa prieskumu dostalo ešte ďalších päť strán, ktoré sú v snemovni zastúpené aj dnes. Neprešla by však #Sieť a pred bránami parlamentu by skončilo aj KDH či SMK.

Na treťom mieste vo voľbách by sa umiestnila SNS, ktorú by volilo 14 percent voličov. V parlamente by získala 23 mandátov. Kotleba – ĽS NS by vo voľbách získala 11,6 percenta hlasov a v parlamente by obsadila 19 kresiel. Nasleduje OĽaNO-NOVA, ktoré by volilo sedem percent respondentov, čo by zabezpečilo 12 miest v Národnej rade SR. Do parlamentu by sa dostali ešte Most-Híd, ktorú by volilo 6,3 percenta voličov, za čo by parlamente získala desať mandátov a Sme rodina – Boris Kollár s päťpercentnou podporou a ôsmimi mandátmi v parlamente.

Za bránami parlamentu by skončilo KDH s 4,1 percenta, SMK s 2,8 percenta i #Sieť s jedným percentom. Menej ako jedno percento oslovených by volilo Stranu zelených Slovenska (0,4), KSS (0,3), SKOK (0,3) a MKDA-MKD SZ (0,2 percenta hlasov).

Podľa prieskumu by sa na konci júla na voľbách zúčastnilo 77,3 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 11,5 percenta respondentov, 9,9 percenta opýtaných nevedelo, koho by teraz volilo a 1,3 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volili. Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, pričom im zoznam strán čítala v náhodnom poradí.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.