Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. 05. 2010, 09:37

VOĽBY 2010: Biskupi u politikov

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa pustila do rozhovorov s predstaviteľmi politických strán, ktoré majú podľa prieskumov šancu prebojovať sa v júnových voľbách do parlamentu. Politici iniciatívu vítajú. Hlavným cieľom stretnutí má byť nadviazanie komunikácie so stranami a poďakovanie politikom...

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa pustila do rozhovorov s predstaviteľmi politických strán, ktoré majú podľa prieskumov šancu prebojovať sa v júnových voľbách do parlamentu. Politici iniciatívu vítajú.

Hlavným cieľom stretnutí má byť nadviazanie komunikácie so stranami a poďakovanie politikom za presadzovanie kresťanských hodnôt. „KBS sa usiluje o taký vstup do verejného života, ktorý by bol pre slovenskú spoločnosť prínosom.

Z týchto dôvodov sa jej predseda Stanislav Zvolenský rozhodol stretnúť s predsedami viacerých politických strán a diskutovať s nimi,“ vysvetľuje motív stretnutí hovorca KBS Jozef Kováčik. „Vychádzame z toho, že vo väčšine strán sú prítomní katolíci. Týchto katolíkov laikov v rozličných stranách berieme ako nositeľov kresťanských hodnôt,“ cituje predsedu KBS Stanislava Zvolenského portál denníka Pravda.

K téme:
ČESKO: Ako biskup Malý nahneval kresťana Paroubka Zdieľať

Ochrana života a zmluvy s Vatikánom

Počas rozhovorov sa má hovoriť o témach, ktoré Cirkev považuje za dôležité. Jednou z najpodstatnejších je ochrana života od počatia po prirodzenú smrť. „Prichádzame s prosbou, aby kresťanské hodnoty (politici) presadzovali aj verejne,“ povedal pre náš portál výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský, ktorý sa zúčastňuje rozhovorov spolu so Stanislavom Zvolenským a podpredsedom KBS Viliamom Judákom.

Háklivou témou vo vzťahu Cirkvi a štátu sú aj záväzky vyplývajúce z uzavretej Základnej zmluvy medzi Slovenskom a Svätou stolicou - uzavretie parciálnych zmlúv o výhrade vo svedomí a financovaní Cirkvi. Práve odmietnutie schválenia zmluvy o výhrade vo svedomí zo strany SDKÚ-DS spôsobilo v roku 2006 odchod KDH a následný pád vlády Mikuláša Dzurindu. Podľa Ziolkovského však zo strany biskupov nejde o žiaden lobbing: „Je to jedna z tém, no nie je to v tej polohe, aby sme sa na to vyslovene pýtali. Je to na nich, ako na túto tému zareagujú.“ Kresťanskí demokrati majú naplnenie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy s Vatikánom ako jediná strana aj v súčasnom volebnom programe. „Ak nám dajú občania mandát a s opozičnými stranami zostavíme vládu, sme presvedčení, že tento náš zámer s partnermi presadíme,“ reagoval pre Postoy.sk podpredseda KDH Július Brocka.

SaS, svedomie a vojenskí kňazi

Strana Sloboda a solidarita (SaS) navrhuje umožniť výhradu vo svedomí zamestnancom, ktorí to majú zakotvené v zmluve so zamestnávateľom na základe obojstrannej dohody. Duchovní v ozbrojených silách by mali byť podľa programu SaS zamestnávaní len počas zahraničných misií. Nová strana volá tiež po zrušení priameho financovania cirkví zo štátneho rozpočtu. Po zavedení odvodového bonusu by mali byť registrované cirkvi platené z dobrovoľných príspevkov vo výške 1 % z príjmov fyzických osôb. Podľa hovorkyne strany Tatiany Tóthovej je termín stretnutia predstaviteľov KBS a SaS už potvrdený. „Význam KBS presahuje rámec cirkevnej komunity, a preto je pre nás takéto stretnutie veľmi dôležité,“ reagovala na rokovanie s biskupmi Tóthová.

Vítaná spolupráca

Ako prvé absolvovali predvolebné rozhovory s biskupmi strany ĽS-HZDS a strana KDH. Stretnutia s ostatnými politickými stranami prebehnú do polovice mája. Podľa A. Ziolkovského politici oceňujú, že sa biskupi odhodlali k takémuto kroku. „Jeden z politikov povedal, že sa ešte nestalo, aby ho predseda KBS navštívil v jeho straníckej centrále. Označil to za veľký prelom vo vzťahu Cirkvi a štátu,“ uviedol výkonný sekretár KBS.

Spoluprácu s predstaviteľmi Cirkvi ústretovo uvítal aj predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd Béla Bugár: „Napríklad otázka odluky cirkví od štátu je vec, ktorú možno vyriešiť len v spolupráci s cirkvami. Nemôžeme rozhodnúť spôsobom o nás bez nás,“ uviedol pre Postoy.sk Bugár.

Aby Postoy bolo počuť:
Čo ponúkame členom klubu Postoy Zdieľať

„Kto je Cirkev? To nie sú len hodnostári. To sme my všetci, ktorí sme veriaci. Prečo by som s nimi nerokoval, ak vyznávam ich hodnoty?“Július Brocka zhodnotil, že v minulosti podobné rokovania neexistovali, a tak je aktívny prístup cirkevných predstaviteľov k politickým stranám na mieste.

Pastiersky list nebude

Podľa Jozefa Kováčika sa KBS nechystá vydať pastiersky list k voľbám, ako to bolo pred poslednými parlamentnými voľbami. Nie je však vylúčené, že určité usmernenie pred voľbami vydajú niektorí diecézni biskupi. Dá sa tiež očakávať, že podobne ako pred prezidentskými voľbami, aj v tejto predvolebnej kampani prostredníctvom blogov a iných iniciatív svoj názor vyjadria viacerí kňazi či biskupi.

Mária Škvarlová
Foto: Flickr.com/Baubo Bittern

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Odporúčame

Manželstvá, ktoré nevznikli

Manželstvá, ktoré nevznikli

Cirkevné súdy v USA ročne vyhlásia za neplatné tisíce manželstiev. Ako je to u nás? Čo je nulita manželstva? „Uzavreté a dokonané manželstvo nemôže byť rozviazané nijakou ľudskou mocou a z nijakého dôvodu, okrem smrti,“ dosvedčuje nerozlučnosť manželstva Kódex kanonického práva (KKP, kánon 1141). Mo...

ROK KŇAZOV: Pápež je prvý medzi svojimi

ROK KŇAZOV: Pápež je prvý medzi svojimi

Dovolili sme si opäť položiť nepríjemné otázky: „Prečo je pápež považovaný za hlavu Cirkvi? Odkiaľ berie túto autoritu? Je Božia vôľa výsledkom demokratického hlasovania kardinálov na konkláve?" Odpoveď nám poskytol kňaz Ľubomír Majtán. Na dané otázky možno odpovedať z dvoch aspektov: po prvé, z poh...

Kázeň 2.0: Keď sa kresťania hádajú

Kázeň 2.0: Keď sa kresťania hádajú

V prvotnej Cirkvi nastal prvý veľký spor. Dalo sa to čakať, lebo žiadne spoločenstvo, vlastne žiaden vzťah nemôže byť bez sporov a konfliktov. Konflikt nie je narušením vzťahov, ale podmienkou rastu vo vzťahoch. Je tomu tak preto, lebo vo vzťahoch sa stretáme rôzni ľudia s rôznymi charakterovými vla...

MÉDIÁ: Ako volia britské noviny

MÉDIÁ: Ako volia britské noviny

Dnes sú v Británii voľby. A vidieť to aj na novinách. Čitateľ britských novín a časopisov vníma posledné dni to, čo u nás nepoznáme - vyjadrenie podpory politickej strane. Jednoznačne dominuje podpora konzervatívcom a niektoré noviny išli v tomto nadoraz. The Sun, najčítanejší britský bulvár (asi š...

KRESŤANIA NA MUŠKE: V Indii na jednej lodi s moslimami

KRESŤANIA NA MUŠKE: V Indii na jednej lodi s moslimami

Ďalšou krajinou, ktorú v našom seriáli predstavíme, je India. Kresťania a moslimovia sú tu na jednej lodi. Napriek tomu, že krajina sa považuje za demokratickú, pôsobia v nej nedemokratické živly. Už takmer dvadsať rokov je na indickej politickej scéne strana Bharatiya Janata Party (BJP). Pred nieko...