Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2016

Chorváti spätne zrušili odsúdenie blahoslaveného kardinála Stepinaca, Srbsko protestuje

Župný súd v Záhrebe v zdôvodnení poukázal na vykonštruovanosť procesu a porušenie základných právnych noriem pri vynesení pôvodného rozsudku.

Srbsko zašle Chorvátsku protestnú nótu v reakcii na nedávne zrušenie rozsudku, ktorým pred 70 rokmi odsúdili v bývalej Juhoslávii za vojnové zločiny kardinála-arcibiskupa Alojzije Stepinaca (1898-1960).

Verdikt o anulovaní rozsudku - trestu 16 rokov odňatia slobody nepodmienečne a nútených prác - vyniesol v piatok župný súd v Záhrebe, ktorý v zdôvodnení poukazoval na vykonštruovanosť procesu a porušenie základných právnych noriem pri vynesení pôvodného rozsudku.

Šéf srbskej diplomacie Ivica Dačič hovoril v tejto súvislosti na tlačovej konferencii o "rehabilitácii fašizmu". Poznamenal, že Srbsko považuje kardinála Stepinaca za vojnového zločinca, a pripomenul, že to bol duchovný ustašovcov, ktorý sa v procese v bývalej Juhoslávii bránil mlčaním.

Informácie priniesli tlačové agentúry MTI a APA.

Alojzije Stepinac je v očiach mnohých Chorvátov považovaný za hrdinu, ale Srbi a židia ho obviňujú zo sympatizovania s ustašovskými orgánmi, ktoré dali v chorvátskych koncentračných táboroch zabiť desaťtisíce ľudí.

Srbská pravoslávna cirkev protestuje proti plánom na kanonizáciu už v roku 1998 blahorečeného Stepinaca, ktorého skutočnú úlohu v období druhej svetovej vojny sa doteraz jednoznačne nepodarilo objasniť.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.