Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2016

Danko: Prijatie rezolúcie o uznaní genocídy na Blízkom východe je správny krok

Slovensko chce počas svojho predsedníctva v Rade EÚ vykonávať úlohu úprimného sprostredkovateľa aj smerom k súčasnému neprijateľnému dianiu na Blízkom východe.

Prijatie rezolúcie o uznaní genocídy je správnym krokom, ktorý môže prispieť k účinnejšej medzinárodnej spravodlivosti a pomoci prenasledovaným ľuďom. Počas rokovania s osobitným vyslancom pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Jánom Figeľom to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.

Cieľom Figeľovej návštevy bolo tlmočenie žiadosti o prijatie Deklarácie o genocíde na Blízkom východe zo strany slovenského parlamentu počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Dankovi odovzdal osobný list a dokumenty, ktoré sa týkajú súčasného vývoja z pohľadu Európskej únie. 

Prijatie deklarácie by tak znamenalo aj výzvu NR SR voči medzinárodnému spoločenstvu na zodpovedné konanie a intenzívne úsilie v záujme ľudskosti a v duchu medzinárodného práva. Predseda parlamentu toto stanovisko o genocíde na Blízkom východe v plnom rozsahu podporil.

"Cielené a systematické likvidovanie náboženských menšín na územiach obsadených tzv. Islamským štátom sa realizuje priamo pred očami svetovej verejnosti. Dôkazy sú jasné. Preto treba konať rázne a bezodkladne," uviedol Figeľ.

Začiatkom roka aj Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pomenovalo vývoj na Blízkom východe ako genocídu. Prijalo rezolúciu, ktorá žiada OSN o konkrétne kroky. Uznanie genocídy znamená taktiež priamu povinnosť štátov konať tak, aby bola zastavená, aby bola obetiam prenasledovania poskytnutá nevyhnutná a účinná pomoc a aby boli páchatelia genocídy súdne stíhaní.

Na území Iraku a Sýrie, obsadenom militantmi z takzvaného Islamského štátu, prebieha masové vraždenie a likvidácia kresťanov, jezídov a iných náboženských a etnických menšín. V roku 2003 žilo na území dnešného Iraku viac ako 1,4 milióna kresťanov, dnes ich je tu menej ako 260.000. Podľa mnohých odborníkov toto prenasledovanie spĺňa kvalifikáciu zločinu zločinov - genocídy.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.