Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. 05. 2010, 09:30

Komentár Fera Múčku: Slovenské peniaze pre gréckych bohov

Výmenou za pôžičku musí byť grécky pot a slzy. Platón tvrdil, že človek by si mal nájsť taký džob, na aký má cnosti. Bežných občanov by podľa neho mala charakterizovať umiernenosť, vojakov statočnosť a vládcov múdrosť. Ťažko povedať, ako sú dnes tieto cnosti namixované v niekdajšej kolíske európske...

Výmenou za pôžičku musí byť grécky pot a slzy.

Platón tvrdil, že človek by si mal nájsť taký džob, na aký má cnosti. Bežných občanov by podľa neho mala charakterizovať umiernenosť, vojakov statočnosť a vládcov múdrosť. Ťažko povedať, ako sú dnes tieto cnosti namixované v niekdajšej kolíske európskej civilizácie Grécku, na ktoré sa dnes hnevá celá Európa. No netreba sa na krajinu drámy a komédie pozerať zvysoka. Čísla ukazujú, že Slovensko ide dnes po rovnakej dráhe, tiež založenej na nezodpovednosti, korupcii a podvodoch.

Faktom však je, že zatiaľ patríme medzi tých, ktorí idú vyplácať účet za grécky žúr. Slovensko by malo prispieť 800 miliónov eur. Preto je legitímne sa pýtať na efektívnosť a zmysel celej záchrannej operácie. Niektorí argumentujú tak, že sa patrí, aby sme Grékom pomohli, lebo nebyť Grécko, nemáme dnes vyspelú Európu. To je ale nezmysel. Gréci, ktorí roky klamali svet, že majú všetko pod kontrolou, aby si mohli požičiavať na takmer najvyššie dôchodky na svete, majú na Platónových dielach asi takú účasť, akú má on na ich verejnom dlhu. No populárnejšie je tvrdiť, že od Grécka treba dať ruky preč. Nech si nejako poradí samo. Opakujú to aj skoro všetci naši politici. Nechcú, aby sa na nich voliči pred voľbami nahnevali. Títo politici však väčšinou vedia, že ich reči sú nezmyselné. A to z niekoľkých dôvodov.

Väčšina štátov v Európskej únii dnes funguje tak, že si požičiava peniaze, aby mohla splácať staré úvery. A ešte im z pôžičiek zostalo na dotovanie ekonomiky v recesii. Niektoré štáty, napríklad Španielsko, Portugalsko či Taliansko a ďalšie idú, takpovediac, na doraz. To znamená, že na to, aby dokázali splácať svoje úvery, si musia požičiavať naozaj veľa. Ak by sa stalo, že úroky za úverov prudko stúpnu, situáciu prestanú zvládať a ocitnú sa v rovnakej situácii ako Helénska republika.

Ak Grécko jednoducho veriteľom oznámi, že väčšinu svojich peňazí už neuvidia, lebo im pôžičky nesplatí, problém už nebude len grécky.

Predstavte si, že ste Grécku, Portugalsku, Slovensku a Taliansku požičali peniaze. Zrazu sa dozviete, že vám ich Grécko nikdy nevráti. Budete ešte veriť, že ostatné štáty vám ich vrátia? Prečo by mali, ak by to bolo také jednoduché pôžičky nesplácať? Nedôvera, ktorá by tým vznikla, by mohla byť oveľa väčším problémom, ako peniaze, ktoré Grécko nebude splácať. Ochota požičiavať zamrzne a tí, čo to predsa len risknú, si započítajú také úroky, že to zadĺžené krajiny nemusia zvládnuť.

Čo sa stalo s finančným trhom, keď nikto nikomu neveril, sme zažili približne pred rokom. Skolabovaný finančný systém strhol aj mnoho firiem, ktoré s podivnými transakciami naviazanými na americké hypotéky nemali nič spoločné. Nedôvera bola pre ekonomiky väčším šokom, ako strata peňazí v skrachovaných bankách.

Splácať dlhy za niekoho, kto ich len tak minul na ležérny blahobyt, je nebezpečné. Rýchlo sa z toho môže stať zvyk a motivácia aj pre ostatných, aby sa správali nezodpovedne. Preto pôžička, ktorú Grécko dostane, nesmie pôsobiť ako záruka, že nezodpovedné krajiny vždy niekto zachráni.

Výmenou za pôžičku musí byť grécky pot a slzy. Krajina musí dodržať prísľuby prísneho šetrenia, znížiť sociálne dávky, platy v štátnej správe (súkromníci to budú musieť spraviť automaticky tiež), zrušiť pracovné miesta, ktoré boli neefektívne. Často dokonca iba fiktívne, aby niekto poberal druhú či tretiu mzdu.

Skrátka, pomoc pre Grécko musí byť dostatočne silná na to, aby sa jeho problémy nepreliali za hranice a nespôsobili reťazovú reakciu problémov. No tam sa to nesmie skončiť. Podmienky spojené s pôžičkou musia byť dostatočne tvrdé, aby pomohli ozdraviť chorý systém a zároveň boli efektívnou výstrahou pre všetkých nezodpovedných. Aby si politici aj ostatní občania boli vedomí, že keď vláda začne ľuďom znášať modré z neba, môže byť z toho veľký, veľký problém.

František Múčka
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

PÝTAME SA: Na čo sme hrdí?

PÝTAME SA: Na čo sme hrdí?

Na čo môžu byť podľa vás Slováci hrdí? V diskusii sa podeľte aj o váš názor. Michal Hrabovec, prezident, Anasoft: Myslím si, že Slováci môžu byť ešte stále aspoň trochu hrdí na svoju kreativitu. Za socializmu bolo mnoho vecí nedostupných, a preto ľudia hľadali riešenia, ktoré nahrádzali vo svete bež...

KOMENTÁR: Kto je dobrý v emisnej kauze

KOMENTÁR: Kto je dobrý v emisnej kauze

Minulý týždeň sa ukázala prvá slovenská tvár, ktorá sa priznáva k skupine Interblue. Človek, ktorý sa označil za projektového manažéra prehovoril po tom, ako médiá priniesli informáciu, že patrí k ľuďom, ktorých za podozrivých označili švajčiarske úrady. Médiá sa pri svojom tvrdení opreli o preklad ...

KOMENTÁR: Počiatek a megakrčma

KOMENTÁR: Počiatek a megakrčma

Prevádzkovať krčmu je v zásade nemorálne. Možno odvážne tvrdenie, ale pozrime sa na to z pozície pijanov alebo ich manželiek. Niekto stráca svoju dôstojnosť – a iný sa na tom nehanbí zarábať. Niekomu tragicky chýbajú peniaze v rodinnom rozpočte – a iný sa nehanbí privlastňovať si ich. Samozrejme, do...

Ekonomika 2009: Recesia bola iba jeden z problémov

Ekonomika 2009: Recesia bola iba jeden z problémov

Najlepšia vec, ktorú z pohľadu ekonomiky možno o uplynulom roku povedať, je to, že sa končí. Tvrdiť, že budúci bude dobrý, sa odváži málokto. Predpovede odborníkov (ktorých dôveryhodnosť tiež čaká na zotavenie) hovoria, že podobne veľký zoskok v ďalšom roku nehrozí a situácia by mala byť stabilná s ...

KOMENTÁR: Požehnané sviatky zimy

KOMENTÁR: Požehnané sviatky zimy

Každý, komu chodia vianočné pohľadnice od obchodných partnerov, lobbistov či diplomatických inštitúcií, nájde medzi nimi aj Season's Greetings. Teda želania všetkého dobrého k sviatku. Nie k vianociam, pretože čo ak ste náhodou ateista či veriaci v iné náboženstvo, ktorého by kresťanský kontext moh...