Bavorské leto strachu

Bavorské leto strachu

Ľudia oplakávajúci obete mníchovského masakru. Foto: TASR/AP

To nie sú víkendové správy z Bagdadu, ale z Nemecka, ktoré zažíva ešte dramatickejšiu atmosféru ako naposledy po kolínskej silvestrovskej noci. Teror, amok, utečenci, to sú teraz tri najpoužívanejšie slová.

Tie tragédie sa udiali len v slede niekoľkých dní. Pred týždňom sa 17-ročný afgánsky chlapec pokúsil so sekerou a nožom o masaker v regionálnom vlaku pri bavorskom Würzburgu, v piatok 18-ročný Ali David S. spustil smrtiacu streľbu v Mníchove, včera popoludní sa 21-ročný sýrsky žiadateľ o azyl preháňal v juhonemeckom Reutlingene s mačetou, až napokon včera v noci sa v blízkosti hudobného festivalu v Ansbachu odpálil 27-ročný sýrsky utečenec.

Nemecké médiá chrlia informáciu za informáciou, opisujú priebeh zločinov, pátrajú po pozadí páchateľov, chvália políciu, dávajú rodičom rady, ako sa rozprávať s deťmi o terore, ale ani zaskočení novinári nevedia, kam uprieť pozornosť skôr.

Ali David S. zastrelil v Mníchove deviatich ľudí, desiatich ťažko zranil, kým v Ansbachu síce zomrel po explózii len páchateľ, no za istých okolností mohla byť nedeľa v Ansbachu ešte krvavejšia než mníchovský piatok.

V tomto ešte celkom nespracovanom šoku sa opäť rozbieha diskusia, či nejde o ďalšie potvrdenie zlyhania Merkelovej utečeneckej politiky, pre ktorú prišli vlani do krajiny nekontrolované prúdy migrantov z Blízkeho východu a Afriky. Alebo či to nie sú len činy vyšinutých jednotlivcov, ktoré sa zhodou okolností nahromadili v rovnakom čase.

V mene Allaha a ISIS

Lepšie je pozrieť sa na piatkový a nedeľný útok zvlášť. Začnime včerajšou nocou v Ansbachu, kde na hudobnom festivale odpálil nálož 27-ročný Mohammad D. zo Sýrie.

Ten sa pokúšal dostať priamo do areálu s asi 2000 ľuďmi, ale keďže nemal vstupenku, usporiadatelia ho odmietli vpustiť dnu. Následne odistil nálož, ktorú mal v ruksaku, zabil sám seba, dvanástich ľudí zranil, z toho troch ťažko.

Podľa doteraz známych informácií prišiel Sýrčan do Nemecka ešte v roku 2014, teda pred minuloročnou masívnou utečeneckou vlnou. Je zaujímavé, že jeho žiadosť o azyl bola pred rokom odmietnutá, keďže sýrskym utečencom nemecké úrady v drvivej väčšine azyl poskytujú.

Dosiaľ nebolo zverejnené, prečo mu bol odmietnutý, vie sa, že býval v jednej z ubytovní pre uchádzačov o azyl, ktorých žije v 40-tisícovom Ansbachu asi 500.

Riaditeľ mestského sociálneho úradu sa o ňom vyjadril, že pôsobil „nenápadne, milo a priateľsky“. Mladý muž sa pokúsil dvakrát o samovraždu, z toho dôvodu bol liečený aj u psychiatra.

Ako odmietnutý uchádzač o azyl mal byť Mohammad podľa platných pravidiel odsunutý späť do Bulharska, keďže tam bol zaregistrovaný v rámci EÚ prvýkrát. Na tom, že bol aj rok po odmietnutí azylu stále v Nemecku, nie je nič zvláštne, je to dôsledok preťaženosti tamojších úradov. Minulý rok žilo v krajine vyše 45-tisíc utečencov, ktorých azylová žiadosť bola v roku 2014 odmietnutá.

O bližších motívoch Mohammada sa špekulovalo od včerajšieho dňa, úrady boli zdržanlivé, keďže okrem jeho psychických problémov sa dosiaľ neprejavoval extrémnymi islamistickými názormi.

Dnes popoludní však prišli nové správy. Vyšetrovatelia medzičasom prehľadali jeho bývanie, dva mobily a laptop, kde našli videá, na ktorých Mohammad ohlasuje pomstu Nemcom za to, že zabíjajú moslimov. Odvoláva sa v nich tiež na to, že koná v mene Allaha a vodcu ISIS Abu Bakr al-Baghdadiho.

Ide teda o podobný motív, ako v prípade útoku vo vlaku, kde 17-ročný Riaz Khan Ahmadzai so sekerou vážne zranil päť osôb (z toho štyria boli turisti z Hongkongu). Mladík prišiel ako utečenec do Nemecka v lete minulého roku, ako maloletý bez sprievodu, neskôr bol umiestnený do pestúnskej rodiny, v krátkom čase sa radikalizoval a tiež vraždil v mene ISIS.

Ako v Counter-Strike

18-ročný David Ali S., ktorý v piatok Mníchove pred jedným z McDonaldov zastrelil deväť osôb a ďalšie zranil, je však podľa všetkého celkom iný prípad.

V bavorskom hlavnom meste sa narodil aj vyrástol, žil u rodičov, ktorí sem prišli v 90. rokoch z Iránu. Svojím psychologickým profilom pripomína šialených strelcov zo školských masakrov v Erfurte či vo Winnenden.

Aj David Ali trpel depresiami, dva mesiace bol aj na psychiatrii, v škole nemal priateľov, spolužiaci sa mu vysmievali, mal smiešny hlas aj chôdzu. Polícia ho viedla vo svojich archívoch, ale vždy ako poškodeného. Raz ako obeť bitky, raz ako obeť krádeže.

Od istého času sa stal súčasťou komunity hráčov videohier, v ktorých sa veľa strieľa, jeho vášňou bol napríklad Counter-Strike. Ani v tejto komunite však nebol obľúbený, správal sa čudne, občas si zastrieľal aj po vlastných spoluhráčoch, takže keď sa pred pár mesiacmi odmlčal, nikomu to nebolo ľúto.

Občas aj naháňal strach, keď napríklad svojim spoluhráčom záhadne napísal, že „Tim K. je dobrý človek“. (17-ročný Tim Kretschmer, ktorý sa tiež vo voľnom čase oddával strieľačkám vo videohrách, v roku 2009 zastrelil 15 ľudí, z toho deväť spolužiakov zo svojej školy vo Winnenden).

David Ali S. si svoj masaker naplánoval na piate výročie Breivikovej masovej vraždy, ale ešte väčším vzorom mu bol Tim Kretschmer. Chlapci z jeho bývalej hráčskej komunity ho na záberoch hneď spoznali, hýbal sa vraj ako jedna z video-postáv.

Keďže David Ali sa vyjadroval znevažujúco o cudzincoch žijúcich v Nemecku, napríklad o Turkoch, a aj väčšina jeho obetí mala cudzí pôvod, chvíľu sa špekulovalo aj o proticudzineckom motíve. Rovnako sa šírilo aj v slovenských médiách, že David Ali mal počas svojej maniakálnej streľby prevolávať „Allah Akbar“, to sa však nepotvrdilo.

Podľa polície si pred McDonaldom nevyberal, strieľal na každého, kto sa tam vtedy nachádzal, obete najviac spájal ich mladý vek. Až osem z deviatich zastrelených malo od 14 do 20 rokov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo