Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. júl 2016

Dvadsaťosem strán proti Saudskej Arábii

Americká vláda zverejnila 28 strán dokumentov, ktoré odhaľujú zapojenie Saudskej Arábie do útokov z 11. septembra 2001. Prečo teraz?
Dvadsaťosem strán proti Saudskej Arábii

Newyorské „Dvojičky“ pri útoku z 11. septembra 2001. Foto: flickr.com/Day Donaldson

Biely dom po 14 rokoch utajovania konečne zverejnil 28 strán (.pdf), ktoré boli vyňaté z kongresového vyšetrovania útokov z 11. septembra 2001 a odstránené z finálnej správy Komisie na vyšetrovanie útokov. Záhadnejšie než samotná správa je dôvod, prečo ju Obama zverejnil, a hlavne prečo teraz.

Vláda tvrdí, že 28 strán Saudov očisťuje, pretože neposkytuje žiadne presvedčivé dôkazy o ich zapojení do útokov z 11. septembra. Niektoré médiá (Time, Al Arabiya, NBC, Associated Press) sa ako ozvena poponáhľali uviesť, že strany neobsahujú „žiadny kompromitačný materiál“. Mali by si to však prečítať pozornejšie, v správe kompromitačný materiál naozaj je. Saudskú vládu zobrazuje ako sponzora terorizmu a nepriamo vylepšuje postavenie Iránu na Blízkom východe.

Americká vláda aj niektoré médiá tvrdia, že správa Saudov očisťuje. Kompromitačný materiál však medzi dokumentmi naozaj je. Zdieľať

Paul Sperry píše, že 28 strán „dokazuje, že únoscovia získali pomoc od saudských diplomatov a špiónov“. Hoci dôkazy nemusia mať taký stupeň, aký na podanie obžaloby vyžaduje Ministerstvo spravodlivosti USA, demokratický senátor Richard Blumenthal ich popísal ako „mrazivý opis saudských väzieb na teroristov, saudských platieb teroristom a saudských obštrukcií amerického protiteroristického vyšetrovania“. Podľa neho je v týchto stranách „dôkazov na vážne obavy viac než dosť“.

Napriek vlažnému uisteniu o saudskej nevine zo strany vlády Obama musel vedieť, že informácie z týchto 28 strán vyvolajú medzi Američanmi proti Saudskej Arábii vlnu negativity. Takisto vie, že čokoľvek, čo škodí povesti Saudskej Arábie, pomáha Iránu. To, čo Saudskú Arábiu oslabuje, nakláňa ručičky váh v prospech Iránu, pretože tieto dva národy súťažia o dominanciu vo svojom regióne.

Dôkazy o prepojení saudskej vlády s 15 saudskými džihádistami, ktorí boli zapletení do útokov z 11. septembra 2001, dlho patrili medzi najstráženejšie tajomstvá Washingtonu. Napriek tomu málokto predpokladal, že 28 strán odhalí spletitú sieť saudských predstaviteľov smerujúcich k samotnému princovi Bandarovi, poskytujúcemu podporu pre Nawafa al-Hazmiho a Khalida al-Mihdara, dvoch členov posádky letu 77 American Airlines, s ktorým Hani Hanjour vletel do Pentagonu. Bandar, ktorý je synovcom bývalého aj súčasného kráľa, bol saudským veľvyslancom v USA v rokoch 1983 – 2005.

Demokratický senátor Blumenthal: Ide o mrazivý opis saudských väzieb na teroristov, saudských platieb teroristom a saudských obštrukcií amerického protiteroristického vyšetrovania. Zdieľať

Sieť zahŕňa saudských konzulárnych úradníkov, námorných dôstojníkov, pilotov a sluhov. Najmenej traja dôstojníci saudskej tajnej služby pôsobili ako sprostredkovatelia a prostredníci pre niekoľkých džihádistov. Jeden z nich – Osama Bassman – dostával spolu so svojou ženou každý mesiac šeky od princeznej Haify Bint Sultan, ktorá je aj Bandarovou manželkou.

Saudmi financované mešity a islamské centrá, rôzne Saudmi vlastnené krycie spoločnosti a dokonca aj saudské veľvyslanectvo vo Washingtone D. C. (kde pracoval brat Usámu bin Ládina Abdullah) poskytovali krytie, aké si len špióni mohli priať.

Saudský princ Bandar bin Sultan. Foto: TASR/AP

Mark Mazetti z New York Times tieto usvedčujúce dôkazy bagatelizoval ako „rozsiahly súpis stretnutí a podozrivých náhod“. Naozaj náhod. Keď bol v roku 2002 po prestrelke v pakistanskom Faisalabáde zajatý finančník al-Káidy Abu Zubayda, mal pri sebe telefónne číslo na telesnú stráž princa Bandara. Náhoda?

Inzercia

Bývalý americký senátor Bob Graham (demokrat z Floridy) a ďalší členovia Kongresu dlhé roky žiadali zverejniť 28-stranovú správu, to ale neznamená, že k tomu aj muselo dôjsť. Vláda naďalej zadržiava veľké množstvo informácií, ktoré požaduje Kongres (spisy o IRS, dokumenty o operácii Fast and Furious). Prezident Obama mohol zadržiavať toto zverejnenie po celé obdobie svojho pôsobenia, ale neurobil to. Čo tým teda sledoval?

Je možné, že podľa Obamovho presvedčenia by takéto informácie mali byť zverejnené v záujme pravdy a transparentnosti. Je to ale nepravdepodobné vzhľadom na jeho minulosť a fakt, že mal sedem rokov na to, aby to urobil z tohto dôvodu.

Obama musel vedieť, že informácie vyvolajú medzi Američanmi vlnu negativity proti Saudskej Arábii. Takisto vie, že čokoľvek, čo škodí povesti Saudskej Arábie, pomáha Iránu. Zdieľať

Pre inú vládu by zverejnenie týchto 28 strán mohlo byť príležitosťou na ovplyvnenie saudskej politiky alebo manévrom na poštvanie Saudov a Iráncov proti sebe. Obama však nikdy príliš neskrýval svoje uprednostňovanie Islamskej republiky ajatolláha Alí Chameneího pred Domom Saudov.

Podľa realistickejšieho vysvetlenia je prezident zrejme presvedčený, že zverejnenie vylepší jeho odkaz, zmätie jeho nepriateľov a utvrdí jeho diplomatické „úspechy“ s Iránom. Tým, že krátko po prvom výročí JCPOA (jadrovej dohody s Iránom) a pred 15. výročím útokov z 11. septembra 2001 Američanom pripomenie napojenie Saudskej Arábie na al-Káidu, nás môže ešte viac znecitlivieť voči nebezpečenstvu, aké Irán predstavuje. Zdá sa, že počas prezidentovho druhého funkčného obdobia je to jeho priorita.

Jadrová dohoda s Iránom legitimizovala iránsky nukleárny program a zabezpečila takýto program aj u Saudov. Odhalenie dôkazu pred americkou verejnosťou o napojení Saudov na al-Káidu je však jedovatou komplikáciou, ktorá môže sťažiť pokračovanie spojenectva so Saudskou Arábiou. Vzťahy s kráľovstvom ťažko môžu ešte zostať rovnaké. Možno je v tom aj prvok pomsty za Bandarovu opozíciu voči jadrovej dohode s Iránom.

Američanov, ktorí sa teraz nanovo rozhorčili proti Saudskej Arábii, iránski mullahovia zrejme až tak nepopudia. Môže to odviesť pozornosť od rovnako zaslúženého pobúrenia nad prebiehajúcimi iránskymi testami rakiet, nad stabilným pokrokom iránskych vedcov v jadrovej elektrárni v Parchine a nad hnevom, že nás znovu a znovu klamali.

A. J. Caschetta
Autor je odborný spolupracovník inštitútu Middle East Forum a lektor na Rochester Institute of Technology.

Pôvodný text: The 28 Pages that Damn Saudi Arabia. Uverejnené so súhlasom Gateston Institute, preložil L. Obšitník.

Odporúčame