MÉDIÁ: Proticirkevné? Reklamou na nich! (video)

Keď sme sa v poslednej ankete osobností pýtali, či sú médiá voči cirkvi systematicky negatívne naklonené, vedeli sme, akú odpoveď si pýta momentálne kontext. No za diskusiu to stálo.

Samozrejme, špičkové svetové médiá ako New York Times či agentúra Associated Press môžu mať na cirkev rôzny názor, už to však nič nezmení na tom, že v aktuálnej kauze robili nadprácu. Tento fakt síce podporuje názor, že médiá budú proti cirkvi za každú cenu, no v skutočnosti to tak nemusí byť.

Autor týchto riadkov dokončil nedávno v rámci štúdia záverečnú prácu, ktorá analyzovala, ako o návšteve pápeža Benedikta XVI. v USA (2008) písali britské noviny. Stručný výsledok? Neutrálny, až pozitívny prístup.

Doma tiež nenájdeme dôkaz, že by vo všeobecnosti boli médiá proti cirkvi z dôvodu nejakého sprisahania. Matúš Demko robil u Gabriela Šípoša pred dvomi rokmi výskum, v ktorom zistil, že mediálny obraz cirkvi je v slovenských popredných médiách zväčša neutrálny. A mohli by sme pokračovať o tom, čo hovora kresťanskí novinári zo sekulárnych médií alebo mediálni odborníci. Že apatia voči cirkvi je v novinároch prirodzená a vychádza z ich svetonázoru.

Iste, existujú témy, ktoré si mnohé médiá vychutnajú. U nás to bolo evidentné pri Jánovi Sokolovi, vo svete sú to momentálne pedofilné škandály. Inými slovami, z času na čas mediálne pokrytie cirkevnej témy vyzerá ako cielená kampaň. Lenže rovnaké slová používajú voči médiám aj politici či celebrity, ak sa do nich zahryznú. Vidieť však v každej redakcii sprisahanie, sa zdá byť trochu nafúknuté.

Ale aby sme zakončili pozitívne, pre cirkev v krušných časoch padne vhod aj príjemnejšia téma súvisiaca s médiami. Tou môže byť emócia z tejto kampane na Katolícku cirkev:

Pavol Rábara
Foto: YouTube.com

Každý štvrtok na Postoy.sk o médiách.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo