Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. júl 2016

Francúzsko prijalo sporný zákon o reformách pracovného trhu

Francúzsko prijalo sporný zákon o reformách pracovného trhu.

Premiér Manuel Valls pritom uplatnil ústavný článok, ktorý vláde umožnil prijať zákon bez hlasovania v parlamente. Ukončil tak mesiace násilných protestov, aj spory medzi pravicou a ľavicou o podobu reforiem. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Valls v dolnej komore parlamentu argumentoval, že zákon, ktorý oslabuje moc odborov, uľahčuje prepúšťanie a predlžuje pracovný týždeň, je nevyhnutný pre vytvorenie nových pracovných miest a zlepšenie konkurencieschopnosti francúzskej ekonomiky.

Pravica a ľavica sa však nedokázali dohodnúť na potrebných reformách, preto si Valls zvolil neštandardný postup schvaľovania tohto zákona.

Ľavicoví aktivisti v súvislosti so zákonom obviňujú vládu socialistov, že pošliapala demokraciu a odstránila tvrdo vybojovanú ochranu zamestnancov.

Konzervatívni kritici zase vláde vyčítajú, že nezašla dosť ďaleko. A dúfajú, že sa im podarí presadiť ešte tvrdší zákon, ak na budúci rok zvíťazia v prezidentských a parlamentných voľbách.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.