Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. júl 2016

Sagan chcel pracovať pre kolegu a poistil si zelený dres

Ruský cyklista Iľnur Zakarin sa časom 4:36:33 hodiny stal víťazom stredajšej sedemnástej etapy prestížnych pretekov Tour de France, ktorá merala 184,5 kilometra a viedla z Bernu vo Švajčiarsku do Finhaut-Emosson.

Pelotón absolvoval úvodný zo štyroch dní v Alpách.

"Odovzdal som maximum, som veľmi šťastný. Ďakujem spolujazdcom za podporu. Výsledok nie je prekvapenie, lebo som vyskúšal zaútočiť už predtým," povedal Zakarin v prvej televíznej reakcii. Jazdec stajne Kaťuša profitoval z účasti v úniku. V ňom bolo najskôr štrnásť pretekárov vrátane Slováka Petra Sagana, ktorý pomáhal tímovému kolegovi z Tinkoffu a lídrovi vrchárskej súťaže Rafalovi Majkovi.

Poliak si aj vďaka nemu upevnil vedenie v boji o bodkované tričko. Sagan skupinu opustil pred stúpaním prvej kategórie Col de la Forclaz, zo zostávajúcej trinástky sa odtrhol Zakarin a svoj útok doviedol do úspešného konca na vrchu Hors catégorie - Col de la Gueulaz. Kaťuša sa jeho zásluhou stala desiatym tímom s etapovým prvenstvom v tohtoročnej edícii, 26-ročný cyklista dosiahol svoj druhý etapový triumf na podujatiach rangu Grand Tour, radoval sa aj na minuloročnom Giro d'Italia. 

Sagan, ktorý v cieli obsadil 70. miesto a celkovo figuruje na 90. pozícii, si vďaka účasti v úniku už i matematicky v predstihu zabezpečil piate za sebou idúce víťazstvo v bodovacej súťaži o zelený dres. Ovládol rýchlostnú prémiu v Martigny na 150. kilometri, získal dvadsať bodov a dovedna ich má na konte 425. Jeho najbližší prenasledovateľ po odstúpení Brita Marka Cavendisha je Nemec Marcel Kittel (228 bodov) s nepreklenuteľným mankom 197 bodov. Do konca Tour sa rozdelí ešte 190 bodov. Ak úradujúci majster sveta dorazí do Paríža, v bodovacej súťaži sa bude tešiť nepretržite od roku 2012, rekordných šesť úspechov dosiahol Nemec Erik Zabel (1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001). 

"Chceli sme v stredu vyskúšať, či sa mi podarí dostať Rafala do úniku. Rovinatých 60 kilometrov bolo bez problémov, vývoj sa mi náročnejšie kontroloval, keď prišlo na rad prvé stúpanie. Som však rád, že sme si pripísali ďalšie body do vrchárskej i bodovacej súťaže," uviedol Sagan na oficiálnom webe svojho zamestnávateľa.

Streda bola dôležitá tiež z pohľadu celkovej klasifikácie. Nositeľ žltého trička Christopher Froome (Sky) finišoval bez problémov na jedenástej priečke, zatiaľ čo jeho kolumbijský konkurent Nairo Quintana (Movistar) zaostal a na Brita má po novom odstup 3:27 minúty. Do etapy pritom vstúpil 2:59 minúty za Froomeom v priebežnom poradí.

Štvrtok medzi Sallanches a Megéve nebude o nič jednoduchší, organizátori nachystali sedemnásťkilometrovú premiérovú horskú časovku od roku 2004. Do itinerára ju nezaraďujú často, môže totiž definitívne spečatiť celkové poradie. Pokiaľ však líder zaváha, v nasledujúcich dvoch etapách sa musí pripraviť na besnenie rivalov. V piatok sa pôjde 146 kilometrov z Albertville do strediska Saint-Gervais Mont Blanc so štyrmi ťažkými vrchmi. Začne sa prvou kategóriou na Col de la Forclaz de Montmin, pokračovať sa bude druhou na Col de la Forclaz Queige.

Tieto dve stúpania však budú iba aperitívom pred hlavným chodom v podobe debutu najvyššej kategórie Montée de Bisanne (12,4 kilometra s priemerom 8,2 percenta), ako dezert cyklisti absolvujú dva kilometre s priemerom desať percent. Alpské galeje vyvrcholia v sobotu 146,5-kilometrovým úsekom z Megéve do Morzine, ktorý sa po štyroch stúpaniach (1x druhá kategória, 2x prvá kategória, 1x Hors catégorie) skončí zradným zjazdom.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.